All-season gume

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

Citat: saša61beograd poslato 17.07.2017. - 12:18
Uporedio sam,onako "odoka" samo bučnost i udobnost,to važi i leti i zimi.

Teško. Zimi kompaund otvrdne, najviše kod letnjih guma, manje kod all-season, najmanje kod zimskih, a to se značajno odrazi i na buku i na udobnost. Leti je, naravno, suprotna situacija ali isti zaključak. Babe i žabe nema smisla porediti.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

saša61beograd

Ok,jasno.
Ja bih ovde stao,da izučavam "kompaund" baba i žaba ne mogu,malo sam gadljiv na ovu vrućinu.

baki09

Citat: hibernacija poslato 06.04.2017. - 18:16
Jel si to izbegavao sneg ili te nije potrefio ? moje sledece su all seas. gume, za sada samo skupljam iskustva, ne znam samo koje jos imaju u tom cenov.rangu, pored save...
Hehe kasnim sa odgovoriom nekoliko meseci, lol... Ovde u Bg-u nije pao sneg već 7 godina. Pričam o snegu. Ovo što se zadržao par dana je bezveze, nisam mogao da isprobam gume ni malo. Nadam se da ću imati prilike da oprobam gume u snegu. Ovako, nikada više neću uzeti posebno letnje a posebno zimske gume.

Loganovac

Rekao bih da je široko rasprostranjena zabluda da su zimske gume potrebne zbog snega. Potrebne su u svim uslovima vožnje na niskim temperaturama, čak i po suvom asfaltu.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Turbo

Kupljene za zadnju osovinu Viking Four Tech gume.Wintera je odradila svoje.
Od sad ide zamena leto-zima samo na prednjoj osovini.Guma je navodno Norveska ali pod patronatom Continentala.
Proizvedena u Francuskoj 22 nedelja 2017.Cena 5870din.

Aleksabgd

Da li nekoi ma iskustva sa BFGoodrich g Grip All Season gumama?

szs

Slažem se dragi kolega Loganovac ali i tu ima guma i "guma".  :ne:
Tehnologija izrade guma je uznapredovala. Pa ni sve All season gume više nisu samo "onako dobre" i samo kompromis.
Trakcija na suvom a hladnom i mokrom a hladnom nikako nije opravdanje da se kupi npr Wintera a ne CrossClimate. Uzeto samo kao primer jer ja imam na ova dva moja auta baš te i pričam iz ličnog iskustva.
Čak i cena kao argument pada u vodu već na 4 godine upotrebe. 4.800-8.800 din x 4kom ako se plaća čuvanje kao ja jer nemam kuću, garažu ili siguran podrum, zamena, balansiranje, gužve-nervoze-nosanje guma u vremenu za zamenu. Pa i ekonomičnost i buka, što da ne?

Van moje subjektivnosti su i neki noviji testovi.
Nažalost ni Tigar ni Sava gume koje su kod nas jako popularne ne postoje u njima. Namerno nisam stavio one katastrofalne testove Winter 1 iz neke davne 2010 jer je i Tigar promenio vlasnika i tehnologiju pa time sigurno i kvalitet na bolje.
Sava Eskimo S3 Plus je npr 2014 sjajno prošla na snegu, verovatno jer ima šaru kao traktor ali ne baš tako dobro i na vlažnom i suvom (o čemu je i priča)
Verovatno da i oni imaju poboljšane verzije ali ih nisam našao na novijim testovima  :ne:
Voleo bih da vidim takav neki skorašnji test i da me ubede da grešim.

http://www.autobild.de/artikel/sommerreifen-testsieger-2017-11452237.html
http://www.autobild.de/artikel/winterreifen-testsieger-2016-11086183.html

Da sumiram.
Siguran sam 100% da ćeš ti sa zimskim gumama stići i brže i sigurnije zimi po snegu npr iz Požarevca u npr Golubac od mene.
Ali ja i ne idem tamo zimi  :ne:
Svako bira gumu kao i auto prema sopsvenim potrebama, mogućnostima i afinitetima. Za MOJE potrebe vožnje 90% u gradu i prema mojim iskustvima je svakako bolje imati all season nego 2 para guma. Bačeno na papir, na duže staze i mogućnost je upala u kriterijum (čitaj pare).
Verujem da je mnogima koji koriste gume za sve sezone sličan rezon.  :ne:
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

Loganovac

Izgleda da opet imamo problem u komunikaciji.

Mislim da sam se jasno odredio potencirajući slabost letnjih guma u uslovima niskih temperatura. Strogo govoreći, trebalo je možda da umesto "zimske gume" napišem "gume prilagođene uslovima niskih spoljnih temperatura" i u toliko prihvatam svoju odgovornost za ovaj "nesporazum".

BTW, i ja se slažem dragi kolega szs i već znam da će sledeće gume koje budem kupio biti sigurno all season, znači ne moraš da me u to ubeđuješ.  :ziveli:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

saša61beograd

Slažem se sa szs-om.
Pa i da idem na Kopaonik u sred zime verujem da bih i sa mojom Savom adapto stigao do vrha.Bivalo je ozbiljnog snega prošlih godina i u Beogradu,sa okolinom,i uvek sam prošao bez problema.
Ali,uvek ima neko "ali"...
-zimska vožnja nije samo probijanje kroz sneg,kako je to napisao Loganovac
-u mom slučaju Sava adapto je odlična za sneg,ali posle dve godine,ili 25-30.000 na prednje točkove idu nove,stare idu nazad (bez obzira na to što imaju 5-6 mm šare).
-eventualni nedostaci all-aeason guma nisu prisutni samo zimi,i letnji uslovi mogu biti zahtevni za gume,itekako!
-ovo važi za relativno jeftinu Savu,kako je sa 50% skuplim Mišelinom ili GoodYear-om to ne znam,ali može biti samo bolje.

Lazar@

#279
Ja all seasson gume i dalje gledam kao kompromis i ljeti i zimi...Jednostavno im ne vjerujem


Najmanji je problem snijeg...Vozio sam do sad sve i svasta Michelin alpin a3, tigar wintera, kineske zeetex, starfire pa cak i one nalivane Phenix i Gumex...
I svaka od tih guma sa zimskom sarom je super po snijegu(i superiorna je u odnosu na ljetnju), odlicno prijanjanje, odlicno kocenje, ponasaju se predvidivo.Ima razlika shodno cijeni, ali po snijegu nije toliko drasticna...
Posto niko od nas ne zivi na sjeverni pol, problem nastane kad nema snijega (sto je 70% vremena), kad krene da pada kisa...
Michelin ostaje zakovan za podlogu, odaje najvecu sigurnost, najbolje kocenje...
Tigar, zeetex i starfire...ne znam sta da vam kazem  kad auto od 70ks u trecoj brzini na 50km/h moze da provrti...Paljenje abs-a na svakom malo jacem kocenju, proklizavanje u kruznim tokovima, akvaplaning na svakoj lokvici...
Phenix i Gumex malo bolje od ovih gore pomenutih, ali i dalje izuzetno lose...Plus nekad imaju problema sa balansiranjem i vrlo lako se krive kod upadanja u rupe...

A da ne pominjem ljeto kad krene 40c i kad gume omeksaju, nikakav osjecaj na volan, buka, poodugacak zaustavni put...


Ja trenutno vozim ljetnje uniroyal rainsport 3 i super sam zadovoljan...Za zimu cu da ih premontiram na zadnju osovinu, a za naprijed da trazim neke zimske, ali ce jedina stavka pri kupovini da mi bude da su dobre za kisu...S obzirom da u Podgorici nema snijega ali ima dosta kise, i zimi rijetko kad bude ispod 10 stepeni...A ovu zimu ne planiram da idem na sjever, tako da nema potrebe za sve 4 (a u slucaju da bude neki nenormalni pomet imam 2 starfire zimske da namonitram pozadi).

Ali sam rekao nikad vise tigar i ova najniza klasa guma...Bacene pare
Prilicno su nesigurne po mokrom kad su nove, a posle 2-3 godine igras ruski rulet
Pogotovo mi sa Dacijama bez sistema protiv proklizavanja/stabilnosti koji eto koliko toliko pomaze.

szs

#280
@Loganovac
Ma jok bre, nego se ja raspisao dok sam srkao prvu kafu  :c:
U suštini to je bilo samo moje mišljenje da trakcija na nekim univerzalnim ne mora da bude lošija od nekih zimskih.

Citat: saša61beograd
kako je sa 50% skuplim Mišelinom ili GoodYear-om to ne znam
Pogledaj prvi link koji sam dao u prethodnom postu
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

gromovnik

Citat: saša61beograd poslato 23.09.2017. - 10:13
-eventualni nedostaci all-aeason guma nisu prisutni samo zimi,i letnji uslovi mogu biti zahtevni za gume,itekako!
-ovo važi za relativno jeftinu Savu,kako je sa 50% skuplim Mišelinom ili GoodYear-om to ne znam,ali može biti samo bolje.
Crossclimate mi se leti ponaša bolje od svih letnjih guma koje sam imao. Jedino su zimi po ledu nesigurne, ali mi je žao što nisam mogao da uporedim sa nekim zimskim gumama u istim uslovima, pošto sam već zaboravio kakve su bile Sava eskimo.

Andrix

Za BGD uslove +1 za all season gume, mada i tu ima cenovni opseg....
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Turbo


saša61beograd

U novom Auto-bildu je izašao uporedni test all-season guma za 2017.godinu,u dimenziji 205/55 16 (verujem da su rezultati slični i za druge dimenzije).
Evo nekih zaključaka iz teksta:
-najbolje su najskuplje,premijum triumvirat:Goodyear,Michelin,Continental.
-Continental all-season je po snegu bio bolji od referentne zimske gume!
-odlično se plasirao novi Kleber qvadraxer 2,inače 25% jeftiniji od Michelina,a dostupan je na našem tržištu.
-prodaja all-season guma se udvostručila u periodu 2011.-2016.god. sa trendom daljeg rasta.Normalno je onda da svi relevantni proizvođači imaju u programu all-season gume,suprotno njihovim stavovima od pre 5-10 godina da je dobra all-season guma nemoguća.
-Save adapto nije bilo na testu.