Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

saša61beograd

Citat: gari1809 poslato 08.10.2018. - 13:10
Danas u Slodesu kupio 4+1 litar Syntium 3000 5w-40 za 2.130 dinara. Ima li neko iskustva sa ovim uljem?
Ugledan proizvođač,ulje sasvim odgovarajuće,kupljeno kod zvaničnog uvoznika,cena dobra.Prema tome, sve je ok.A direktna iskustva teško da neko ima jer Syntium nije mnogo zastupljen kod nas.Selenia,takođe Petronasov brend,je mnogo češća jer se sipa u Fijate kao fabrička preporuka.Zanima me koji je datum proizvodnje i gde je napravljeno (Italija verovatno).

Boban

I ja danas pazario ulje Elf Evolution 900NF i ostajem dosledan Elfu sve ove godine jer ne verujem Rujama pa makar bilo i iz Rumunije kao i sve filtere a i sve 4 Starfire AS2000 all season pa ćemo da vidimo kako će da se pokažu posle Winteri posle 8 god. :ces:

kiconix


Boban


kiconix


astmario

#875
Vidim ovde na par mesta da ste uzimali Shell Helix HX8, medjutim njihovim preporukama prepocuju HX7?
https://www.shell.com/motorist/find-the-right-oil.html#iframe=L3JzL2VuX0dCL2VxdWlwbWVudC9jYXJzL2RhY2lhL3NhbmRlcm9fMV80X21waV9scGdfazdqXzcxNF81M2t3X3NhbmRlcm9fRUZ0OFBqRG1o
Interesantno mi je da se navodi makismum 30kkm i 24meseca za period zamene. Licno ga menjam uvek na 10kkm, ali to obicno bude u intervalu od godinu i po dana pa mi shell zvuci dosta zanimljivije od Elfa koji se do sada sipao.

saša61beograd

#876
Na Šelovom sajtu za Srbiju postoje neke brljotine.Recimo,za Logana i Sandera sa istim motorom preporučuju različita ulja!?Takođe,na različitim tržištima za isto vozilo preporučuju različita ulja.Zašto je tako,nemam pojma.Uglavnom,za Dačije prve generacije, benzince i dizele bez DPF-a mogu da se koriste hx 6,hx7,hx8 i Ultra i to 10w40,5w40,5w30.Ovo sve u skladu sa preporukom iz uputstva za upotrebu gde je navedeno da je minimum zahteva API SJ,pa nadalje,odnosno ACEA A3 B4.
Kad sam pre nekoliko meseci "proučavao" Šelova ulja zbog sebe,zaključio sam da je hx8 5w40 idealno i verovatno ću ga sipati na proleće.
Interval za zamenu više zavisi od uslova vožnje nego od ulja.Moje mišljenje,onako ukratko je:samo gradska vožnja 7000-8000,mešovita vožnja 10-12000,samo drumska vožnja oko 15000.

nik

Bez želje za polemikom, ali 7-8 kkm za sintetiku je  zločin sa ekonomske i ekološke tačke gledišta.
Mislim da ne treba preterivati. Mineralno Optima SV sam svojevremeno bez problema na Kecu menjao na 6.500 km. Na Loganu koristio Elf 5W30 od početka (sem na prvom servisu u garanciji, sipali 10W40), sada sam na Shell HX8 5W40 samo iz razloga proverljivosti porekla (prodaje ga uvoznik, koji je na sajtu proizvodjača). Menjam ulje na godišnjem nivou (12-14 kkm), jer vozim 90% u gradu.

saša61beograd

Citat: nik poslato 09.10.2018. - 17:53
Bez želje za polemikom, ali 7-8 kkm za sintetiku je  zločin sa ekonomske i ekološke tačke gledišta.
Sa ekološke tačke jeste zločin,sa time se potpuno slažem.Sa ekonomske,manje-više,kako se uzme,meni je merak kad ga zamenim,a košta me manje nego da sam ženu izveo na večeru.Ali da se pozovem opet na uputstvo za upotrebu koje smo dobili sa Dačijom:tamo piše da je interval za zamenu u otežanim uslovima (kratke vožnje,gradska vožnja,temperatura preko30 stepeni...) 7500 km,odnosno pola od uobičajenog.

kiconix

#879
Pise za Balkan, nadji uputstvo za EU.
Tamo se ne usudjuju da jebu ljude u zdrav mozak.
Interval zamene 30kkm, ako i uzmemo podatak za otezane uslove 50% opet dodjemo do 15kkm.
Menjam na 15 i rado izvodim zenu na veceru.
Pre neki dan sipao NF 900 5w-40, cena za mene smesna pa mi opet ne pada na pamet da menjam na manje.
PS. Na bordu u Fluencu i dan danas stoji interval na 30kkm iako je auto odrzavan u ovlascenom servisu.

LoganBoy

Evo nađoh uputstvo za Daciu Logan 1.4 MPI pa su nabrojana preporučena ulja ovim redosledom:

1. ELF EVOLUTION SXR 5W-40  (ACEA A3/B4) - benzinski i dizel motori.
2. ELF EVOLUTION SXR 5W-30  (ACEA A5/B5) - benzinski motori
3. ELF TURBO DIESEL 10W-40  (ACEA A3/B4) - dizel motori
4. ELF COMPETITION ST 10W-40  (ACEA A3/A4) - benzinski motori

5. TRANSELF TRJ 75W-80  (API GL4+) - manuelni menjač brzina
6. RENAULTMATIK D2  (Dexron II) - hidraulični volan

Mislim da se treba slepo pridržavati uputstva proizvođača. Ništa ja tu ne bi diroo.

gromovnik

U januaru sam prvi put sipao 5w40, Motrio. Posle 9 meseci sam proveravao ulje i malo je ispod maksimuma, a majstori su sipali malo iznad maksimuma. Mislim da neće biti potrebe za dolivanjem. Prethodno, 10w40, nije se trošilo ni malo, a da primetim.

vukstefanovic

A jel ima neke preporuke za motore koji su presli tipa 100000-200000 km da li sipati 5w40 ili 10w40? Pitam za benzinske 1.4 motore.

Aleksabgd

#883


Ako motor ne troši ulje u prekomernoj količini ne vidim razlog zašto se ne bi sipalo ulje u gradaciji 5w30 ili 5w40.

Aleks

Baš tako.  Moj dCi je na 280.000km, sipa se provereno Elfovo ulje 5w30 i nikakvih problema nema.