Britanski naučnici otkrili veštački benzin

prethodna tema - sledeća tema

bind

Prema pisanju londonskog lista "Dejli mejl", britanski naučnici trenutno rade na usavršavanju novog goriva koje su razvili, a koje bi u isti mah bilo jeftino i ekološko. U pitanju je, naime, gorivo zasnovano na vodoniku, koje prilikom sagorevanja ne osobađa gasove staklene bašte, a na pumpama bi trebalo da se nađe za tri do pet godina, po ceni od oko 20 evrocenti za litar.


Prve probe na drumovima, u postojećim vozilima i motorima, predstoje naredne godine, a ako sve bude išlo kako treba, novo, jeftino gorivo bi već za par godina mogao da se nađe i u najširoj prodaji.


"U nekim aspektima, vodonik je savršeno gorivo", kaže profesor Stiven Benington, naučnik koji rukovodi ovim projektom. "Po jedinici težine daje tri puta više energije nego benzin, a sagorevanjem proizvodi samo vodu".


Energija vodonika može da se iskoristi sagorevanjem ovog gasa, ili pak njegovim kombinovanjem sa kiseonikom, u energetskim ćelijama koje prioizvode električnu energiju. Sadašnji metodi skladištenja vodonika su, međutim, skupi i nisu preterano bezbedni, što predstavlja prepreku za njegovu široku upotrebu.


Da bi ovu teškoću zaobišli, naučnici iz "Radeford Eplton laboratorije", u blizini Oksforda, pronašli su način da gusto sabijeni vodonik upakuju u male kuglice, takođe od na vodoniku zasnovanog materijala, koje na pumpama mogu da se toče kao tečnost.



Sa punim rezervoarom "veštačkog benzina" moglo bi da se vozi oko 500 do 600 kilometara, od prilike isto kao i sa pravim, dok bi cena, čak i uz sve poreze i takse, bila oko 70 centi po litru, što je dvostruko manje od sadašnje cene. 

Izvor Blic  29. 01. 2011.  http://www.blic.rs/Vesti/Svet/232351/Britanski-naucnici-otkrili-vestacki-benzin

PS  : Ako je ovo tacno ,a verujem da jeste  onda vise nista na svetu a i u nasim zivotima nece biti isto .



Milence

Gledajući sa kakvim se sve izazovima moderna nauka suočila u prethodnom stoleću i da je preokupacija taj "rezervni" izvor energije, ja sam malo skeptik. Mislim da je "rezerva" odavno zaživela u labalatoriji.
Heh, ali ako se pogleda snaga u novcu i političkoj moći vodećih naftnih kompanija kao i o sredstvima koja te kompanije obrću - teško da će išta da zaživi u narednih 100 godina. Vršiće se eksploatacija nafte do poslednje kapi i prodavati po sve većim cenama. I onda kada se bude mislilo "gotovi smo" opet će neka od tih multinacionalnih prevarantskih udruženja reći - evo, od danas vozimo na "mulj" iz gremlinovog ždrela a to košta ko kilo benzina po tadašnjoj ceni.
Kako niko u 21 veku ne napravi auto koji ide na TNG - samo na tng? Pa gasa ima kolko oćeš...napraviše na struju a apsurd je da bar 50% svetskih elektrana rade na naftu ( troše naftu da bi napravili struju pa je mi "točili" u kola ). Nešto tu nije u redu - zar ne?

hobbista

Nema ništa od toga. Priča će se završiti kao i sve do sada, kada su probali da naprave pogonsko gorivo - a da nije od nafte  :ne:
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

Zoran

Bilo je sličnih vijesti i ranije, ali vjerujem da je prodaja Blica ovaj put bila bolja od prosjeka.
Sam svoj gazda - vazda.

Veterinar

#4
 :to:
Auto koji bude koristio to gorivo kostace mnooogo vise od Logana dci.
Majku mu, senzor u filteru za gorivo ce mozda da registruje vodu. Nadrljao sam. :)

Loganovac

Samo na LPG je išao moj stari stojadin - nekoliko godina nije potrošio ni kap benzina. A nema propan-butana koliko 'oćeš pošto se ti gasovi dobijaju pri preradi nafte - znači dok bude nafte biće i LPG-a.
Što se tiče pomenute sintetike, slažem se da su u pitanju velike pare i veliki igrači koji drže sve konce u svojim rukama, a mi, zajedno sa novinarima, možemo da arlaučemo na zvezde koliko hoćemo - biće kako oni odluče.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Milence

Prirodni gas nalazi se u zemlji i crpi se iz zemlje. 2006 godine je procenjeno da nafte ima za još 40 godine, gasa 60 a uglja 300. Javlja se gas i kao pratilac nafte ali se prilikom istakanja nafte spaljuje zbog komplikovanog procesa odvajanja i eksploatacije da se prenos i transport i ne spominju ( obično se radi o naftnim bušotinama koja su na morima i okeanima - onaj čunak iz koga vazda bljuje vatra ).

http://www.megaupload.com/?d=0BIT0KIY

Sa panikom oko nafte počela je veća eksploatacija i upotreba gasa pa su samim tim njegovi resursi smanjeni ( treba uzeti u obzir da je gas uglavnom u upotrebi u industriji gde su potrošnje ogromne ili u domaćistvima - grejanje ) a da je potrošnja u vozilima neznatna u odnosu na spomenute. Jednostavno - nije interes da se ćera bilo na šta sem na naftu...

Keka

Milence je u pravu, samo sto je pogresio u startu.

Prirodni gas je metan, a TNG je propan-butan mesavina.

Prirodni (zemni) gas se koristi u domacinstvima preko gasovoda, toplanama, u nekim, retkim vozilima, zato sto ga je komplikovano, skupo i tezinski tesko skladistiti u tecnom obliku. Dobija se iz naftnih busotina kao nusproizvod.

TNG je mesavina propana i butana, koristi se za pogon vozila i u domacinstvima iz boca. Pod malim pritiskom od nekoliko bar prelazi u tecni oblik. Dobija se destilacijom nafte.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!