Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

Zoran

Zimi koristim INA Millenijum 5w40 jer je za moje vozilo najbolji izbor. Međutim to ulje je previše agresivno ako se koristi uzastopno.
Mimo toga auto spremim za zimu i nevolim ništa prčkati do proljeća ako ne moram.
Sam svoj gazda - vazda.

kiconix

Ovaj drugi razlog je pravi.  :whistling:

slavko_bgd

Citat: saša61beograd poslato 21.01.2021. - 18:42
Trenutno mi je u motoru Nisotec 5W40 i Purflux filter LS932.Onih nekoliko hladnih dana pri jutarnjem paljenju ovo kombinacija je gasila lampicu trenutno, bukvalno u sekundi.Tako nije bilo sa prethodnim uljima i filterima (ELF/Total 5W40) i filterom Mann w75/3.Nešto je sada mnogo bolje (ulje,filter ili oba).

Trenutno mi je u motoru Castrol Magnatec 5W40. Planiram da sa sledećom zamenom ulja pređem na Nisotec 5W40 AutoLine Sint  SN/CF= C3-13. Što kažeš iz radoznalosti, jer upoređujući specifikacije ova dva ulja ja nisam video nikakvu značajnu razliku među njima. Prelaskom sa Castrol polusintetike 10W40 na pomenutu sintetiku 5W40 odmah sam primetio da se hidropodizači više ne čuju u prvim sekundama nakon hladnog starta. Drugo da kažem poboljšanje, sada nakon 5000km  je to da je u istim uslovima vožnje potrošnja ulja spala sa 0,33 na 0,22L/1000km. Pomenuti NISOTEC ću probati iz razloga što sam čuo i čitao da je ulje sasvim OK a jeftinije je 30% od Castrola.

Citat: Zoran poslato 22.01.2021. - 07:36
Zimi koristim INA Millenijum 5w40 jer je za moje vozilo najbolji izbor. Međutim to ulje je previše agresivno ako se koristi uzastopno.

Možeš li molim te pojasniti na šta misliš pod "previše agresivno ako se koristi uzastopno"? U smislu, da li si prilikom zamene ulja,kada ga ispustiš, primetio nešto neobično u samom ulju tipa metalne korozije, promene boje, čudan miris ili nešto slično?

Zoran

To mi je savjetovao čuveni Steva Stalker.
Jako ga cijenim. Doktor Steva sve to objasni ali ja nemogu sve razumjeti ali mogu zapamtiti i primjeniti.
Sam svoj gazda - vazda.

slavko_bgd

A kaži mi molim te, koje ulje koristiš leti i na koliko km menjaš ulje? Ili menjaš sezonski tipa jesen/proleće bez obzira na kilometražu?

Zoran

Ljeti NIS AUTO-LINE Sint 5w40 mijenjam ga na 15 ooo km.
Prošle jeseni sam nasuo INA Delta Sinta 10 w 40  I zamijenio na 10 000 km da bi prije zime nasuo Millenijum 5w40
Sam svoj gazda - vazda.

saša61beograd

Koliko znam ovaj INA Milenijum je sa dodatkom PAO,što bi trebalo da mu poboljša tečljivost kod hladnog starta.Tako da Zoranov izbor ima smisla.Mada mislim da su razlike male i da bi moglo bez problema da se koristi bilo koje od ova dva cele godine.
Molim Zorana da napiše koje su cene ovih ulja u BIH,baš me zanima.Ovde kao da se vidi trend blagog pojeftinjenja svih ulja.

Zoran

Millenijum je oko 6,5 Eura litar a NiS Auto-Line Sint 5w 40 je 5 l oko 20 Eura
Sam svoj gazda - vazda.

mali.alen

Ja sam u Sandero skroz sipao elf 5w40. Na prošloj zamjeni nađem povoljno  Elf Evolution 900 SXR 5W-30 5L, po cijeni od 20ak eura 5litara. Motor počeo raditi tiše i mirnije. U uputama se ovo ulje preporuča za sve uvjete rada. Sad je nekih 12 000 km u motoru i pala je razina za nekih možda 2 mm na mjeraču.

slavko_bgd

Citat: mali.alen poslato 22.01.2021. - 13:22
Sad je nekih 12 000 km u motoru i pala je razina za nekih možda 2 mm na mjeraču.

Blago tebi... kod Alfa Romea i ozloglašenog twinspark-a se pad ulja na meraču meri u decimetrima  :Smiley:


LeNgenda

Poslednjih nekoliko godina samo Nisotec 5w40, bez problema, za par meseci ću da presečem sa malo Elfa Evolution 5w40 pa da vidimo može li se kakva razlika uočiti, iako sumnjam.

Grad, plin, šipku za ulje ne vadim iz sujevernih pobuda.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

Lazar@

Citat: mali.alen poslato 22.01.2021. - 13:22
Ja sam u Sandero skroz sipao elf 5w40. Na prošloj zamjeni nađem povoljno  Elf Evolution 900 SXR 5W-30 5L, po cijeni od 20ak eura 5litara. Motor počeo raditi tiše i mirnije. U uputama se ovo ulje preporuča za sve uvjete rada. Sad je nekih 12 000 km u motoru i pala je razina za nekih možda 2 mm na mjeraču.
Ja sam kod mene krajem avgusta sipao Castrol Edge 5W30 C3
Isto sam primijetio da motor radi tise i mirnije, i pri hladnom startu auto mnogo ugladjenije radi nego sa Elf 5w40.

Za ljeto cu da se vratim na 5W40, jer ipak ova gradacija malo bolje stiti na visokim temperaturama( opet upitno od brenda do brenda, i razlika je vjerovatno do 5%)
Zelim da probam Mannol ili Aral

Keka

Citat: Lazar@ poslato 23.01.2021. - 17:21
Za ljeto cu da se vratim na 5W40, jer ipak ova gradacija malo bolje stiti na visokim temperaturama

Kakve veze ima leto/zima, kad motor i leti i zimi radi na ~90-100C, a temperatura ulja se krece u rasponu od 90-110C?

Elementarno nepoznavanje SAE nomenklature viskoznosti ulja. Sve je propisano dokumentom SAE J300 (tabela u prilogu).

5WXX je gradacija viskoznosti hladnog ulja, bez obzira da li je prolece, leto, jesen ili zima, 5W30 i 5W40 ulja ce imati istu viskoznost.

XW30 i XW40 je viskoznost ulja na radnoj temperaturi, tu postoji razlika. XW30 su manje viskoznosti, tanjeg uljnog filma, smanjuju trenje i stede gorivo.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Zoran

Ako se vozilo koristi zimi često na kratkim relacijama a motor ne postiže radnu temperaturu ulja (kuća -poso ). Bolje je koristiti ulje xxw30 nego xxw40. Manja potrosnja goriva. . .
Sam svoj gazda - vazda.

mali.alen

#1259
Promijenjeno ulje na 12000 prijeđenih km. Sad smo na 120900 km ukupno. Sipano Total classic 5w30 s normom RN 0720 i stavljen filter ulja WIX WL 7254. Trošak nekih 22 eura ( ulje nekih 18 eura za 5 litara i filter 4 eura).