Landirenzo isparivač ispušta gas kroz sigurnosno crevo

prethodna tema - sledeća tema

mladja04

Pozdrav svima. Primetio sam pre dan-dva da se oseća gas. Otvorio sam haubu i čujem lagano šištanje, skoro pa nečujno. Odem kod majstora i on naprska po crevima neku tečnost, sudomil rastvoren (pretpostavljam) kako bi video gde ispušta. kako nigde nije na crevima, podigne od isparivača neko crevo koje ide pod kola, nije zatvoreno, i reče mi da je isparivač produvao, pokvario se. I reče mi da je potrebno kupiti ceo nov isparivač, sa celim sistemom. I da je njegova cena oko 60e i još 10e za zamenu, tako da će me zadovoljstvo da i dalje vozim na plinu koštati oko 70e.

Interesuje me vaše mišljenje, da li je sve baš tako?
I da li se isparivač menja ceo ili je moguća neka reparacija?
Da li je to njegova realna cena?

U pitanju je Landirenzo sekvent sistem, pre 4-5 god.sam menjao dizne, umesto plavih sam postavio neke Landi J dizne (crne), i sa njima sam zadovoljan.

Unapred hvala na odgovoru i pozdrav, Mladen

nik

Citat: mladja04 poslato 19.12.2018. - 16:44
... podigne od isparivača neko crevo koje ide pod kola, nije zatvoreno,...

Gde ti curi gas taćno, na isparivaču, na crevu (kojem), na spoju,...? Od ovoga zavisi i cena (isplativost) popravke. Generalno, sve može da se reparira. Ja imam Zavoli isparivač i pošto planiram da ga na proleće otvorim i očistim, set za reparaciju sa svim potrebnim delovima (sve sem kućišta i priključaka) košta 25-30 EUR.   
Takodje, vodi računa da zamena isparivača vodi ka prestanku važenja trenutnog uverenja o atestu, tako da i to treba uzeti u obzir pri odlučivanju. Kada mi je crkla membrana na BRC, zamenio sam isparivač Zavolijevim jer je samo set za reparaciju BRC koštao 110 EUR uz veliku verovatnoću da pri remontu se zakine neki od aluminijumskih šrafova, a i blizu mi bio redovan atest (vozio malo jače od godinu dana na mufte, na tehničkom ionako sem uverenja o atestu niko ništa ne gleda od instalacije TNG)

Citat: mladja04 poslato 19.12.2018. - 16:44
... potrebno kupiti ceo nov isparivač, sa celim sistemom.
Šta spada u taj ceo sistem uz isparivač?

kiconix

Za pocetak idi kod drugog majstora koji ce ti objasniti tacno sta se desava.
Ako je puklo telo samog isparivaca, zamena je neminovna i u tom slucaju mora i nov atest (jos 15000 din)
Reparacija samog isparivaca je kod majstora oko 40-50e.

mladja04

Curi na isparivaču na jednom crevu čija je druga strana slobodna i vodi ispod automobila, kao neki prelivnik izgleda, kao iberlauf kod motora što je. Ova mi je objasnio da kada isparičač crkne da mu je odušne crevo. Pritisne drugi kraj prstom i ono prestane, a pusti ono nastavi.
Slikaću...

slavko_bgd

Isparivač (LI02) je za reparaciju jer pušta gas na natpritisnom ventilu. Treba ga reparirati da bi se izbeglo reatestiranje jer zamenom isparivača (isto kao i boce ili multiventila)  prestaje da važi prethodni atest. Reparacija u mom okruženju košta sa originalnim setom delova (svim gumicama, zaptivkama, polugom regulatora i membranom) oko 55€ u RSD i nakon reparacije u praksi se postiže ispravan rad oko 100.000km. Ako se pri demontaži isparivača ustanovi da su loša (tvrda, krta ili ispucala) gumena creva - ta creva se obavezno menjaju i njihova zamena se doplaćuje. Isto važi i ako se ustanovi da je potrebna zamena natpritisnog ventila ili plastičnih lulica (priključci creva za antifriz), što se vidi nakon rasklapanja isparivača. Jako retko se dešava da je taj ventil ili lulice potrebno menjati, ali dešava se ponekad. Ventil košta nov oko 15-ak EUR u dinarskoj protivvrednosti, plastične cevi su oko 5€ par.

mladja04

Hvala na detaljnom odgovoru. Tako je, isto su mi objasnili, da je natpritisni ventil crkao i da zato ispušta.
S tim što sam bio u 3 servisa i svi su mi kazali da se ne isplati reparirati, s obzirom da se kod reparacije ne ože dati nikakva garancija hoće li tako repariran uredjaj trajati 1000km ili 100000km, već da je pouzdanije zameniti ceo reduktor, što i ima logike. Znam da je potrebno ponovo uraditi atest ako se menja deo plinskog uredjaja, ali uzeću isti isparivač, koji će se onda razlikovati samo po serijskom proju, a koliko sam primetio nikada mi nisu proveravali na tehničkim pregledima kodove i brojeve plinskog uredjaja, pa se nadam da ću redovan atest da uradim 2021.god.
Hvala puno na detaljnom i iscrpnom odgovoru. Precizno i jasno, kao i svakog puta. Svaka čast.
Srdačan pozdrav.

nik

Mala dopuna iz mog iskustva. Vodi racuna da za atest treba svež racun i dokumentacija od servisera koji je sve ugradio. Sa racunom iz 2018. na atestu 2021. možeš da imaš problema sa zakonom.

Bata83

Mislim da je bio lovato ako se secam dobro, prilikom zamene membrana zalomljen je sraf pa sam uzeo polovan i stavio svoj "poklopac" na kom je bio broj

kiconix

Ja bih to reparirao.
Kostace mnogo vise i para i zezancije oko atesta.

slavko_bgd

@mladja04: nije tačno da se ne može dati garancija na reparaciju. Tačno je da se ne može dati garancija na reparaciju ako se radi sa raznoraznim đubretom od delova. Najlepša je zarada u preprodaji bez udisanja isparenja od hemikalija i prljanja ruku. Nik i kiconix su dali dobre informacije: za zamenu isparivača istim ili drugim tipom problem ne prave na tehničkom nego na reatestu. U oba slučaja(zamena drugim tipom ili zamena istim tipom drugog serijskog broja) traži se takozvani "opis prepravke", a datum dokumenta nije bitan i fiskalni račun nije obavezan.

Imaš PP pa se javi ako ti trebaju neki detalji ili savet...

mladja04

Pozdrav svima.
Hvala na savetima. Ipak sam poručio novi isparivač, istog tipa, samo ima drugi serijski broj. Ugradili su mi u servisu, tako da me je izašlo sa sve rukom, poštarinom i uredjajem 70e. Što je oko 20e više nego da sam reparirao. I sigurno bih ga reparirao, samo da sam imao pre informaciju ko to radi. No dobro, novo je novo, tako da mi i nije žao.
Što se tiče atesta, ovaj novi isparivač ima svoj sertifikat, ali ćemo ga popuniti kada bude trebalo. :)
Tako da, postavljeni isparivač ima svoj serijski broj, ali trebaju ogledala, čišćenje uredjaja namontiranog, da bi se pročitao serijski broj na njemu, pa kada bude trebalo izvršićemo opis prepravke, priložiću sertifikat i na reatest 2021. godine!

Loganovac

Plašim se da će to biti atest a ne reatest.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

kiconix


mladja04

Pa da, na 10 god, i bocu ću morati da menjam.