Potrošnja motornog ulja

prethodna tema - sledeća tema

MitarMrgulic

To je otprilike ona rakijska čašica od 0,5 na 1000 km pa x 9, daje negdje 4-4,5 dl, mislim da je to još u granicama fabričke tolerancije  :kava:

slavko_bgd

Potrošenih 400mL na 9000km je 0,044L/1000km ili 10x manje od najveće fabrički dozvoljene potrošnje od 0,500L/1000km.
Isparilo, šta da se radi, viša sila :)

Bravo Zorane i za potrošnju i za kilometražu  :to: :ziveli:

Zoran

To je stvarno zanemariva potrošnja.
Slavko_bgd  :ziveli:
Sam svoj gazda - vazda.

Turbo

Posle 12500km ulje je na minimumu.
Kupio sam litru onog renolovog castrola 5w30 RN17 da dolijem.
Kakva su iskustva forumasa po pitanju potrosnje ulja na ovim novim 1.0tce eco-g?

kiconix

#34
Samo u orvih 15kkm je pao nivo.
Posle toga no problemo.
PS. Samo da napomenem, fabricko kod mene bilo 0w-30.
Od kad sipam 5w-30 nema problema.

slavko_bgd

Mislim da Zoran nema potrebe za tim i mislim da je zabluda da gušće ulje bolje podmazuje.

Citat: Zoran poslato 18.08.2020. - 18:28Sada je u motoru NIS Autoline Sint 5w40.  Nasuto je 3 litra prije 9 000 km i potrošeno je oko 4 dl.

To ulje uopšte nije loše, naprotiv. Po mom iskustvu sa prethodne Alfe, identična potrošnja ulja mi je bila sa Castrol Magnatec 10W40 i ovim Nis-ovim uljem. Jedina razlika u korist NIS-a a koja je meni mnogo značila je bilo to što je prvo jutro nakon zamene ulja prestalo kratkotrajno zvečanje hidropodizača posle starta hladnog motora i koje se više nikada nije ponovilo. Objašnjenje bi moglo biti to da ređe ulje kada je hladno bolje stigne do mesta za podmazivanje a kada je zagrejano aditivi mu dignu karakteristike na W40 (isto kao Castrol, čak ako se sećam dobro index viskoznosti na 100C im je bio gotovo identičan) i ulje dobro podmazuje.
Prošle godine je ponovo zamenjeno ulje u ALfi i sipao sam Total Q9000 5W40. Prešao sam sa njom nekoliko hiljada km bez dolivanja i nisam primetio nikakvu razliku u odnosu na prethodna dva pomenuta ulja. Auto je prodat i nemam tačne podatke u vezi sa trošenjem Q9000. Gledajući tabele koje imam, Castrol i NIS je taj motor trošio u prvih 5000km oko 0,18L/1000km i potrošnja je postepeno rasla sa kilometražom do 0,33L/1000km tokom 12-15000km, kada je već bilo vreme da se ulje menja. Ozloglašeni Alfin motor 1.6 TwinSpark sa 300000km, sa plinom, ultra-gradska vožnja.

Potrošnja ulja može imati veze sa konstrukcijom motora, opštim stanjem motora, uslovima upotrebe vozila i sa "kvalitetom" ulja odnosno isparljivosti ulja. Mislim da ne postoji ulje koje ne isparava i mislim da ne postoji motor koji ne troši ulje. Idealno je ako motor može da odradi interval zamene bez dolivanja ulja, ali to su baš retki slučajevi. Motor koji ne troši ulje ili još gore motor koji podiže nivo ulja ima neki problem i time se treba pozabaviti. Ako treba da biram između toga da mi motor troši 0,5L goriva manje na 100km ili 0,5L ulja više na 2000km - biram ovo drugo jer je daleko povoljnije. I uopšte ne mora da znači da je motor koji troškari ulje loš i da će mu se nešto loše desiti.

U Mečku sam pre 15000km sipao Total Q7000 10W40 koje nema MB approval da vidim šta će se desiti. Ništa se nije desilo. Motor sa svojih skoro 200kkm je potrošio do 13,5kkm 1L ulja. Ovih dana sledi zamena i plan je da se sipa Total Q9000 samo iz razloga što mi je od Alfe ostao 1L tog ulja, pa da imam za dolivanje. I da produžim interval na 20000km, što mislim da je realno. 

Zoran

Za Mercedes je eliminatoran HTHS ako je manji od 3,5
Sam svoj gazda - vazda.

slavko_bgd

Hvala Zoki, ali ovaj moj ne mož' da ugreje ulje na toliko da mu HTHS padne na manje od 3,5 :)

Turbo

Citat: kiconix poslato 08.04.2023. - 17:43Samo u orvih 15kkm je pao nivo.
Posle toga no problemo.
To je onda to,posto ce u servisu sigurno sipati 5w30.