Termovizija u autu

prethodna tema - sledeća tema

VaskezNS

Pre 20 godina nije bilo interneta kakvog ga poznajemo danas.
Pre 15 godina protivblokirajući ABS sistemi su većinom bili posebna dodatna oprema na vozilima.
Pre 10 godina mobilni telefoni su postali dostupni "običnim" ljudima.
Pre 5 godina Android telefoni...šta ?

Zato postavljam ovaj topic, u očekivanju da FLIR (Forward Looking Infrared Radar) što pre zauzme mesto i u našim vozilima čineći tako noćnu vožnju lakšom i bezbednijom.

FLIR je ukratko:
http://www.youtube.com/watch?v=joIJOrZWyRc&feature=player_embedded

..već ga ima i na našem tržištu ali je zbog svoje cene, još uvek pristupačan većinom samo za komercijalnu upotrebu :

http://www.termografija.rs/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=13&Itemid=66

I zato, ako neko načuje za nekog "novog" Kineza - neka ovde javlja odmah  :wink:
Ovo je mesto za sLogan ;-)

Keka

Slonovi to imaju fabricki  :lau:

Cijena je vise nego pristupacna, cak mislim da je nadmasila vrednost mog vozila.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


miki-bgd

#2
Citat: VaskezNS poslato 17.11.2012. - 10:11

..već ga ima i na našem tržištu ali je zbog svoje cene, još uvek pristupačan većinom samo za komercijalnu upotrebu :

Kakve cene, kad pise da je 2 € i 714 centi  :crazy:  :laugh1:

Salim se, izgleda kao dobra stvar, skupa ali dobra :dobro:

@Keka
Pa zato su ga i prikazali na bmw, on posle 5,6 godina nece da bude jeftiniji od uredjaja  :too:

david

Dobra stvar..

panta

Igrao sam se sa jednom samograđenom verzijom pre par godina. Naime komplet se sastojao od GPS navigacije koja je imala mogućnost da se na nju poveže kamera (ideja za rikverc kameru) i kamere koju sam modifikovao da joj promenim spektar. Možda su neko od vas to i radili prema receptima sa Neta. Uzme se obična kamera (može crno bela zbog cene), ona iza optike na samom senzoru ima zalepljen filter koji seče infracrveno zračenje i ostavlja samo ono što je i našim očima vidljivo. Kada se skine taj filter na njegovo mesto postaviti najcrnje parče upotrebljenog rengen-filma. Ispada da je bilo korisno što sam lomio ruku pa mi je ostao snimak. Naravno da najcrnji deo filma ne propušta ništa od vidljivog dela spektra ali podnošljivo propušta IC spektar. Komplet je proban i naravno radio je, ALI. Kamera je imala suviše veliki ugao snimanja pa je korisni deo slike bio suviše mali. U prevodu, po noći i magli kada je proban moglo je da se vidi da nečega ima ali nije bilo nikakve šanse da se razluči šta, niti šta se može očekivati.

Problem je i viosk nivo šuma u odnosu na koristan deo slike tako da ovo budženje, koje je dobro za IC fotografiju ne može da se uporedi sa FLIRom koji koristi hlađeni namenski senzor a sliku veštački boji za lakše razlučivanje temperaturnih razlika.

Drugo ALI. Tehnologija veštačkog bojenja je samo softver a poluprovodničko hlađenje je već stara tehnologija tako da se može očekivati (kao što kolega reče) da se pojave kinezi na tržištu.

Vihor

postovane kolege, posto se bavim termovizijom, na nekom od sledecih skupova mogu da Vam ponudim snimanjem motora, diskova i gurtni, hladnjaka, svih mesta u autu gde ocekujemo i ne ocekujemo grejanje.
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.