Putni računar (bord kompjuter)

prethodna tema - sledeća tema

sandero1.4mpi

Kako i koliko kosta i da li moze da se ugradi bord kompijuter u Sandero.

Munze

Može, ne znam koja je cena u ovlašćenim servisima.
Možeš pogledati oglas na forumu http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=179.0

sandero1.4mpi

Hvala ti ,zeznuo sam se sto nisam uzeo ceo paket u startu.
Da li je koristan.

dukati

U firmi gde ja radi imamo 3 Logana, od kojih je jedan MCV 1.5d, taj ima putni računar kao i još jedan Logan, pa nas je koloega ložio da će da vidi dali uništavamo kola po prosečnoj brzini. I ja koliko se trudio da vozim malo brže, naravno gde se to može, uglavnom je prosek vožnje bio oko 60km/h. Mada ima dobrih funkcija, kao npr. koliko ti imaš još km da bi natankao gorivo itd...

Keka

Jedine dobre funkcije su: parcijalna kilometraza, prosecna potrosnja goriva, trenutna potrosnja goriva (izbaceno kod novijih modela), dok je ostalo manje vise potrebno, niko se nece osloniti na kompjuter kad krene na duzi put.....
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Loganovac

A zbog toga što je izbačeno bi ponajviše i trebalo ugraditi BC  :rtfm: - na taj način imaš uvid u svoje eventualno rasipničko ponašanje. Znači potez im je  :aplause: kao da smo baš neandertalci... par ljudi je zbog svoje nepismenosti reklamiralo previsoku potrošnju gledajući trenutnu potrošnju, i oni brže-bolje ajde da to izbacimo!!! :cekicem: Pa što nisu onda izbacili ceo BC? Zato što onda ne bi mogli da ga naplate. A ja mislim - je.eš BC bez trenutne potrošnje... :banghead:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

hobbista

Parcijalna kilometraža je OK za put.
Prosečna potrošnja i za koliko kilometara je ostalo benzina je OK, ali ne važi ukoliko se vozi na TNG  :cry:
Trenutna potrošnja je softverski isključena (i može se uključiti), ali vrednosti koje pokazuje su... neupotrebljive. Šara od 0 do 20+ litara.
Takodje, prosečna potrošnja ima smisla za punjenje rezervoara do čepa, pošto i ona pokazuje neke čudne vrednosti (pogotovo u prvih200-300km od punjenja)

Sve u svemu, ko vozi na TNG ne dobija puno sa putnim računarom.
Mada... lepo zvuči kad kažeš da ga ima tvoj auto  :D
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

ijanjic

Ja mislim da je BC korisna stvar i da svaki auto treba da ga ima sa svim mogucim informacijama koje moze da da. Ako nema kompletne podatke onda i ne bi rebalo da ga ugradjuju. Il imas deo kako treba il ga nemas uopste.

Keka

@ hobbista: trenutna potrosnja zaista varira 0-20 l/100 km (kod mene je islo i do 27 l/100 km u odredjenim momentima). 0 je kad je aktivan cut-off, tada dizne ne rade i nema potrosnje goriva. Inace BC trenutnu potrosnju izracunava na osnovu vremena otvorenosti dizni. Odlicna stvar za ekonomisanje, ali odredjenim ljudima je bilo lakse uterati, nego objasniti, tj izbaciti ovu opciju.
Prosecna potrosnja moze da varira prvih ~100km, posle toga bi trebala da se ustali, st oopet zavisi od rezima voznje.
Ko vozi na TNG moze da koristi sve opcije, osim "preostali put", jedino treba potrosnju goriva uvecati za ~10%.
Elektronika nikad ne laze, samo je treba pravilno tumaciti  :too:
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


hobbista

Svakako da može biti korisna, ali mnoge zbunjuje trenutna potrošnja (ne samo na Dacia vozilima). Ko ne zna koliko mu je teška noga na gasu, neće mu ni ovo mnogo pomoći (odnosno, pomoći će mu ako se uplaši kada počne da izbacuje 18 ~ 25 lit :D)
Nego, od opcija kod mene su:
* Ukupna kilometraža
* Dnevna kilometraža
   - Što su standardne opcije i bez BC-a.
* Potrošeno lit. od zadnjeg sipanja (kod mene je skoro 120 lit) - nema svrhe sa TNG-om
* Poltrošnja l/100 Kod mena stoji na 9.1 iako je potrošnja TNG 11-12
* Ostalo goriva za km - jako korisno kada se vozi na benzin
* Parcijalna kilometraža - korisno za putovanja
* Prosečna brzina
+
* Trenutna potrošnja - isključena

Šteta je što nisu stavili senzor za spoljašnju temperaturu. :doh:
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

vishnja80

Cao svima! Evo ja tek sto sam se uclanila imam jedan problemcic pa me interesuje da li je neko imao slicna iskustva.Naime, muz i ja smo skoro kupili cd/mp3 Xwave c300 pro za nasu Daciu i od tada kad god ga ukljucimo resetuje nam se bord kompjuter i to sve vrednosti na nulu  sem predjene kilometraze! Ima li neko ideju u cemu je problem. Definitivno nije do auta jer pre kasetofona nije bilo problema

hobbista

#11
Ćao i tebi (i mužu naravno) :wave:
Sve si sama odgovorila. Nekoliko varijanti: ili je neko pobrkao neku struju/masu prilikom povezivanja (nadam se da nisu sečene žice), ili je greška u samom aparatu. Ili, što je manje verovatno, greška u instalaciji na samoj instalaciji u kolima.
Nezahvalno je napamet bilo šta tvrditi  :( Poseta električaru je prvi korak.

Edit: ukoliko niste sekli euro džek na instalaciji možete probati da zakačite drugi cd/mp3 (komšijin, na pozajmicu :D ) i tako bliže locirate problem.
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

Keka

#12
Citat* Poltrošnja l/100 Kod mena stoji na 9.1 iako je potrošnja TNG 11-12
moguce da ti uredjaj nije dobro nastelovan ili nisu stavljene odgovarajuce dizne za gas, tolika razlika u vremenu otvorenosti dizni nije pravilna, razlika treba da bude ~10%.

Citatcd/mp3 Xwave c300 pro za nasu Daciu i od tada kad god ga ukljucimo resetuje nam se bord kompjuter i to sve vrednosti na nulu  sem predjene kilometraze!
Iz menjaca signal za brzinu ide prvo na radio (fabricki radio moze sam da pojaca ton sa povecanjem brzine), i sa tog dzeka ide na instrument tablu. Vrlo verovatno da su tu nesto zakrmacili sa zicama, ili su uzeli pogresno napajanje, ili su pogresno izveli neki od izlaza na radiu prema instrument tabli. Druga mogucnost je da je memorija board computera puna, onda se sam resetuje. Treca mogucnost, podjednako verovatna, je da ti Kineski sklj radio aparati nikad nisu ni bili potpuno ispravni. Moj kolega je kupio ganc nov u prodavnici sa spaljenim pojacalom  :ces:
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


hobbista

@Keka:
znam ja da treba da bude do 10% al ne znaju oni (servis) i on (Logan)  :hihi1:
Pozabaviću se time čim malo u`vatim vremena.

vishnjin problem je čudan zbog reseta  :ces:
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

krle

 :ces: Pa, bord ima i još po nešto...Držite  taster, date kontakt i on počinje sa testiranjem.