Održavanje u sopstvenoj režiji

prethodna tema - sledeća tema

Zoran

405 000 km
- ulje Auto-Line sint 5 w 30
- filter ulja nekakav poljski, Wix valjda se zove
-čišćenje i kontrola svjećica
-kontrola ulja u mjenjaču
Sam svoj gazda - vazda.

gromovnik

@Zoran

Da pitam na ovoj temi, pošto vidim da sipaš sintetiku. Ja sam do sada sipao samo 10W40 i nije trošio ulje, a auto je 2005. godište 1.4 mpi, prešao 105.000km. Da li je rizik da sada pređem na sintetiku?

Zoran

Nije to nikakav rizik za taj motor. Naprotiv.
Sam svoj gazda - vazda.

saša61beograd

Da,upravo tako.Naročito zimi,5/40 ulje je kad je hladno manje "gusto" od 10/40 pa ćeš imati nešto lakše startovanje i nešto brže i bolje podmazivanje hladnog motora.Na leto je slično.Na visokim temperaturama 5/40 je tek neznatno "ređe" od 10/40,bez ikakvog štetnog uticaja na motor.
Vrlo su skupa i retka,zasada,potpuno sintetička ulja u gradaciji 5/40.Ovo što mi zovemo "sintetika" su zapravo polusintetička ulja,slično kao i 10/40.U tome nema ništa loše.

gromovnik

Hvala na odgovorima, onda ću sipati 5W40 na sledećem servisu.

Zoran

Kišica ponovio prolazi pored prskalica i kapa po motoru i alternatoru. Silikonirao sam, pa ću da pratim.
Sam svoj gazda - vazda.

Ljuba_Zemun

Mislim da je dobro pogledati i upoznati se sa,mogucim,pojavama falsifikata motornog ulja i filtera ulja.

https://www.youtube.com/watch?v=y98aF1hviqU          motorno ulje ELF

https://www.youtube.com/watch?v=bf3dcTiBMUY          filter ulja RENAULT

https://www.youtube.com/watch?v=R41XdszafnU          filter ulja MANN

Loganovac

Ako je po ovome sudeći, moj auto skoro da nije video originalni ELF  :doh:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

dekiv68

Ako je onaj svetliji (žući) ELF neoriginal onda mi se čini da su mi takav sipali u ovlašćenom servisu  :conf:

Ljuba_Zemun

Do pre 8 meseci sam radio na poslovima vezanim za falsifikate pa treba,u granicama mogucnosti,obratiti paznju na slovne greske,boje i/ili slicno sto je dosta dobro prikazano u ovim filmovima (valjda se to zove trailer) tako da prevodjenje i nije potrebno.Kada sam pre par godina kupio antifriz 1/1 u jednoj radnji utvrdio sam da je falsifikat i vracen mi je novac bez reci.Koliko ti falsifikati mogu biti stetni za motor ili druge delove automobila mozemo samo da pretpostavimo i nadamo se da se nece  :bullshit: bas nama (meni) da desi.

Andrix

Sve je vise toga. Na zalost ni kad odes u prodavnicu nisi postedjen falsifikata, da ne kazem na tezgama i kolima...
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

szs

Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

saša61beograd

A da li si sipao Nisotec?
Jutros se lepo raspoložen nakačim na forum,a tamo ukradena Dačija,falsifikovana ulja,filteri...Bolje da se nisam kačio,a jedva čekam proleće da se posvetim "održavanju u spostvenoj režiji".
Jesenas sam umesto ELF-a sipao Shell,a jedan od razloga je što na sajtu uvoznika postoji spisak ovlašćenih prodavaca (kod takvog sam i kupio).I opet nisam 100% siguran.Možda onda zaista NIS.

szs

#1183
Nisam jer održavam auto u garantnom roku pa tamo sipaju ono što oni kažu.  :ne:
Ali skoro sam siguran da nema kopija NIS-a. Jednostavno nije popularno toliko da se kopiranje isplati.

EDIT: Zaboravih. Još ako ga kupiš na NIS pumpi onda je sigurno da nije kopija  :ne:
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

dekiv68

Trebalo bi da je tako.
Potencijalno je najmanji rizik Nisotec ulje sa NIS i Gaspromovih pumpi