All-season gume

prethodna tema - sledeća tema

lovac

Moja računica je veoma prosta:
kod mene u HN, vulkanizeri naplaćuju 20 € za montažu - demontažu i balansiranje 4 gume. To na godišnjem nivou iznosi 40 €, ako imaš zimski i letnji komplet guma.
Za očekivati je da jedan komplet all season guma izdrži 4 godine, prema proseku kilometraže koju godišnje prolazim, što znači da za 4 godine uštedim 160 €.
Po snegu vozim veoma nimalo, ili veoma malo. Za on malo vožnje po snegu, ako zaglibim - stavim lance.

Jasno mi je da su all season gume kompromisno rešenje, ali šta da radimo, zakon nas primorava, da zimi, čim sa primorja krenemo ka unutrašnjosti, moramo imati adekvatne gume.

Razmišljao sam i došao do zaključka da je bolje da se cele godine vozam na all season gumama, nego na pravim zimskim gumama, što je poslednjih godina čest slučaj. Time i štedim i zadovoljavam propise, a i moja bezbednost nije nešto naročito narušena.

Videćemo!
Zima je na pragu, dolaziću u Sr u narednim mesecima, pa ću vam preneti iskustva kako se Lassa multiways kotrljaju po kiši, bljuzgavici, mrazu i eventualnom snegu.  :write:

MitarMrgulic

Uh, skupa vam je montaza i balansiranje... Kod nas u SA je to duplo jeftinije, oko 10-ak eura za 4 gume.

LoganBoy

Da li neko zna gde u Srbiji (naročito Novi Sad) ima da se kupe All Season gume 165/80 R14 85T. Dakle, reč je o felni 14. Gledao sam na internetu i nigde nema na on-line prodajama. Možda zna neko ko ima stariji model Logana sa felnama 14.

Raja

Mislim da toga nema nigde. Mogu da se nađu samo letnje ili samo zimske u toj dimenziji. Ja sam ih tražio davnih dana, nisam našao i digao ruke pa koristim 175/70/14.

LoganBoy

Oznaka 70 je visina ako se ne varam. To znači da je točak sa gumom sada manjeg prečnika. Guma ti je malo šira. Ovo utiče na merenje brzine i pređene kilometraže. Kaži mi kakav ti je subjektivni utisak ? Imaš li nekih problema zbog manjeg točka od onog sa originalnim gumama gde je visina 80 ? Da li ti je ta guma na R14 felni J5.5 ?

Raja

#380
Evo ovako. Točak je neznatno manji tj u dozvoljenim granicama. Centimetar širi, što ne mari. Subjektivni utisak, zadovoljava. Problema nemam nikakvih zbog manjeg obima točka.
Guma je na fabričkim felnama. Ako treba još nešto, pitaj. Mada ne znam čemu, jer je sve u granicama. Nije nakačena nikakva ekstremno velika dimenzija koja bi trebala
da se manifestuje na ovaj ili na onaj način.

lovac

Citat: MitarMrgulic poslato 17.10.2018. - 20:11
Uh, skupa vam je montaza i balansiranje...

Pa nije ni u Sr (u velikim gradovima) jeftinije.  :badmood:

Andrix

Citat: LoganBoy poslato 17.10.2018. - 23:10
Da li neko zna gde u Srbiji (naročito Novi Sad) ima da se kupe All Season gume 165/80 R14 85T. Dakle, reč je o felni 14. Gledao sam na internetu i nigde nema na on-line prodajama. Možda zna neko ko ima stariji model Logana sa felnama 14.
Mislim da su na loganu 14/tice 175/70 r14
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

saša61beograd

185/70 14,piše na vratima,jedna od tri fabričke dimenzije.

Andrix

Navedene 165 su mi se ucinile tanusne...
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

MitarMrgulic

Dosta pratim forume, pa vidim da su cijene pojedinih usluga i intervencija, obično jeftinije u Srbiji ili Crnoj Gori, nego u BiH, pa mi je bilo čudno da je mijenjanje i balansiranja guma u CG dvostruko skuplje nego u BiH.  :ces:

Lazar@

Potvrdjujem da su u cg vulkanizerske usluge za 4 tocka 20e...

Inace narod masovno ide za trebinje da kupuje gume, jer je recimo kontinental 20-30e jeftiniji po gumi tamo nego u cg...
4 gume, razlika 100e

Loganovac

Ljudi, batalite ovde cene vulkanizerskih usluga!

Da se vratimo na all-season gume, ugradio ženi na Punta Fuldu Multicontrol 165/70R14. Prvi utisak (po gradu) da je tvrda, mnogo tvrđa od letnjih Vredestein-a koje sam mislio da penzionišem, ali sad više nisam siguran. Do pre neki dan Punto bio udoban maltene kao da je auto  :laugh1: , a sad skače ko jare na svakoj neravnini! Razočarenje, očekivao sam kanda moju zimsku Kristal Montero 3 koja je i dan-danas, posle JBMLG sedam-osam godina mekša, udobnija i u svakom pogledu bolja od letnjih Michelin Energy Saver koje svake jeseni jedva čekam da skinem sa auta. Mada - možda je do auta. Svejedno, ne verujem da je Vredestein toliko mnooogo mekša od Michelina da bi se napravila takva razlika...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

LoganBoy

Kod mene ništa ne piše na vratima u vezi guma. Koje su to tri fabričke dimenzije za R14 J5.5 da znam ?

Andrix

Citat: Loganovac poslato 19.10.2018. - 13:41
Ljudi, batalite ovde cene vulkanizerskih usluga!

Da se vratimo na all-season gume, ugradio ženi na Punta Fuldu Multicontrol 165/70R14. Prvi utisak (po gradu) da je tvrda, mnogo tvrđa od letnjih Vredestein-a koje sam mislio da penzionišem, ali sad više nisam siguran. Do pre neki dan Punto bio udoban maltene kao da je auto  :laugh1: , a sad skače ko jare na svakoj neravnini! Razočarenje, očekivao sam kanda moju zimsku Kristal Montero 3 koja je i dan-danas, posle JBMLG sedam-osam godina mekša, udobnija i u svakom pogledu bolja od letnjih Michelin Energy Saver koje svake jeseni jedva čekam da skinem sa auta. Mada - možda je do auta. Svejedno, ne verujem da je Vredestein toliko mnooogo mekša od Michelina da bi se napravila takva razlika...
pritisak....??? meni po nalepnici na vratima 2.2/2.0 a ja sve duvam 2.0 i oseti se razlika. Jedino kad krenem na put onda po propisu...
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari