Autogas i cut-off

prethodna tema - sledeća tema

dizelas

Imam jednu nedoumicu oko vožnje na autogas iako sam prešao već (ili tek) 43.000 km na autogas, pa bih da kao relativno iskusan plinadžija htio da je razbijem.

Poznato je da moderni automobili, i benzinci i dizeli, imaju tzv. cut-off sistem isključivanja dizni za ubrizgavanje goriva u momentima kada se, na primjer, koči motorom, a sve u cilju uštede goriva. Kako sam razumio, u svim situacijama kada se digne noga sa papučice gasa a vozilo nije "u leru", isključuju se benzinske/dizel dizne i trenutna potrošnja goriva je jednaka nuli, što pokazuje i putni kompjuter (koji ja na vozilu nemam).

Obzirom da se prebacivanjem na autogas benzinske dizne svakako isključuju, zanima me da li je na modernim sekvent sistemima softverski riješeno da se gasne dizne takođe isključuju prilikom cut-offa ili one nezavisno funkcionišu u odnosu na način kako bi funkcionisale benzinske prilikom cut-offa (odnosno ne isključuju se prilikom režima u kojima bi na benzinu bio cut-off i benzinske dizne bi bile isključene).

Inače, autogasni računar kod mene je Zavoli Alissei N (računar, isparivač i dizne su Zavoli), a vozilo Opel Zafira 1.6,  proizvedena 2011, Euro 5, 85 kw (motor A16XER).

Pozdrav i hvala.

Keka

Kao iskusni plinadzija treba da znas da i plinskim diznama u sustini upravlja benzinski ECU, tako da i kod njih postoji cut off.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


bmiillan

taj racunar ima mogucnost da se podesi da izlazak iz cut off-a bude na benzin pa da se vrati na gas
sa podesavanjem broja obrtaja gde će se to izvesti.

da nema cut offa i na gasnim diznama moglo bi da dodje do veselja   :fire:  kada se ponovo stisne papucica gasa
nemoj na silu uzmi veci cekic

Keka

Kako bi to moglo da dodje do veselja?  :conf:
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!