Ugradnja "tweetera" - zvučnika visikotonaca

prethodna tema - sledeća tema

Dexterslab

Zivot se ne meri momentima kada udahnemo, nego momentima koji nam oduzimaju dah! :)

gile1986

stalker nemogu da vidim slike tvog tutorijala,mozes li mi poslati kao personal mesage?

stalker

Pogledaj ponovno, večeras sam napravio upload slika koje su nestale jer se izgleda ugasio site koji sam do sada koristio za upload  :(
www.renault-klub.hr
www.du-moto.com

gile1986

e sad je dobro  :dobro: odlicno su legli  :lux: predpostavljam da je zvuk odlican, ja hocu vec tri meseca da uzmem ali uvek mi je to nekako po strani a obozavam dobru  :kolo: tako da si mi pomogao da se ubrzam malo! uzgred odlican posao! :respect:

Aleks

Jutros i ja resih da malo poboljsam zvuk u kolima:

Kupio sam ove Sal visokotonce na rasprodaji za smesnih 300 din.


Postoje dve opcije ugradnje, leplenjem samo zvucnika i srafljenjem nosaca. Ja sam odabrao drugu opciju.




Posto su zvucnici dosli sa kratkim kablovima (toliko za 300din.) morao sam ih nastaviti.
Poz.1 na slici je rupa koju sam izbusio u sundjeru i kroz nju provukao kabal, a poz.2 je mesto gde sam zasekao sundjer skalpelom i uglavio kabal. Sve to sam uradio kako bi sto bolje ucvrstio kabal da ne "landara" u voznji stvarajuci pritom neprijatne zvuke.


Vezao paralelno na kablove fabrickih "kartonaca"


Na sledece dve slike se vidi da sam se malo zeznuo u proracunu (posledica nocne smene), pa su zvucnici blago okrenuti na dole  :c:, na zvuk nema nekog uticaja ali na estetiku ima i malo mi "bode oci".




Rezime: S obzirom koliko kostaju mnogo se dobro cuju, tj. taman toliko da poboljsaju zvuk fabrickih "kartonaca" i za neko vreme me odvrate od zamene istih.
Inace, sto se tice Sal-a, na zadnjoj polici sam urgadio dvosistemce fi165mm wrc serije koje vec 5 godina siluje Pioneer cd i jos se odlicno drze.
Evo jednog linka, mozda neko nadje nesto za sebe:
http://www.elementa.rs/katalog
:wave:

saša61beograd

Zašto su kablovi visokotonaca toliko deblji od kablova glavnih zvučnika?Kolike su to,uopšte struje,može li nešto da se spali?
Inače obavezno ugrađujem i ja,ako nađem po bar približnoj ceni.
Aleks,meni bolje izgleda ovako na dole nego da je obrnuto.

hobbista

Uh, to će objasniti elektroničari. Nije u pitanju struja, nego površina. Treba da bude što deblji kabl sa što tanjim licnama, a sve u vezi sa frekvencijom koja se prenosi.

Detalje sam zaboravio  :c:
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

Aleks

@saša61beograd   Vara slika, crno-beli kabal je manjeg preseka od kablova na fabrickim zvucnicima. Crveno-crni koji sam koristio za nastavljanje jeste deblji, a razlog je: mrzelo me da trazim tanji.  :c:

Loganovac

U pitanju su piezo tviteri. Ne treba im skretnica (očigledno, vezuju se paralelno sa NF zvučnicima) jer se ponašaju i sami kao kapacitivno opterećenje, što bi se u šali reklo - sami su sebi skretnica. Impedansa im je veoma visoka pa su samim tim struje veoma male. Izlazi da presek kabla nije bitan. Međutim i kvalitet zvuka je u skladu sa cenom - piezo kristal daje specifičan prizvuk i reprodukciju sa visokim izobličenjima, ali je činjenica da se na ovaj način za male pare može nadoknaditi hroničan nedostatak viših frekvencija u jeftinijim audio sistemima. Najvažnija je subjektivna ocena jer sve to ipak služi jedino našem zadovoljstvu.
A to što su fabrički kablovi malog preseka i još manjeg kvaliteta svojstveno je brendu...  :agr:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

staracstol

Ja sam upravo ubacio SAL Vpro 13s u vrata, slike sa fona su katastrofa al videću da uslikam pravim aparatom. Kablovi koji stižu uz zvučnike odaju utisak da su tu čisto da ih eto ima u kutiji. Naravno, pazario sam prave pa pristupio montaži. Bas ide dole na mesto za zvučnik, skretnicu sam učačkao u onu budžu na koju naslanjaš ruku dok voziš a visokotonac sam ugradio odmah do kvake za otvaranje vrata. Nisu Sony il JBL ali prangijaju lepše nego što su plaćeni. Fabrička instalacija baca HU u "most" tako da Sony cdx-gt 310 ima dovoljno snage da ih zaljulja i sve do 90% snage ide bez izobličenja ali dalje se oseti posustajanje, sad dal je to hu il zvučnici, bem li ga. Za zadnju policu sam predvideo pojačalo od 2x25w isto sal i sony zvučnike koji su stajali u vratima do sad.

ppejic

@ Hobbista
Povrsina kabla igra ulogu na MHz opsegu pa navise.

Zoran

Da nije možda ovo  :rtfm: - struje visokih frekvencija neće da idu ravnomjerno raspoređene kroz provodnik nego samo ispod same površine provodnika. Iz tog razloga su TV antene napravljene od (šupljih) cijevi jer kroz tu šupljinu tako i tako neće struja da ide. Pošto ih je teško napraviti šuplje onda ih naprave deblje  :c:. Ima li išta tačno ovde što ja napisah. Sa takvim strujama se volio igrati slavni Nikola Tesla...
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Ma kakve to veze ima sa zvučnicima? Čujni opseg od 20 KHz se prema tom kriterijumu može svrstati u ekstremno niske frekvencije.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

nikola034

svaka cast dobra ideja moracu i ja da poradim na visokotoncima  :aplause:  :aplause:  :aplause:  :aplause:  :aplause:

zac

#29
Ja sam svoje visokotonce ugradio slicno kao Aleks, s`tim da sam se odlucio da ih postavim na prednje i zadnje stubove, a ne na tapacir vrata. Zvucnike sam ugradjivao jos pre tri god, pa nemam slike ugradnje. Postavio sam "Pioneer TS-A132C". Oni dolaze u kompletu sa visokotoncima i adekvatnim skretnicama. Bili su nesto skuplji... Skretnice za prednje sam stavio negde pod tablu, a za zadnje na "plafon" gepeka kod sarki poklopca prtljaznika.