Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

Andrix

Mislim da je ta kombinacija 5/40 skuplja, posto sam vidjao obicno 5/30
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

MitarMrgulic

Jucer, na malom servisu za 1,5 dci (Renault Megane III) u ovlaštenom servisu, nasuto ulje Motrio, 5w40 208 l.

Cijena za otprilike 4,8 litara, je negdje oko 25 eura.

Servisni savjetnik kaze da je to ulje koje Renault preporuca u vangarantnom periodu (starije of 5 god).

LoganBoy

U ovlašćenom servisu u Logana 1.4 mpi uvek su mi sipali 5w40 dok kod ostalih privatnih servisera i u narodu uvek je bilo 10w40. Neki ljudi su mi na ovu primedbu govorili u stilu: " ipak treba 10w40 .. pusti ti ovlašćeni servis .... moj majstor zna najbolje ... tako mi je čovek rek`o " i slično. Pogledao sam na internetu i ukapirao da je za naše zimske uslove gde imamo blage zime najbolja varijanta 10w (tačka tečenja do -27 C). Indeks 5w bi bio do -40 C što je previše za naše uslove. Dakle, ovlašćeni servisi ne sipaju adekvatno ulje u naše automobile.

MitarMrgulic

Cekaj drugar,

5w 40 je skuplje ulje i servisi bi skakali sami sebi u stomak, kad bi ga sipali, a mogli nasuti ulje koje je jeftinije :)

5w 40 je pravo zimsko ulje, dizajnirano da se na niskim temperaturama, što prije rasprši, dok se 10w 40 sporije razlije po pokretnim dijelovima motora, tako da je sigurno bolje ulje koje je "razmazivijeg" viskoziteta, ako sam ja dobro razumio stvari.

Najbolja opcija je 5w 30

LoganBoy

Čekaj malo Care. Ovlašćeni servisi imaju 5w40 rinfuzno. Ne verujem da ih košta kao kada mi kupujemo u prodavnicama. Nije ovo Sibir. 10w je bolje za jake zima ALI kako se ponaša leti na +35 C. Bolje je 10w. Valjda majstori znaju. Tako mi je čovek reko.

Zoran

5w 40 pokriva sve od -30 do + 40 ° C. To je viskoznost original za Balkan.
Sam svoj gazda - vazda.

MitarMrgulic

Rinfuzno ili nerinfuzno, ulje 5w 40 je skuplje nego 10w 40, bilo na litar, na kanticu ili na bačvu.

Isto kao što je Calsberg skuplji od Jelen piva.

Zašto bi neko, ako želi da zakine ili zaradi, sipao nešto što je skuplje, ako može jeftinije :)

Veterinar

Slažem se. Takodje, zbog ovoga što je Mitar napisao svakako bih uvek birao 5w 40 za motor (pogotovo sa turbinom).

LoganBoy

Znači da sipam Tuborg 5w40 i gotovo.

Loganovac

Ako se ne varam, ova dva ulja se ne deklarišu isto, jisu iste klase pa time ni cene. 10W40 kaže da je polusintetika a 5w40 sintetika, mada znamo da to baš nije kako piše. S druge strane, proizvođač vozila preporučuje za svaki motor određen standard ulja, za moj auto piše ACEA A3/B4. Većina pomenutih ulja zadovoljava ovu specifikaciju. Nema diskusije da je 5W sigurno bolji izbor, u pitanju je tačka stinjavanja i kinematska viskoznost pri startovanju hladnog motora u zimskim uslovima, a naravno da je veća multigradnost ulja (zadržavanje zahtevane kinematske viskoznosti u širem temperaturnom intervalu) svakako poželjna.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

LoganBoy

Sećam se da sam jednom kupio ELF 5w40 i mislim da je bilo polusintetičko i ne sećam se da je bilo nešto mnogo skupo.  Možda sam u to vreme bio bogatiji pa mi nije bilo skupo. Zezam se. Majstor mi je u to vreme preporučio da menjam ulje na 10.000km umesto na 15.000km kako je pisalo na boci. Sumnjao je u kvalitet ulja za naše tržište. Reče: " Ne bi mi imali para to da platimo da je isti kvalitet kao u Francuskoj.".To je bilo pre oko 8 godina.

Loganovac

Uuu, što volim tog tvog majstora! Zezam se.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

bugi

Koliko ja znam 5w40 (600din/litar) se menja na 15kkm, a 10w40 (450 din/litar) na 10kkm, tako da 5w40 ispadne jeftinije....

gari1809

Danas u Slodesu kupio 4+1 litar Syntium 3000 5w-40 za 2.130 dinara. Ima li neko iskustva sa ovim uljem?

LoganBoy

Ako ti je sumnjivo menjaj na 10k do 12k i gotovo. Zadnji put sam prekardašio pa radio godišnji mali servis ali sam prešao 17k. Nisam obraćao pažnju jer obično prelazim oko 12k. Nema veze. Važno da smo mi živi i zdravi. Ja uzimam Francuska ulja total/elf polusintetika kao u ovlašćenom servisu i ne razmišljam mnogo o tome. Voziš i ne misliš. ... pa pređeš 17k ...