Da li nam treba čipovanje?

prethodna tema - sledeća tema

DrJekyll

DA! Sad sam dve nedelje vozio dastera 1.6 16v i mogu vam reći da dobro ide....ali posle sam seo u mog sandera i poleteo sam. Primetio sam da daster malo bolje vuče na manjim obrtajima, ali je zato posle 3k za bacanje u poređenju sa mojim sanderom. Ja sam definitivno povećao startnost na manjim obrtajima, ali i ubrzanje i posle tih 3k obrtaja. U svakom slučaju auto mi ide bolje od dastera 1.6 16v (ne može baš da se poredi, al tako je). I to je sve sa ventilima koji nisu baš potpuno zategnuti (zbog veće sigurnosti za motor).
Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...

zac

Ventili su znaci dobri...i u fabrickim su normama iako su "otpusteniji"  :D

lovac

Dosta sam na ovom forumu čitao o čipovanju, razmišljam o tome da to uradim na svom autu.

Međutim, nigde na forumu nije u kratkim crtama i precizno objašnjeno šta se konkretno podrazumeva pod čipovanjem motora.

Evo, prilažem jedan kratak i veoma jasan opis tog postupka:


Performance improvement for diesel and gasoline engines:
The maximum available engine performance of a modern diesel or gasoline engine is significantly higher than the output made available by the vehicle manufacturer.
There are several reasons for this:
1.   Maintaining performance reserves for future vehicle facelifts
2.   Compliance with maximum allowable exhaust gas thresholds
3.   The manufacturer's product strategies (a small engine cannot attain the performance of the premium model)
4.   The manufacturer's sales strategy, e.g.: fleet customers buy a maximum 150 bhp rating for field sales reps, because fleet insurance carriers typically only offer two premium groups (vehicles up to 150 bhp and vehicles greater than 150 bhp).
On modern common rail and turbo gasoline engines, the engine output is defined by the software of the motor control unit.
To increase engine performance, the original motor control unit can be reprogrammed and the performance limit set by the manufacturer can either be increased or deactivated.
The second option involves installing a second user programmable engine control into the vehicle, which also increases the performance limits.

Performance improvements by installing an add-on unit, such as Tuningkit (Tuningbox, Powerbox):
The latest generation add-on devices provide a technically equivalent alternative to direct performance improvements.
The manufacturer of the add-on device uses test vehicles to measure all data relevant for engine performance, such as: fuel injection volume and boost pressure. The engine components are subsequently analyzed for their functionality. Hardware is now developed that is compatible with these engine components.
The engine control parameters measured in lengthy test runs are used to program the newly developed hardware. The result is an operational secondary control unit that is compatible with the engine.
The end-user receives the fully programmed add-on control unit, including an adapter cable that is simply plugged into the vehicle. The add-on control unit works concurrently with the original control unit on the same engine sensors and actuators. However, the engine is operated with different parameters that generate the performance improvement.
The original manufacturer's hardware is neither damaged nor modified. Only a few plug-in connections need to be installed on the vehicle, which are just as easily removed.

Performance increases by reprogramming the original engine control unit:
This involves 3 steps:
1.   Read-out of the original manufacturer software from the engine control unit
2.   Modification of the performance parameters on a PC, using special software. The fuel injection volume is increased, and the boost pressure required for a clean combustion is increased slightly. Additionally, the maximum speed limit intended by the vehicle manufacturer can also be deactivated
3.   Reprogramming of the motor control unit with the previously changed data
Until recently, reading from and writing to the motor control unit were relatively straightforward activities. Using a suitable read/programming unit, it was possible to do this conveniently via the diagnostics interface (OBD).
The latest generation control units (e.g. all diesels made by BMW or VW/Audi) no longer permit this exchange of data via OBD. The motor control unit must therefore be opened by force in order to read and write the data. Obviously, even a non-technical person can immediately see that the control unit has been manipulated based on the evidence left when the control unit cover was opened. This voids the manufacturer warranty for the vehicle.


Ukratko - čipovanje predstavlja 2 potpuno različita postupka, i to:

1. Ugradnja tzv. Tuningboxa (Powerboxa) - elektronske kutije, koja se ugrađuje između ECU i konketora na motoru, i koji ima zadatak da donekle menja parametre signala koje ECU šaljem prema izvršnim organima na motoru (prvenstveno se misli na količinu goriva koje se ubrizgava u cilindre i pritisak istog). Ugradnja Tunungboxova je veoma jednostavna i prema rečima proizviđača donose znatna poboljšanja u snazi i obrtnom momentu, a najveća prednost im je u tome što su danas relativno jeftini, mogu se veoma lako ugraditi i skinuti (prebaciti na drugo vozilo i sl.), moguća su fina podešavanja nakon ugradnje, da bi se dobile optimalne performanse i što je najbitnije, ne dira se originalni softver koji koristi ugrađeni ECU. Prema rečima proizvođača, dobici u snazi i obrtnom momentu se dosežu do nekih 25 - 30%. Ako se kupe boxovi od pouzdanih proizvođača postupak je siguran i pouzdan.

2. Menjanje originalnog softvera ECU (menjanje mape). Ovaj postupak može da obezbedi malo više snage i obrtnog momenta od prethodnog, ali je i složeniji, treba malo više inženjerskog znanja: zahteva isčitavanje originalnog programa, promenu i ponovno programiranje ECU. Rizično je jer se čačka po originalnom softveru, pa neuki ''programeri'' mogu da naprave belaj.

Naši serviseri nude i jedno i drugo, cene su veoma različite - pa želi neka izvoli. Pravilo jeste: što je skuplje - to je bolje!

Ja sam doneo odluku da ugradim tuning box - pa kad to uradim izvestiću vas o proizvođaču i o subjektivnom osećaju.   

ivan-bgd

#108
Tuning box ne može da se premešta sa kola na kola, tj može ali sa dacie na daciu i to sa istim agregatom,jer,jednostavno i tuning box se kupuje za određeni tip vozila i agregata.Menjanje mape jeste složenije i iziskuje dosta stručnosti,mada kod nas su svi stručnjaci i svi kažu da ne može ništa da se desi motoru ,ali niko ne daje garanciju na motor posle njihove ,,operacije,,.Ipak se tu menjaju parametri pritiska turbine,ubrizgavanja itd itd....
P.S.Voleo bih da vidim utiske iz prve ruke što se tuning boxa tiče,tako da, javi kad montiraš  ( i ja sam se nosio mišlju da to postavim ).  :wave:

lovac

#109
Dugo sam razmišljao o čipovanju, ali mi uopšte nije bio jasan pojam šta to znači; spominjali su se čipovi, pa remap, pa boxovi i sl.

Onda sam zagnjurio u internet i iskopao sam mnogo toga interesantnog!
Ja znam da svaki cigo svoga konja hvali, tako ovi što vrše promenu softvera kunu se u to. Zatim, ovi koji se bave prodajom raznoraznih boxova kažu da je to sa sadašnjom tehnologijom procesora dostigao nivo koji je ravan menjanju originalnog softvera, ali je jednostavniji što se tiče ugradnje, podešavanja i eventualnog naknadnog skidanja.

Nakon mnogo pročitanih članaka na netu, došao sam do zaključka da kvalitetni power boxovi mogu doprineti povećanju snage i obrtnog momenta (realno) do nekih 20 - 25%. Ne treba nasedati na reklamu gde se nudi više od toga.

Meni upravo to i treba: često kada vozim, pa naletim ispred sebe na nekoga koji kilavi sa autom, zafali mi desetak KS i četrdesetak Nm za bezbedno preticanje.

Cene boxova koji se nude u nekoj srednjoj klasi kreću se oko 200 - 250 E i kod nas i u okolnim zemljama. Napreniji koštaju i preko 400E, ali prema specifikacijama ni ti napredniji ne nude neka značajnija povećanja snage. Bitno je: ne treba se igrati sa nekim no name i kineskim proizvodima, koji se nude za male pare.

Bitno je naglasiti, da se čipovanje (i power boxovi i promena softvera) prema stručnoj literaturi koja se može naći na netu, realno isplativa za common rail dizel motore novijih generacija. Stariji tipovi dizel motora, atmosferski i turbo benzinci nisu pogodni za čipovanje jer se ne mogu dobiti znatnija poboljšanja snage i obrtnog momenta.   

Planiram uskoro u Novi Sad, tamo sam našao nekoliko interesantnih adresa - neću da ih reklamiram za sada. Kada završim posao javiću se sa utiscima.

DarioGTI

Citat: lovac poslato 26.11.2013. - 18:41
Bitno je naglasiti, da se čipovanje (i power boxovi i promena softvera) prema stručnoj literaturi koja se može naći na netu, realno isplativa za common rail dizel motore novijih generacija. Stariji tipovi dizel motora, atmosferski i turbo benzinci nisu pogodni za čipovanje jer se ne mogu dobiti znatnija poboljšanja snage i obrtnog momenta.   


Sve što ima prednabijanje (dakle npr turbinu) je itekako pogodno za povećanje snage/momenta. A zašto je na turbo motorima puno veći dobitak nego na atmosferskim motorima, valjda je svima jasno.
Nekada:
'03 SupeRNova E7J LPG Europa - 219.200km (prodan)
'07 MCV K4M LPG Laureate A/C- 55 000km (prodan)
'02 SupeRNova E7J LPG Europa - 114.150km (prodan)
A tu je još:
'05 Logan K7M Laureate A/C - 200.000km and counting (HR)
'21 Sandero 1.0 ECO-G H4Dt LPG Comfort - 10.000km (HR)

hobbista

Cipovanje je bilo nekada - fizicki se skidao (odlemljivao) modul sa ploce i stavljao novi. Sada se preko OBD konektora mogu menjati parametri EPROM modula (uz odgovarajuci interfejs i softver).
Sada se uglavnom misli na istu stvar kada se kaze cipovanje, remap ili promena softvera (iako bi ovo poslednje trebalo biti nesto drugo).

Pojedinacno ( namensko ) cipovanje se radi uglavnom za automobile za trke, odnosno za one koji su voljni da plate debelu svotu EU novcanica za koji konj vise.

Manje vise se za nasa vozila zna koja mapa se stavlja, a prema oznaci originalne "mape" (nemaju svi motori u, npr. Loganu 1.6 8V istu originalnu mapu, odnosno softver).

Garanciju ti niko nece dati jer je stvar samo do tebe - ako ti pusti blokadu na 500 obrtaja vise, a ti vozis stalno u obrtajima blizu blokade, ubices motor za 5.000km
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

ivan-bgd

Sto se garancije tice vrlo je diskutabilno ,jer ako ti urade kako ne treba mogu da se vade da si ti kriv I nikada ne priznaju krivicu ,osim ako si celav ,istetoviran I clan nekog ganga onda ne smeju da se za*ebavaju I  radjaju ako treba I nov motor.Elem kod mog auta konkretno mora da se menja cip tj ubaci remapiran ,osim ako tuner ne poseduje najnoviju generaciju alata za tuning preko obd.

JohnnieBGD

Drugar je radio remap na Cliu 1.5dCi i mogu vam reći da je baš velika razlika u performansama iako je dodao samo 20KS :)

Veterinar

"Samo". Kod turbodizela svakako ima smisla...

Loganovac

Taj "remap" - da li se odnosi samo na mapu ubrizgavanja ili ima veze i sa turbo punjenjem? Verovatno ovo drugo, jer "remap" u užem smislu (ubrizgavanje) nema šanse da doda 20KS na Cliu.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

JohnnieBGD

Koliko se secam, bilo je samo ubrizgavanje u pitanju, fabricki je imao 64KS(tako nesto), a nakon remapa 83-4... U svakom slucaju ogromna je bila razlika u performansama :)

Veterinar

Mislim da je za takvu razliku neophodno izmeniti i nešto drugo, osim ubrizgavanja.  :ne:

Keka

Jasta. Bez vazduha ne moze da izgori ta silna nafta.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


JohnnieBGD