Boca ne prima auto gas

prethodna tema - sledeća tema

Viktor

Pozdrav svima, imam problem, sa primanjem auto-gasa u plinsku bocu, naime u pitanju je točak boca koja se nalazi ispod vozila (Dacia Sandero) i podešena je u ovlašćenom Dacia-Renault servisu, da prima pun kapacitet, tj. plovak je razbušen tako da od 42L, koliki je 100% kapacitet staje oko 41L.

U poslednje vreme se dešava da jedva stane 30L, a često i manje oko 25-27L i to zadnjih 5L se puni desetak minuta, išao sam u servis zamenjen je limiter na plovku i stalo nakon toga 36L, dakle ne onih 41L kao ranije. Tokom letnjih meseci imao sam problem i da nakon pređenih 250km ne može više stati od 5L.

U ovlašćenom servisu mi objašnjavaju da dolazi do izjednačavanja pritiska u boci i aparatu za točenje i da zato ne može više stati, da je boca nisko postavljena tj da ne znaju drugi razlog i odbijaju da promene ceo plovak, već samo pomenuti limiter.

Kuglica na mestu gde se puni i ostali delovi ispravno rade.

Da li neko ima ideju šta može biti uzrok, šta treba menjati, jer osim što moram češće da punim gas, strahujem da mi se ne pojavi letnji problem kad ne mogu dopunjavati gorivo iako realno treba da stane oko 25L nakon 250 km a stane jedva 5L?

Ivan91

Meni u novom loganu sa fabrickim gasom se desi da stane 16 l tacno i nece vise, na praznu bocu.

Loganovac

Što se pritisaka tiče - lupetaju. Objavljivao sam dijagram parcijalnih pritisaka propana i butana u zavisnosti od temperature, na normalnim temperaturama ne prelazi 3-4 bara, a na svakoj pumpi je pritisak veći od toga. Tečna faza će ulaziti u bocu sve dok je multiventil ne zaustavi, tipično na 80% kapaciteta. Sve što odstupa od ovoga ukazuje na neispravnost ili pogrešnu montažu multiventila, ništa drugo.
BTW, nije normalno da u bocu od 42 litra sipaš 41 litar, jer bi to moglo da izazove nenormalne pritiske usled kasnijeg eventulanog širenja zapremine tečne faze (ukoliko joj raste temperatura).
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Vladan P

Ja ću reći samo da je bolje da ti staje i 16 litara nego 41.
Nemoj da se zezaš sa tim budževinama.
Postoji razlog zašto je limitirano punjenje na 80% od kapaciteta boce.
Zajedno smo skupa !

Viktor

#4
Citat: Ivan91 poslato 19.11.2013. - 19:04
Meni u novom loganu sa fabrickim gasom se desi da stane 16 l tacno i nece vise, na praznu bocu.

I šta si radio, da li si rešio problem?

Vladane, Loganovac znam na šta mi ukazujete, ja kad sam u početku korišćenja pre tri godine, video koliko mi staje reagovao sam u servisu, pitao je l' to bezbedno, na prvom servisu, oni odmah uradili da bude to na 80%, bez mog znanja, da bi mi potom objasnili kad sam došao po auto, da svakom ostavljaju otvoren plovak da je to kod starijih sistema moralo da se ostavlja na 80%, a sad sa novim multiventilima nema potrebe, i apsolutno svima tako ugrađuju...kasnije sam tražio da mi vrate kako je bilo prvobitno, na max od 41L i uradili su....sad se javlja ovaj problem koji ne znaju da otklone, kako sami priznaju, a najgore mi je kad se zaputim na put i ne mogu da sipam gorivo iako realno treba da stane dosta.

bmiillan

po ovome što su ti rekli u vezi multiventila i "starih i novih sistema", mislim da bi ti najpametnije bilo da
promeniš servis. to što oni svakom ostavljaju i nije se ništa desilo ne znači da se neće desiti. svaka
montaža u suprotnosti da fabričkom uputstvom je najblaže rečeno NEODGOVORNA da ne upotrebim neku
drugu reč.
nemoj na silu uzmi veci cekic

Ivan91

Citat: Viktor poslato 20.11.2013. - 10:32
I šta si radio, da li si rešio problem?

Vladane, Loganovac znam na šta mi ukazujete, ja kad sam u početku korišćenja pre tri godine, video koliko mi staje reagovao sam u servisu, pitao je l' to bezbedno, na prvom servisu, oni odmah uradili da bude to na 80%, bez mog znanja, da bi mi potom objasnili kad sam došao po auto, da svakom ostavljaju otvoren plovak da je to kod starijih sistema moralo da se ostavlja na 80%, a sad sa novim multiventilima nema potrebe, i apsolutno svima tako ugrađuju...kasnije sam tražio da mi vrate kako je bilo prvobitno, na max od 41L i uradili su....sad se javlja ovaj problem koji ne znaju da otklone, kako sami priznaju, a najgore mi je kad se zaputim na put i ne mogu da sipam gorivo iako realno treba da stane dosta.

posle 10 ak sipanja se razradio plovak u boci sam od sebe.

Vladan P

Zaista je najbolji savet da promeniš sevis.
Kod multiventila postoji vod koji u slučaju previsokog pritiska u boci plin izbacuje van vozila.
Ako se boca puni na maksimalni kapacitet pojava previsokog pritiska (posebno u letnjim uslovima) je vrlo očekivana.
Ukoliko je multiventil ispravan gas će kontrolisano odlaziti u spoljnje okruženje a sa njim i tvoj novac.
A šta ako se ventil pokvari?
Onda ćeš ti postati deo pomenutog okruženja.

Nadam se da ovo ne doživljavaš kao ''popovanje''.
Skoro 20 godina sam vozio ''na plin'' 6-7 različitih automobila.
Pratio sam problematiku i zaključak je- Nisu dozvoljene apsolutno nikakve modifikacije koje idu ispod standarda koje propisuje proizvođač!
Moguće su ali nisu pametne.
Zajedno smo skupa !

Aleks

Citat: Viktor poslato 19.11.2013. - 17:43
Pozdrav svima, imam problem, sa primanjem auto-gasa u plinsku bocu, naime u pitanju je točak boca koja se nalazi ispod vozila (Dacia Sandero) i podešena je u ovlašćenom Dacia-Renault servisu, da prima pun kapacitet, tj. plovak je razbušen tako da od 42L, koliki je 100% kapacitet staje oko 41L.   ........

Ako nije tajna, o kom servisu se radi?

Viktor

#9
U pitanju je ovlašćeni servis za Dacia-Renault na teritoriji Kragujevca, Eko-Luka Key. Auto je još u garanciji tako da svaka intervencija van ovlašćenog servisa me izbacuje van nje, mada kakva su mi iskustva, ta garancija skoro da ništa i ne vredi.
Naravno da ne shvatam ništa kao popovanje, forum i postoji da se čuju različita mišljenja i iskustva, tu i jesmo da se pomognemo i savetujemo...kao što sam napisao reagovao sam, ali su kao, jelte, ovlašćeni servis u meni stvorili poverenje da ne posumnjam u njihove reči

Aleks

Probaj u drugom ovl. servisu ako hoces da zadrzis garanciju. Ako se ne varam najblizi ti je Francuz u Jagodini.

Viktor

Hvala, kad malo otopli, možda i odem :) Sad smo ostali u Kragujevcu i bez servisera uopšte (ne mislim na ovaj za auto gas već onaj primarni), jer je istekao ugovor, pa se ne zna da li nastavljaju oni ili neko drugi preuzima

astmario

U Sanderu koji sam pazario je takodje LandiRenzo LPG sistem iz Eko-Luka Key-a, doduse ugradjen u BG-u, boca 41L, ispraznjena do kraja i primila 32,23L danas, tako da nisi jedini sa takvom problematikom.
Uskoro bih trebao da radim redovan servis plina, pa cu videti sta majstori ovde kazu na to, nije da mi je par litara gore dole nesto bitno, ali bez obzira, razlika je ipak prevelika.

Loganovac

#13
Druže, svaki rezervoar plina puni se do oko 80% zapremine, tako da ti nemaš nikakav problem. To i jeste jedna od funkcija multi ventila, dakle tvoj je to super odradio.
Da pojasnim, TNG je u boci u tečnom stanju (logično  :crazy: ), pa pri povećanju temperature dolazi do njegove ekspanzije. U slučaju da je boca napunjena do vrha postojao bi veliki rizik od eksplozije (pucanja) boce usled prevelikog pritiska, ali to je druga funkcija multi ventila - limitiranje pritiska u boci i spuštanje viška gasa u takvim slučajevima.
kad smo već tu, treća funkcija multi ventila je da deluje kao "lomni" ventil, odnosno da spreči prebrzo isticanje gasa u slučaju oštećenja instalacije visokog pritiska. Čim se protok poveća preko neke granice on se zatvara. Četvrta je zatvaranje gasa i to elektro ventilom i ručnim ventilom. Sklop je jednostavan, a izgleda kao da čuda pravi.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

astmario

Jasno, znao sam da se ne puni do kraja, ali nisam znao da je to cak 20% kapaciteta boce, sto i ne izadje bas malo :write:
Nemam kanal, nisam se zavlacio ispod kola, ali posto je boca dole, gde se nalazi ona skalamerija na kojoj se vidi pritisak/napunjenost same boce(i sta se tu uopste gleda), posto jelte pokazivac u kabini kao i u svakom drugom autu na plin koji sam vozio laze?
Imam BC, ispraticu sada koliko mogu da prodjem sa tih 32L plina, ali nije na odmet znati i alternativi vid pregleda kapaciteta :40: