Ostala vozila članova

prethodna tema - sledeća tema

Goky

#765
Za potrebe odlaska na vikendicu i prevoženja Branka (Biglić Branko, naš ljubimac) prošle nedelje pazario sam Twinga mk1 1.2, 2001 godište u solidnom stanju. Da li je neko od kolega sa foruma vozio isti vidim da mi se na instrument tabli ne pale sijalice za poziciju i kratko svetlo pa me zanima koje sijalice idu i kako se menjaju.
Tražio sam na netu i vidim da u taj model idu svećice Eyquem RFC 58 LZ2E i koje ulje ide u njega 10W40 ili 5W30 (ELF Excellium).
Sandero Stepway 1.0 TCE 90 Expression
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sandero Stepway TCe 90 Prestige
Dacia Sandero 1.4 MPI Laureate
Fiat Punto Mk1 1.2 8v + TNG
VW Buba

Aleks

Ja vozim twinga iz 2002. sa 8v motorom.
Kod mene je ista sijalica (zelene boje) i za poziciju i za kratko svetlo.
Što se tiče motornog ulja, još ga nisam menjao jer ga je prethodni vlasnik zamenio par hiljada pre prodaje. Planiram da sipam Elf 5-40, to ulje sam sipao i u Logana 1.4 pa kontam da je ok gradacija i za 1.2. Proveriću svakako pre zamene za gradaciju, ali Elf će ići sigurno.

Zoran

Sretna kupovina.
Boljeg auta to godište u toj klasi, nema.
Sam svoj gazda - vazda.

Capriolo

U ponedeljak sam se vratio sa mora, iz CG. Trebalo je da se vratim sam, ali, povezao nekog drugara (od 120 kg) i njegovu porodicu, pa nas je bilo četvoro, a oni su imali baš dosta stvari (a ja bajs na krovu). Toliko su imali stvari, da sam deo stvari morao da natrpam čak i ispod zadnjih sedišta (ona su na konzolama, pa ispod ima lepo upotrebljiv prostor). Mada mislim da sam možda bio u blagom pretovaru (što je nezgodno za deonicu Gacko - Tjentište - Foča, a zbog do te mere denivelisanog kolovoza, da često iznenadno deluje kao da naletiš na najviše ležeće policajace), sve je prošlo OK. Jedino što je bila jeziva gužva za radni dan. Nisam ono očekivao. Nepregledne kolone. Onako nije ni vikendom. U odlasku sam (takodje bio radni dan) imao prosek brzine od čak 73 km/h (ali i samo još jednog putnika), a u povratku samo 56 km/h. Kao zona sumraka. Sve što je moglo da podje naopako u smislu usporavanja saobraćaja, na povratku se to i desilo. Sve suprotnno od usluva u odlasku.

https://i.postimg.cc/PrrgZh4J/viber-image-2023-08-31-10-56-38-306.png

https://i.postimg.cc/4NSS9cy2/viber-image-2023-08-31-10-56-22-715.png

https://i.postimg.cc/85pH3ksr/viber-image-2023-08-31-10-57-03-675.png

https://i.postimg.cc/GtYxT45V/viber-image-2023-08-31-11-00-54-238.png


Zoran

Današnja vozila dozvočjavaju preopterećenje zadnje osovine za 100 kg kada se vozi prikolica. Tako da ne brineš
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Kako misliš "preopterećenje"? Dozvoljava se valjda opterećenje, sve preko toga bi trebalo da bude preopterećenje, znači nije dozvoljeno. Odakle ti taj podatak?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Capriolo

Sad pogledah podatke. Najveća dozvoljena masa 1.710, maksimalno opterećenje prednje osovine 946, a zadnje 784 kg. Razlika je samo 20 kg (zbir je za toliko veći od onih 1.710).
Deklarisana masa praznog vozila (sa fiktivnim vozačem od 75 kg) je 1.325 kg, pa je ( ako izbijemo i tog fiktivnog vozača), nosivost 460 kg (u odnosu na tih 1.710).

Zoran

#772
Loganovac, to sam prvi put pročitao u uputstvu za korištenje Corsa C.
Pisalo je da se Max.  opterećenje može prekoračiti za 100 kg, vezano za neku direktivu...
Evo i u mom uputstvu od 2009_ te piše da se opterećenje zadnje osovine može prekoračiti za 15% ako se vuče prikolica.
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Veterinar

Prošlo je više od dve godine kako je Škoda Fabia 1.0 60ks stigla u nasu kuću. Presla je kod nas oko 37000km, tako da je sada na 75000.
 Leti vreme. Kad je auto tek došao u kuću kupio sam četiri polovne felne i zimske gume. Kako je prodajna cena prethodnog automobila pokrila i te, početne troškove, mogu da kažem da od nabavke do sada nisam imao nijedan trošak, osim dva mala servisa u ukupnom iznosu od oko 300 evra.  :ziveli:

MitarMrgulic

Dobri su to auti.

To se zove dobra i zahvalna eksploatacija auta.

Neće Fabia ni praviti neki trošak, osim možda akumulatora kad mu dođe vrijeme, kao i diskova ili pločica, jer se polako bliži toj kilometraži...

Ja sam na Megane 1,5 dci, za 12 godina i 125 hiljada km eksploatacije, imao zamjenu stabilizatora (oko 70 eura), promijenjen akumulator na 5 god., kao i zamjenu prednjih diskova i pločica i zadnjih pločica i kočionih kliješta, hajde kad se sve sabere, osim potrošnog materijala, gdje brojim diskove, pločice i akumulator, možda nekih cca 200 eura izdataka.


Zoran

Kakva je udobnost te Fabije u odnosu na Logana?
 Mnoge korodiraju prije deklariranih 12 godina? Često razmišljam o Fabiji ali nisam baš siguran da je za mene pravi izbor.
Sam svoj gazda - vazda.

saša61beograd

#777
Ova garancija na koroziju od 12 godina odnosi se na "prorđavanje".Tako to prevode sa originala,ne znam da li je "prorđavanje" prava reč.Uglavnom,odnosi se na pojavu korozije iznutra,odnosno,grubo rečeno,na pojavu rupa na karoseriji.Pravo na garanciju na koroziju ostvaruju samo oni koji sve te godine auto održavaju u ovlašćenim servisima.Ko to radi 12 godina,to stvarno ne znam.
PS.Ova Fabija 3 i Sandero 2 su po nekom mom ukusu i danas najlepši u klasi.

Veterinar

@Zoran

Manje udobna, ali ne neudobna. Opet, kada neko ima problema sa kicmom, nije za preporuku.
 O koroziji verujem da uskoro neće biti ni govora.

zzechner_sk

Pozdrav forumu,
nisam bio aktivan jer je ova poslovna godina ludilo, tako da su i hobiji sasvim zanemareni.

Septembra ove godine, prodao sam Logana MCV  s 155.000 km (poznatom kupcu koji ga je rezervisao još u junu kad sam naručio novog) i registracijom do 16.06.2024. i preuzeo Suzuki S-Cross Premuim ("mild hybrid"), kako se vidi u avataru.

Gnajvila me djeca 2 godine da unovčim Daciu dok je još u vrlodobrom stanju i na cijeni, a ja sam prvo bio protiv, a onda dugo tražio SUV što u nekom zamišljenom rangu cijene, snage motora i "optimalne opreme".

Dosad sam prešao 5000 udobnih i zadovoljnih kilometara, ispunjava sva moja očekivanja pa i više ;)
2023. moj vjerni Logan MCV otisao u dobre ruke, a zamijenio ga je Suzuki S-Cross Premium