TNG i prosečna potrošnja

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

Ne razumem, ali sam računao prosek potrošnje - izlazi 9,4L/100km ukupno benzina i gasa. Ovo samo po sebi mnogo ne govori ako nemamo podatak o strukturi pređene kilometraže.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

petar313

Mogu da pokušam da opišem strukturu vožnje.
Kad sam kupovao auto, kupio sam ga za relaciju Ruma-Beograd. Ali, ispostavilo se da mi je oko 50% vožnje po Beogradu. Gradska vožnja sa primesom teških zastoja.
Ostatak je Ru-Bg preko sela (i ono malo autoputa). Imao sam samo jednu dužu vožnju u tih godinu dana: Bg-Sjenica-BG i tu je bila potrošnja plina oko 7l/100km. To je bio jedni slučaj da sam ispraznio rezevoar jednim načinom vožnje.

Nije me mrzelo da tražim račun na svakom sipanju i da vadim PDA i upisujem km u tabelu. Ipak to točenje gasa i čekanje pred kasom traje (bolje da se nečim zanimam nego da cupkam).

Što se tiče ekonomičnosti vožnje i brzine, ja stiskam papučicu gasa. Kroz naselje vozim 60km/h, između naselja oko 80-90, a na autooputu 120-130km/h. Ne obraćam mnogo pažnje na štednju tokom vožnje.

sibelius

hmmmm
ja nisam mnogo pratio potrosnju tj ne u duzem preiodu
ali znam da sam jednom prilikom  na otovorenom putu umerenom voznjom dosao do potrosnje od oko 6,5 l plina a opet divljanjem na autoputu nekgde oko 9,8 ali ga nisam skidao ispod 140

stalker

Ja prije desetak dana išao u Bosnu. Do Dubrovnika do Fojnice (blizu Sarajeva) je prosjek potrošnje bio 6,7 l/100 km a onda je trebalo sa 630 m nadmorske visine popeti se na planinu oko 1700 nmv makadamskom cestom dužine 12 km. Na vrhu je prosjek bio 7,2 l/100 km. Povratak u Dubrovnik je bio lakši  i premda je vožnja na povratku bila osjetno brža, promjena nadmorske visine je imala povoljan učinak na potrošnju plina pa je na povratku kući nakon prevoženih 665 km prosječna potrošnja po kompjuteru pala na 6,4 l/100 km. Stvarna računica je pokazala da je ukupno potrošeno 45,3 litara plina ili  6,81 l/100 km.
Bio sam prilično (ugodno) iznenađen potrošnjom jer mi je inače prosječna potrošnja od kada imam plin između 7,5 do 8,0 l/100 km.
Zabotavio sam napomenuti da je prosječna brzina za ovih 665 km na kraju bila 74 km/h što je priličan prosjek kad u njega uračunam ono penjanje i spuštanje s planine po makadamu u 1. i 2. brzini te opreznu vožnju u susjednoj državi gdje policija često vreba iz busije.
www.renault-klub.hr
www.du-moto.com

sibelius

to je sasvim pristojna potrosnja

sds21

Posle predjenih 8507km potrosio sam 650l benzina. Prosecna potrosnja 7.64l/100km, sto je po meni za Stepway relativno malo. Sad sam ugradio plin, pa cu da proverim i uporedim potrosnju.

Loganovac

Ovde pričamo o potrošnji gasa, ne benzina.

Apropo, juče na putu do Pančeva prosečna brzina 73km/h, potrošnja po boardu 6,1L/100km. U zadnja tri tankovanja do prvog zvuka tandrkanja multiventila ustanovljeno da pokazuje oko 5% manje od stvarne potrošnje (recimo sipam 30,6 a on pokazuje da je potrošeno 29L). Super je ovo 6,1*1,05*62 izlazi 400 dinara/100km - to je izazov čak i za DCi-jevce...  :dance: Da ne govorim da je moglo i manje, nisam baš mazio pedalu gasa.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Keka

Za praznike sam se sit navozao.
1. NS-Bg, autoput, vozio oko 120 km/h.
2. Malo po Bg.
3. Bg-NS, oko 120 km/h, malo ga produvao na 170 km/h.
4. Malo po NS. Do ove tacke BC je pokazivao prosek 7,9 l/100 km.
5. NS-Becej-Senta-Becej-Backa Topola-Kanjiza-Senta-Becej-Novi Sad, lokalnim putevima, brzina na otvorenom 80 km/h (trenutna potrosnja 5.8), u naseljenom mestu 60-62 km/h u petoj (trenutna potrosnja 4.8-5.0). Po BC prosek spusten na 6,7 l/100 km.

Ukupno predjeno 552 km. BC prijavio potrosenih 36,8 litara.

Sipano 40,1 litara gasa. Prosecna potrosnja 7,29 litara TNG na 100 km. Preracunato u novce 455 dinara/100 km. Preracunato u dizel 3.5 litara na 100 km, sto je malo verovatno  :lau:

Da nisam brzao po auto-putu, potrosnja bi bila i manja.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


perke21

#128
Potroših rezervoar gasa. Prosečna potrošnja 8,6. U zadnja tri rezervoara koja sam sipao potrošnja je između 8 i 9 litara. Do sada je bilo između 9,5 i 10. Nešto se dešava ili sa kolima ili sa gorivom (gasom). Inače je sipano na Eko pumpi u Mladenovcu.  :ces:

Keka

Kvalitet gasa je ocajan, to je sigurno.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Loganovac

Sudeći po poslednjim isporukama u firmi, lagano kreće "letnja" smeša sa preko 60% butana, što je povoljno što se potrošnje tiče.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

skiter69

upravo potrošio reyervoar, sipano 32,78L prešao 305km, znači 10,74L na 100km
vodim evidenciju od prvog dana i kako god vozio,potrošnja gasa je izmedju 10 i 11L n 100km  :ne:

Zoran960

1000din. 16l tng prednjeno 230km ,sa sledeca 16l preso 222km sto znaci potrosnja oko 7.2 plus benzin.Mesovita voznja grad,selo.tng sa Lukoil pumpe.

sibelius

sa novom limuzinom, 1.6 motor, u mesovitoj voznji, tj nije to mesovito , to je ovo cudo u koje se zaglavim svakoj dana preko gazele potrosnja iznosi 8.5 lit/100, mada bilo je i situacija kad je sigurno trosio i 10. kreni stani dva sata s posla kuci
imam u planu da ga sledece nedelje malo spustim niza auto put do Nisa pa cu tada da vidim koliko trosi

vojo76

#134


Ovo je rezultat za pređenih 13.700km ili nekih 15 meseci od kupovine.

Uvek sipam pun i to koliko stane.

Plava linija je prosek potrošnje između dva punjenja rezervoara.
Crvena linija bi se mogla definisati kao running average - izračunavam ga tako što saberem sve kupljeno gorivo do toga dana i delim sa ukupno pređenim kilometrima do tog dana.

Kako kod uzemem nema mnogo oscilacija u potrošnju iako se menjaju godišnja doba i pumpe gde se sipa
Ali posebno je zanimljiv pad potrošnje ovog proleća (poslednjih 5-6 tankova). Ili se mašina razradila li je tng kvalitetniji ali ja bolje vozim :)