All-season gume

prethodna tema - sledeća tema

Andrix

Citat: VaskezNS poslato 10.04.2020. - 09:15
Kako su mi dve letnje Michelin i dve zimske Tigar spremne za reciklažu (obe stigle sa autom kada sam ga kupio), posle dužeg razmišljanja, odlučio sam se da sa letnje/zimskog preobuvanja pređem na all season.

Gledao, merio, cenio..i shvatio da su zimske-zimske, a letnje-letnje, i da ne postoji all season koja je savršeno letnja i savršeno zimska. Zbog svojih potreba za vožnjom dao sam prednost gumama koje imaju malo bolje letnje performanse
A kako znati koje su vise zimske nego letnje, koliko sam ja ukapirao sve all seasson su  prvenstveno zimske samo malo tvrdje da bi se leti manje trosile ??
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

MitarMrgulic

#601
...šta pokajao :) prodisao :)

Megane mi je došao sa ljetnim gumama, pa sam morao da vozim dva seta, nekih 6-7 godina, jer mi se nije isplatilo da bacam ljetne Bridgestonke....nakon toga, prešao na all-season set.

Nema više skladištenja i vozanja guma i felgi, svakih 6 mjeseci, nema prljanja, nema moljakanja punice da kod nje ostane jedan set jer mi nemamo mjesta, nema davanja 10-15 eura svakih nekoliko mjeseci.

Po meni, dva seta se isplate samo nekome kome iz ekstremnih uvjeta, treba baš zimska vrsta gume (živi na Žabljaku, Zlatiboru, nema asfalta, puno sniježnih dana itd.), onome ko živi blizu mora dovoljne su ljetne, onome koje stalno na asfaltu u urbanoj zoni, all-season su sasvim ok :)

Keka

Nije bas tako...to je vrlo pojednostavljena prica, ali svako ima neke svoje prioritete.

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/reifen/ganzjahresreifen/175-65-r14t/alle-testergebnisse/

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


szs

Dobro bre Keko...ko da te tabele shvati?
Aj za nas sa jeftinojim ulaznicama...šta da kupi prosečan stanovnik SRB ili uopšte Balkana koji živi u urbanoj sredini (ne na planini)?
Naravno da ne mora da proda bubreg a da ipak bude i sigurno i dugotrajno
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

kiconix

Ako ADAC kaze, i bubreg.

Loganovac

Michelin izgleda slabo plaća ove sezone  :Smiley:

Šta da kupi? Pa Die Beste, naravno.  :whistling:

- rekao si u urbanoj sredini, dakle ne smeta što su na snegu nešto slabije ocenjene od glavnih takmaca
- dugotrajno - najbolje ocenjena guma na testu
- cena sasvim umerena za tu klasu, može da prođe bez vađenja bubrega.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Keka

Svako ce da kupi sta hoce (i moze), kao i do sada, pa cemo vidjati aute od 20.000+ evra na tigar gumama i slicno. Ako treba da proda bubreg za gume, onda auto nije za njega.

Nema potrebe da se pricaju hvalospevi koji bas ne stoje, all season gume su kompromis izmedju letnjih i zimskih i uvek ce u obe kategorije biti u najboljem slucaju prosecne.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


LeNgenda

Baš tako.

Zato umesto 8 prosečnih po 50 evra biram 4 prosečne po 60 evra plus sve ostalo što je Mitar naveo.

Sve i da ih vozim 4 umesto 8 godina, za iste novce sam na svežijim gumama.

Zbog svega toga tržište allseason guma u Evropi raste rapidno u poslednjih par godina.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

Andrix

Ja sam primetio da prilican broj suv-ova gura ove gume, valjda im skupo da menjaju sezonske 19-20-ce...
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

saša61beograd

Citat: Keka poslato 13.04.2020. - 19:27

Nema potrebe da se pricaju hvalospevi koji bas ne stoje, all season gume su kompromis izmedju letnjih i zimskih i uvek ce u obe kategorije biti u najboljem slucaju prosecne.
Ovo je tačno,to smo konstatovali na forumu pre 10 godina.Reč "kompromis" ne bi trebalo da ima negativno značenje,tu reč su izmislili pametni ljudi.Svaki industrijski proizvod je kompromis gde se protivurečni zahtevi usaglase,nađe neko srednje rešenje (kompromis !) i onda se taj proizvod pusti u masovnu proizvodnju da bi zadovoljio brojne korisnike u brojnim okolnostima,po što nižoj ceni.
"Beskompromisne" gume su one u Formuli 1.Ali,traju 10 krugova i koštaju ko zna koliko.Pa čak i kao takve često proklizaju,a nekad se i raspadnu,onako same od sebe.

Keka

#610
I dalje je cela prica izvucena iz konteksta.

Citat: MitarMrgulic poslato 10.04.2020. - 19:57
...šta pokajao :) prodisao :)

Nema više skladištenja i vozanja guma i felgi, svakih 6 mjeseci, nema prljanja, nema moljakanja punice da kod nje ostane jedan set jer mi nemamo mjesta, nema davanja 10-15 eura svakih nekoliko mjeseci.


Na kraju se sve svodi na zezanje i komfor, retko kome se prica svodi na 10m razlike pri kocenju na mokrom.

Da ne tupim mnogo, jednom mi je guma spasila glavu, hvala joj. Sa druge strane ne bih voleo da budem vozac u situaciji da moram naglo da kocim, a iza mene neko komforan sa 10m duzim zaustavnim putem i/ili jeftinim gumama.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


MitarMrgulic

Druže Keka,

Ima nas koji vozimo prosječno i treba nam prosječno.

Razlika u 10 m zaustavnog puta je u nekim ekstremnim situacijama, sa 80+ kmh na cesti.

Evo nakon 6 godina vozanja auta u režimu ljetne / zimske i oko 2 godine vozanja all seasona, nisam osjetio neku razliku u vožnji, ni supruga ni ja, možda nemamo dovoljno izbalansirano uho i osjećaj, ali nama su i 6 god stare Bridgestonke sa 50 kkm + isto vozale kao i nove all season, jer vjerovatno, tako i vozimo (djeca su uvijek u autu), tako da nemamo nekih situacija ekstremnih kočenja, hvatanja zavoja i sl.

Činjenica da su na autu, tek na 100 000 km, prije par dana zamijenjene fabričke zadnje disk pločice, vjerovatno dovoljno govori....

Za prosječne korisnike, prosječna roba, za sve ostalo, tu je Mastercard :):)

LeNgenda

#612
Razlika od 10 metara na mokrom pri 50 ili 120 kmh?

To je otprilike 0.65 sekundi pri 50 i oko 0.3 sekunde pri 120 kmh.

Veću razliku čini gde gledaš dok voziš i kojom brzinom nego da li vozis Siguru ili Michelin poluslikove.

To znači da treba da se potrudiš da ne moraš da kočiš naglo da ni onaj komforni ne mora da koči naglo.

Pod uslovom da komforni ne kuca poruku dok vozi. Onda džabe poluslikovi i tebi i njemu.

Moja poenta je da su gume bitne, ali da je razlika među njima smešna u odnosu na ljudski faktor i da tu ima puno prostora da komfor uđe u ukupnu računicu pri nabavci.

Citat: MitarMrgulic poslato 13.04.2020. - 22:40
Ima nas koji vozimo prosječno i treba nam prosječno.

Ti voziš prosečno.

Kako onda to neko vozi vrhunski, koji su kriterijumi?
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

Loganovac

#613
Tačno, preterivanje uvek ide u najmanje dva smera. Ne valja nijedan. U ovom smeru ispada da nijedna Dačija nije dovoljno bezbedna što konstruktivno što zbog nedostatka 26 airbagova, zavesa, draperija, tepiha, petardi, ukratko nije Lexus. U onom drugom smeru, od svojih 40+ godina vozačkog staža prvi put sam na svoj auto montirao zimske gume kad sam bio u zakonskoj obavezi. A u onom jednom jedinom ozbiljnom udesu koga sam BTW doživeo u Fići, gume nisu imale ni najmanji uticaj ni na šta, sticajem okolnosti. Do pre nekoliko godina veoma sam oštro i brzo vozio, valjda ludog Bog čuva, šta li...
Zato sam sad zadovoljan kompromisom i gledam da držim bezbedno rastojanje iza ovih finih španskih kartinga. Budala može da ima kakve oće gume na kolima pd 200+ konja, samo će se još više osiliti i biti rizičniji da ti ulupa guzicu ili nešto, pu, pu, daleko bilo, još gore.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

szs

4 god vozim AS Michelin CC
Na Aygo takodje odmah stavio AS
Na 1.4 će doći kad obrije Tigrice 2 seta

Dakle ZA MENE I MOJU PORODICU savršeno odgovara taj kompromis

Kako sam zbog nemogućnosti da nabavim Michelin turio KLEBER  QUADRAXER 2 na brusilicu (Aygo)..probah i njih
Da se razumemo auto je korišćen sa tim gumama SAMO za grad i najdalje za 50-100km otvorenog puta
Malo je reći da smo SVI zadovoljni
Mekana, udobna, na kiši ne kliza...snega nije videla pa ne komentarišem
Ako odnos cena  Michelin i Kleber bude skoro 2:1 za moju dimenziju 185/65R15...skoro sam siguran da kupujem na jesen Kleber AS

Bubrege NE DAM
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella