Sa cime lepite "ukrasne elemente" na svoj auto ?

prethodna tema - sledeća tema

Max28

Postovanje svima,
nisam siguran dali je ova tema negde vec obradjena, posto nisam uspeo da je nadjem - ako jeste, prebacite je gde treba.
Zanima me sa cime lepite razne ukrasne i zastitne elemente/delove na svoj auto. Pre svega mislim na zastitne obrvice za prednje farove, zastitne lajsne za bocne i zadnji balobran/branik, ukrasna slova za gepek ("by Reanualt, DCI,1.2",... i sl),... is sve slicno sto se lepi na plastiku ili limariju na kolima.
Nisam nikad tako nesto radio, pa me zanimaju iskustva i saveti nekog ko je to vec odradio na svojim kolima. Kakav lepak se koristi za to ? Pretpostavljam da nije neki obican superlepak ili silikon, posto bi oni verovatno nagrizli farbu i plastiku ili bi se otopili i popustili leti kad sunce upekne. Koji lepak je najbolji, kako drzi, dali moze i kako da se skine posle odredjenog vremena i kako se pokazao u svakodnevnoj upotrebi.
Takodje me zanima, kad ga zalepite, koliko je to pouzdano i koliko to drzi - pre svega mislim, dali spoljna temperature (velike toplote ili mraz), kisa, vetar pri vecim brzinama,.. uticu na zalepljene stvari. Ne bih zeleo da dodjem u situaciju da kad nesto od toga zalepim na kola, da mi otpadne prilikom pranja, voznje ili usled toplote/hladnoce.
Pozdrav svima.

zac

Lajsne i ukrasi se lepe obostrano lepljivom trakom...izdvajam po kvalitetu traku marke "Tesa"

Evo link sa proizvodima, pa malo prostudiraj...  :wave:

http://www.grafohem.co.rs/obostranolepljivetrake.html

Keka

Lajsne i ukrasi su ubodeni u rupe sa plasticnom tiplom i zalepljeni nekom vrstom samolepljive trake.

Medjutim, ta traka nema veze sa ovim trakama iz prodavnice, cak ni renomiranih proizvodjaca.

Svi fabricki elementi koji se lepe na karoseriju dolaze iz fabrike sa postavljenim lepkom, sa kojeg se skine zastita i zalepi se na predvidjeno mesto.

Dali ili nisu dali, u svakom slucaju moze da se skine uz manje ili vise muke, a odredjena kolicina lepka ce sigurno ostati na farbi, dok ce sam ornament posle toga biti neupotrebljiv bez novog lepka, Na kraju ostaje pitanje zasto bi neko lepio nesto sto planira da skida.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Max28

Ne planiram da skidam nista, ali video sam na komsijinom autu da mu je neko skinuo (ili su mozda otpala) slove TDI, pa u tom slucaju me zanima dali moze da se ponovo prelepi i kako.
Nisam siguran dali sam ovde negde video (ili na nekom drugom web sajtu), video sam da prodaju  zastitne lajsne koje mogu sa se postave gde hoces (savitljive od plastike), da bi sacuvao auto od sitnih ogrebotina.
žac - jesi li ti zalepio ono "S" na tvom autu sa tim trakama ? Nesto mi te trake ne deluju obecavajuce i trajno ??? Kako i koliko drze ? Dali im smeta kisa, sunce maz ?

zac

Da, ja sam zalepio sa jednom od takvih traka... u pitanju je traka debljine oko 1.5-2 mm. izgleda kao sirova guma kada se dodirne.... drzi dobro, to S-sam zalepio jos 2007 ili 2008...za sada drzi dobro.

Max28


ivan-bgd

Svrati do nekog stakloresca.Oni imaju te duplo lepljene trake kada kače retrovizore i ogledala.Traka je jako kvalitetna marke je scotch ili 3M .Ja sam tako završavao posao i to uspešno.Naravno obe površine idealno da budu čiste.

Max28

Pitanje u vezi tih samolepljivih traka - kada lepite nesto sitnije (tipa, neka slova ili znak), dali prvo traku nanesete na objekat koji se lepi pa onde isecete visak ili zalepite na auto, pa onda polako/oprezno da ne ostetite farbu, otklanjate visak trake ? Kad obradite tu traku (otklonite visak), dali se i ona i dalje vidi, ili se ne primecue toliko ?
Drugo je kad auto vec ima fabricki ugradjene (zalepljenje ili utiplovane ) ukrase (slova, znake, ...) - zanima me kako esteski izgleda ovakav rucni rad (mozda ako neko moze da okaci neku sliku svog rada iz blizine (makro snimak)).

zac

Tako je, traku lepis na objekat koji zelis zalepiti, pa ostrim skalperom opseces, po konturama, visak trake.  Zatim skidas zastitnu foliju i lepis na auto....

Da li ce se traka videti ili ne, zavisi od preciznosti opsecanja...  :nami:

odbrana i zastita

Ljudi budite uvereni da je traka veoma postojana , normalno ako se propisno zalepi. Da Tesa je super kao i 3M