Los rad i velika potrosnja benzina

prethodna tema - sledeća tema

kiborggg

Da li je moguće ili umišljam da mi iz dana u dan, a trenutno sam na 54 000 km, "benziski dio" auta sve losije radi. Da pojasnim. Imam u ovlastenom servisu ugrađen auto gas urađaj. Kako je vrijeme prolazilo nekako mi na benzinu, a posebno ujutro, sve losije i nemirnije radi. Na gas radi kako treba za sada. Potrošnja benzina se povećala značajno. Pošto nemam board govoriću u crticama. Na nekih tridesetak km koje sam skoro provozao na benzinu spadne 3 crtice. Da li moram malo više da vozim na benzinu ?

Keka

Moguce je, ali prvo treba uraditi sledece:
1. Proveriti nastelovanost ventila i ispravnost lambda sondi. Da li je upaljen check engine?
2. Utvrditi stvarnu potrosnju benzina. 3 crtice na 30 km motor ne bi mogao da sagori, to je oko 45 litara na 100 km. Mozda negde curi.
3. Treba povremeno voziti na benzin i dosuti svez benzin.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Aleks

Probaj za pocetak sa svezim benzinom, od kako su krenuli topliji dani motor sve manje radi na benzin pa se brzo ubajati. Ako i dalje budes imao problema odradi ovo sto je napisao Keka pod 1. i 2..

kiborggg

Prije 3 mjeseca mi se na par minuta treperila ta zuta lampica sto izgleda ko ventil neki. Posle su mi u servisu provjerili i rekli da nema nikakvih gresaka i da je to kompjuter nesto provjeravao  :huh:  Posle toga se nista nije palilo. Sto se tice benzina sipam na OMV-u iskljucivo. Poslednji put sam nasuo za 25e bezolovni 100 oktana prije 2 mjeseca a prije toga 95-icu cijelu zimu bila u rezervoaru. Vidit cu za 6000km kad odem do mostara jer mi je tamo ugrađen plin da to pogledaju. Ako nije problem samo da pitam da li se moze podesiti da prebaci na plin kad postigne nesto višu temperaturu nego što je sada. Prebaci mi na plin prerano i pri prvom stiskanju kvačila auto se ugasi.

Keka

2 meseca je mnogo za benzin u rezervoaru. Obicno se sipa do 10 litara svezeg.

Definitivno ti nesto nije dobro podeseno, cim se auto gasi. To moze biti uzrok i loseg rada na benzinu.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


kiborggg

#5
Cini mi se Keka da si bio upravu. Nasuo sam za 20KM 95-ice na omv-u i mislim da mirnije radi na benzinu. Sto si tice gašenja pri prelasku na plin to moram da pojasnim. Recimo upalim auto na nekoj pri spoljnoj temperaturi od 20 stepeni C i odmah krenem za nekih 500m ce prebaciti na plin i ako tada stisnem kvačilo(ponekad sam morao) auto se ugasi. Ako upalim auto na istoj temeperaturi i sacekam da se pojave dvije crtice na pokativacu i odmah krenem kad prebaci na plin nece se ugasiti. Tako da sam mislio da mi ako mogu podese da kad prebaci automatski na plin da to učini na malo višoj temeraturi rashladne tečnosti.

bmiillan

prebacivanje na gas moze da se podesi temperaturano i vremenski. to je krajnje rutinska stvar za podesavanje
nemoj na silu uzmi veci cekic

Keka

Naravno da moze da se podesi, ali je tu ocito problem u mapi, posto motor u tom rezimu jos uvek radi pod saugom, pa ga ugusi visak (ili manjak) plina. Trebao bi da radi normalno na plin na toj temperaturi, ali nije lose da prebacuje na plin na malo vecoj temperaturi-duze ce raditi na benzin, bolje za dizne. Obicno se podesava na 30-40 stepeni, odnosno malo posle pojave 2 crtice temperature.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


bocca

imam isti problem sa gasenjem prilikom prebacivanja (samo za prvu jutarnju voznju, posle ne). kad je gas ugradjen to se nije desavalo, pocelo je kasnije. tri puta sam u ovlescenim servisima (dva razlicita) trazio da mi to srede i jos uvek se gasi. kao da je to nesto... inace, prebacuje mi uvek u isto vreme (npr 15 sekundi) bez obzira na temperaturu motora. sramota za mnoge servisere.

nik

Meni se navedeni problem sa gasenjem pri prebacivanju sa benzina na plin javljao svojevremeno kada mi se desi da u momentu prebacivanja dodam gas (krecem sa mesta na raskrsnici npr). Izgleda neverovatno, ali se desavalo relativno cesto jer u prvoj fazi puta na i sa posla sam imao dosta raskrsnica, a i Marfi je cudo tako da je par puta bilo stvarno cupavo (posebno na putu sa posla jer sam se ukljucivao na magistralni put). Problem sam resio tako sto sam auto malo duze pustao da radi na mestu. Pre oko godinu dana je poceo da se blago trese pri prebacivanju na gas. Problem resen na redovnom servisu ucitavanjem mape i dodavanjem novog parametra za prebacivanje na plin, odnosno, sada pored temperature mora da se motor zavrti preko 2000 obrtaja. Inace dijagnostika nije pronasla nikakav problem u sistemu.