Potrosnja dizela

prethodna tema - sledeća tema

MitarMrgulic

Znam drugar,

Supruga i ja uglavnom ne vozimo agresivno i ovaj 1,5 dci nam je baš ok što se tiče potrošnje. Na točkovima je 16-kama i prilično širokim gumama, mislim da su 215 od početka, jer je sa takvim felgama došao, vjerujem da je na nešto užim gumama da bi potrošnja bila i manja.

To je ono, kad ti auto-salon da opciju alu-flege, kao nešto bolje od standardnih 15-ki, a u stvari te na duži rok od 10-ak godina, košta što preko potrošnje, što preko cijene setova guma, platiš ti to svakako.

Jedina prednost ovih većih točkova, je nešto stabilnije vozilo na visokim brzinama na auto-putu, kojeg ja nemam možda 10 % u ukupnoj kilometraži, ako i toliko :)

kiconix

Fali nam jos Zoki da nam napise potrosnju dizela na kamionu iz 85.
Ajte uozbiljite se malo, potrosnja dizela na Daciama molim.
Za Renaulta i kamionce morate na druge forume.

Zoran

 :offtopic:
10 l /100 km prazan pri 70 km/h
11 l                                               sa 1 tonom
  12  l                                                   2 tone
13 l                                                     3 tone
Sam svoj gazda - vazda.

kiconix

Nisam mislio ozbiljno.  :doh:

Keka

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Aleks


MitarMrgulic


ajgor bejzik

Citat: Ivan1981 poslato 31.01.2019. - 22:39
Sad procitah vasu potrosnju i deluje mi nestvarno. Vozim indetican daster sa slike 1.5dci prestiz paket 4x4. Danas sam vozio na auto putu 130km pokazuje mi 6.7L dizel isto G drajv gradska voznja oko 8L nategnuto da bude 8L i to prateci pokazivac menjanja brzine i trudio sam se da vozim na 2W prenje tockove auto je presao 1700km
Nemoj te pratiti pokazivač promene brzina...i ja sam prateći njega trošio 1l više! Vaš je 4*4, a moj 4*2. Ja vozim po N.Sadu...tu je sve ravno. Verujte mi, kad nije klima uključena, nikad ne potroši više od 5.5l po gradu
Ljuti se Francuz, a Švaba se buni, jer vozila za gangstere - prave Rumuni!

kovdejan

Koliko troši mcv Stepway 1.5 dci po gradu? Da li je očekivati da kao i daster bude tu negde oko 6 l/100 km (prema informacijama sa foruma)? Da li stepway trosi vise od obicnog MCV-a i koliko u proseku?

Aleks

Nije Logan mcv ali je u pitanju Megan 3 karavan 90ks.
Prosečnu potrošnju sam merio preko cele godine,  na pređenih 14.000km i bila je okruglo 6L po BC.  Zimi ide do 6.6 dok u toplijem periodu padne i na 5.3. 70%  su svakodnevne kratke relacije 3-5km.

MitarMrgulic

Mislim da Stepway troše cca do 0,5 l više, od običnih verzija, rade povišene karoserije i nešto većeg otpora pri kretanju.

Znam da ova vozila "fijakerskog" designa, kao Ford Fusion i sl. troše nešto više i u diesel i u benzin varijanti, upravo zbog povećanog otpora.

kovdejan

Hvala na odgovorima. Ono što nisam znao, a što sam juče utvrdio je da pored dizela Dacia sada troši i AdBlue. Tu je potrošnja oko 5% potrošnje goriva koliko sam uspeo da vidim na netu. Elem, šta je tu je. Jedino me strah kako će auto da se ponaša ukoliko recimo nema AdBlue-a, da li utiče na rad i dugotrajnost motora? Kapiram da ne bi trebalo, jer AdBlue nije deo pricesa sagorevanja, ali ako ima neke sonde i senzore koji reaguju na prisustvo azotnih oksida, vrlo je moguće da će kompd da brljavi i vrši korekcije rada motora kako bi smanjio njihovu emisiju. Da neko ne pomisli suprotno, ne bih izbegavao da sipam AdBlue kada ga već imam i ako je potrošnja toliko mala, ali me interesuje šta se dešava ukoliko se AdBlue ne sipa na vreme ili ukoliko ga recimo nema na pumpi i ne mogu da ga kupim u tom trenutku... Videćemo, odnosno nadam se da ćemo videti pošto kako stvari stoje, verovatno ću postati vlasnik novog MCV-a dizlo što bi rekli... :)

szs

Na 1500km imaš upozorenje da je adblue na niskom nivou
Sledeće je service
Kad se potrosi ne može da se upali auto softverski
Tako je bilo bar na Passatu
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

Veterinar

@Kovdejan

Dobro nam se vratio i to, kako vidim, u potpunom forumaskom sjaju. Neka je sa srećom sa nabavkom novog MCV-a.  :ziveli: Nisam imao priliku da prostudiram MCV Stepway, osim što sam primetio da je (pogotovo crveni) mnogo moćan. Koliko vidim, klirens je 5cm viši u odnosu na MCV (svaka čast). Ovde ne bi trebalo da pišemo "verujem da", ali dozvoliću sebi da napišem upravo da verujem da možeš da očekuješ da potrošnja bude oko 6l. Troši više nego MCV, bez gledanja u kataloge mogu to da napišem.

kovdejan

#224
Hvala! Kad kupim javljam utiske, samo da prvo sve završim oko kredita... :)
Elem, našao sam da ja za Duster zapremina rezeervoara AdBlue 14,4 litre (verovatno je slično ili isto i za MCV), te da se na svakih 6 rezervoara goriva potroši jedan rezervoar AdBlue. To mu dođe tačno onih 5% (4,8).

https://www.platinumdacia.co.uk/pdfs/new-cars/dacia-duster.pdf

Kako je cena AdBlue-a oko 52 dinara po litru:

https://www.euro-petrol.com/europetrol-benzinske-pumpe/benzinska-stanica-kanjiza

... to mu i ne dođe toliko strašno... 15 din na 100 km (samo da se naše dahije ne dosete da i adblue oporezuju sa 2/3 cene)

Sa druge strane AdBlue poboljšava performanse dizel motora, pretpostavljam iz razloga što se manja količina izduvnih gasova vraća u motor...

https://drivemag.com/news/more-powerful-and-cleaner-blue-dci-diesel-engines-for-the-new-dacia-duster

Kako bilo neka bude, kad, nadam se uspešno, završim kupovinu, poslaću i više informacija iz prve ruke.


Ima tu i još jedna zagonetka. Šta se dešava pri temperaturama ispod -10°C? Na poklpopcu rezervoara je to naznačeno kao tačka mržnjenja AdBlue. Čitam da je to rešeno grejačim i smeštanjem rezervoara blizu izduvnog sistema. Bilo bi nonsens da auto bude neupotrebljiv na velikim minusima...  :D



P.S.
Uzgred, veterinar, koliko ti troši 0.9 tce po gradskim gužvama, da ne jurim sad po forumu?