All-season gume

prethodna tema - sledeća tema

szs

Danas posle skoro 2 godine neki iole ozbiljniji minus, led i sneg. Jutros na uzbrdici kod mene pri startu iz mesta treperela lampica za proklizavanje. Ipak izadjoh bez neke velike frke. Uključenje na autoput se baš baš zacaklilo od leda i tu sam osetio da nos ne prati sasvim putanju. Nisam mogao a ni imao potrebe da probam kočenje jer su svi do Mostara vozili u prvoj  :banghead:
Nakon Gazele se malo ubrzalo ali kolona sledećih 20km pratila neki "raly-sport" tempo od 80km/h  :lazy: :ne:
Nek požive još jednu zimu i ja sasvim zadovoljan.
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

MitarMrgulic

@hibernacija,

Ja isto razmišljam staviti neke all season m/s (mud and snow), na Megana, kada potrošim ova dva seta, a to će biti najvjerovatnije slijedeće godine (navršit će se 50 000 km po setu, pa će biti barem zimske, sigurno za zamjenu).

Koje su dobre gume u ovoj opciji, jer se krećem zimi uglavnom na asfaltu i urbanim zonama, tako da mi ne trebaju neke ober zimske gume...

Andrix

Nisam ni ja jos odlucio koje gume, najbolje mi se cine miselinke ali su i medju najskupljima...Sava adapto mi je naka osnova, mada nisam znao da skoro svi proizvodjaci imaju ovakve gume u ponudi, sto mislim da ranije nije bio slucaj.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

saša61beograd

Ako ti je dimenzija 185/65 15 izbor je zaista veliki (moji točkovi su 14 coli pa sam "osuđen" na Savu).Ja bih birao neku srednju klasu koja je ubedljivo jeftinija od Michelina,a verovatno bolja od Save adapto.A to su:Vredestein,Uniroyal,Nokian,Kleber,Fulda...zavisi šta u datom trenutku bude dostupno na tržištu.GoodYear i Michelin all season gume su po svim testovima najbolje,ali su i najskuplje.Otprilike 3 komada Michelinki kao 4 komada ovih jeftinijh.

mali.alen

I ja do zime moram kupiti nove. Odlučio sam se za cjelogodišnje i troumim se između Fulde Multicontrol, Kleber Quadraxer 2 i Vredestein Quatrac 5. Ove tri mi se čine kao solidne a prilično su jeftinije od ovih premium marki.

acalisse

Ako nekom nešto znaći, ja vozim Fuldu Multicontrol 205/55/16 već nešto više od godinu dana 15000km.
(kad sam kupovao prošle godine, nisu imali 195/55/16 u ponudi)
Nemam nikakvih zamerki na gumu. udobna je, ne pravi veliku buku.
Nisam imao problema sa upravljanjem, što zimi, što po kiši.
Vozim normalno, bez naglih ubrzavanja i koćenja.
Koliko će dugo da traju, to ću tek da utvrdim.

Što se mene tiće, kad se istroše, kupiću opet iste.

Keka

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Loganovac

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Andrix

Eto odgovora i resenja, nista bez preporuke...
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

oliver83

Logana slabo vozim zadnjih 5 godina a ne zelim da ga prodam alli svakako doslo je vreme za promenu svih guma.   8 godina su me dobro sluzile Tigrove gume (malo km prosle) resio sam ovaj put da kupim univerzalne jer nemam set felni za zimu. Odlucio sam se za dimenziju 175/70/14. Gledao sam cene po Srbijiu i moram da kazem da su cene za ovu dimeziju dosta skuplje po komadu nego na pr u Nemackoj.  U Austriji takodje su skuplje gume pa sam lepo narucio u Nemackoj, dostava besplatna. Na Hyundai-u sto ovde vozim odlicno su se pokazale univezalne gume Kumho- Juzno Koreanske. Na osnovu toga sam narucio 4 kom po 38 eur. Doteracu ih u Srb i namontirati na Logana koji je tamo. Znaci gume 152 e ukupno a pogledajte koliko u Srbiji kostaju ove gume i sve ce Vam biti jasno kolika je razlika u ceni  :ziveli:
pozzzz

kiconix

Ma znamo mi to al nemamo mogucnost kupovine u inostranstvu.

lovac

Poštovani forumaši, u dilemi sam - treba mi vaše mišljenje.

Odlučio sam bio čvrsto, da ove jeseni na auto ugradim all season gume. Izbor je nakon dužeg razmišljanja pao na Sava adapto. Tražeći na netu skontao sam da je cena po komadu oko 7000 din, ali slabo ih ima na tržištu.

Ovih dana boravim na Zlatiboru, pa sam u Užicu našao adapto, po ceni od 7.600 din po komadu (dimenzije 205/55 16). Međutim, samo što se nisam odlučio da pazarim, naiđe gazda radnje i počne da me uverava da to ne činim. Kaže on: bolje da kupim Tigar Winter, koja je čista zimska guma, ali dobro trpi leto, a košta samo 5.100 po komadu. Što znači da je razlika u ceni 80 € za sve 4 gume.
Bilo koje da kupim trajaće najmanje 4, najviše 5 godina, pa zbog toga ne vredi bacati pare.

Ja sam mu obrazložio da živim u Herceg Novim, da retko gazim sneg, zimi ima puni kiše, ali mi zbog zakonskih propisa treba guma koja će zadovoljavati i letnje i zimske uslove.

On uporan, pa uporan i pokazuje mi na auto gde sada imam sve 4 zimske sportiva gume, koje nisam proletos skinuo, jer sam prošle godine u jesen bacio letnje continentalke. I činjenica je da se ''dobro kotrljaju'' samo u krivinama malo cvile kada je jako vruće.

Zaista me je bacio u nedoumicu!

Šta preporučujete, šta mi je činiti?

Da li da istrajem u svom razmišljanju i da kupim adapto, ili da poslušam čoveka sa iskustvom i pazarim winteru?

Dosta sam čitao na ovom forumu o tome šta su prednosti zimskih, a šta letnjih guma, i da su all season samo neka vrsta kompromisa - ipak, sada sam u dilemi.  :banghead:

saša61beograd

Vozim Adapto 6-7 godina.Na snegu su odlične,po mokrom pristojne,na suvom takođe.Najgore su na kočenju na vrelom asfaltu.Pa ti sad to uklopi u svoju priču,posebno što je kod tebe leto 6 meseci godišnje.Od svih all season guma tebi bi klimatski najviše odgovarao Michelinov Cross Climate,jer je najpribližniji letnjoj gumi (lako mi je da savetujem kad ti plaćaš,a ne ja,ali mislim da je zaista tako).
Sa Winterom nemam iskustva,ali ne mogu da zamislim da bi bila bolja od Adapta.
Da napomenem,moj Adapto je običan,a u dimeziji 16 cola ide Adapto HP,sa nešto drugačijom šarom.Moguće je da je bolji od običnog,jer je HP od high performance,ako im se može verovati.
Kad se sve isfilozofira i iskalkuliše,ja bih na tvom mestu kupio Adapto.Wintera ne,a Michelin je preskup (verujem da je u tvojoj dimenziji preko 100 evra).

speedo

Zimske gume jedno ljeto spali i nisu dobre ni za šta nakon toga. Govoreći iz ličnog iskustva. A pogotovo u primorskim krajevima.

Aleks

Iz ličnog iskustva su mi wintere znale da izdrže i po 50.000km na prednjim točkovima vozeći se tokom cele godine. Nakon toga išle su pozadi a napred nove.  Nikad nikakav problem sa stabilnošću.  Vozio sam oprezno ali nikako penzionerski.  Verujem da će Adapto biti bolji za podneblje u kom živiš.  E sad...  ako su finansije u pitanju.
BTW...  fabrika koja proizvodi gume koje se istroše za jednu sezonu,  o ma kakvim uslovima vožnje se radilo,  završila bi karijeru vrlo brzo.