Vazduh u instalaciji za hlađenje motora

prethodna tema - sledeća tema

Raja

Prvi put se javljam i uzimam učešce iako posedujem Logana 1.4 četiri pune godine, u pitanju je loše baratanje ovom skalamerijom od računara.
Moj problem je nastao sedmog dana nakon ugradnje instalacijeTNG-a u jednom servisu u to doba na Novom Beogradu. Nepažnjom majstora ili svojim ne poznavanjem problematike oko ugradnje TNG-a Logan je ostao bez vode u ekspanzionoj posudi i kao posledica toga imam vazduha u instalaciji za hladjenje motora. Zalio sam se majstoru koji mi je ugradio TNG, no bezuspešno. Ispusti malo vazduh i mnogo stručne priče, srdačan i ljubazan, no ništa voda i dalje klokoće iz radijatora.
Žalio sam se i u servisu u Pančevu gde održavam auto i oni su nešto radili, no ništa, ali su makar uložili dobru volju da se nešto reši i da se ne šetam od jednih do drugih. U ponedeljak idem ponovo u Pančevo da pokušaju temeljno da "ozrače"  auto pa ako ne uspe biće primorani  da isparivač i deo instalacije premeste ispod ekspanzione posude gde mu je navodno mesto.
Da li je neko imao istih ili sličnih problema i na koji način je to rešio?

Keka

A gde ti se sad nalazi isparivac?
Hajde ti to lepo uslikaj pa okaci ovde.
Vec je bilo reci o principu luftiranja sistema za hladjenje, mozes i sam da probas.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Loganovac

Nije navodno, isparivač mora da bude niži od ekspanzione posude (da bude "potopljen"), jer u suprotnom u njemu ostaje vazdušni čep koga ne možeš da isteraš iz sistema.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

kiconix

Ne znam ko je ugradjivao plin ali ocigledno pojma nema. Isparivac mora da bude nizi od posude, meni je cak ispod nje, bas zbog tog problema.

Raja







Evo, okačih slike položaja isparivača. Molim za vaš komentar.

Keka

1. Uradjeno je kao nogama.
2. Stavljen je prilicno daleko od vode.
3. Stavljen je suvise visoko.

Nadji nekog krstenog plinadziju da ti to dovede u red.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Loganovac

Ne mogu da se orjentišem. Filtar je pacerski prikačen na solenoid isparivača. Isparivač zavučen sačuvaj Bože - nema ga nigde. Ne bih rekao da je visoko, ali nisam siguran. Ne znam samo kako može bilo šta tu da šteluje... Slažem se sa Kekom u pogledu plinadžije.
Sa srećom...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Keka

Informacije radi, ovo je moj isparivac
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Raja

Drago mi je da ste pogledali i dali svoje mišljenje, makar i ne kompententno. U ponedeljak idem u Pančevo da mi ozrače sistem pa ako ne uspe, sleduje premeštanje isparivača kao kod Keke. A posle ću da izreklamiram servis koji je radio ugradnju kao i profesora sa mašinskog fakulteta koji je vršio atest.  Čuvam sve papire!

kiconix

Kod mene je kao kod Keke, inace je BRC.

krle

#10
Mada sam ovo kačio na starom forumu,  evo ponovo: Originalno fabričko rešenje ugradnje LPG-a

Isparivač je pod 2.

Isparivač je pod 6.

Ovo je i potvrda onog što Keka,Loganovac i Kiconix tvrde o položaju isparivača.

Keka

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Raja

 A uh, ljudi, oči mi se otvorile. Gledam ova fabrička rešenja ugradnje LPG a potom pogledam originalno uputstvo o ugradnji i skicu koju sam dobio uz garanciju za uredjaj i rešenja su identična, dodje mi da poludim kad vidim šta mi ovaj "majstor" uradio.
Strašno me nervira kad moram da znam više od majstora da bi mi uradio onako kako posao zahteva. Definitivno, naši majstori znaju samo da naplate.

VeDuS

Pa "markiraj" nam svima "majstorchinu" :gun: da se jos neko ne zajebe, jer pomazemo se, zar ne?

Raja

Rašomonijada se nastavlja. U servisu u Pančevu nisu ni pokušali da "ozrače" auto pošto tvrde da je isparivač visoko postavljen i da nema načina da se kvalitetno ozrači sistem. Savetuju me da odem u Eko Luka servis na Dušanovcu u Beogradu i da potražim Slavka da kaže svoje mišljenje. Pronadjem servis, prime me ljudi lepo. Slavko pregleda instalaciju, pita da li se pregrevao kada? -ne. Da li penje temperaturu na 5.-6. crticu?-ne. Da li troši vodu?-ne. Konstatacija: isparivač je dobro postavljen (do pre godinu dana i oni su ga postavljali na isto mesto) a što se tiče klokotanja u instalaciji i radijatoru pa ništa strašno, neka klokoće važno je da ne greje i ne kuva.
Pre nego odem po ko zna koji put kod instalatera za LPG i kažem mu da radi sa autom šta zna i šta ume ali da više neću da čujem klokotanje, interesuje me da li još neko ima ovakav  problem. Gde i kako ga je rešio? Postoji li u državi institucija koja može kvalitetno ( a ne samo deklarativno) da zaštiti potrošača. Truba mi je da se izlažem trošku (ako me instalater opet izradi) nekakve reinstalacije, reatestu i još jednoj vanrednoj registraciji. Ljudi, to košta para, vremena i živaca.