Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

mali.alen

Ljudi sta kazete na ulje Mannol Extreme 5w40. Po specifikacijama bi trebalo biti ok za 1.4 motor. Jel ima netko iskustva. Dosada sam koristio samo Elf. Ok je ali bojim se da su ovo kod nas kopije pa bi probao nesto drugo.
Evo link na stranicu: https://mannol.de/en/?action=accessory_chemical_preview&name=Extreme%205W-40

Zoran

 Ovo ti je odlično ulje, ako se uklapaš u cijenu.
Sam svoj gazda - vazda.

mali.alen

Cijena više nego odlična. 140kn (19 ojra) za kanticu od 5 litara. Izađe jeftinije od elfa, a ne vjerujem bas da ga netko kopira. Inače ulje tog proizvođača (15w40) koristim u traktoru i pokazalo se sasvim uredu.

oliver83

Ja sam zadnji put  koristio Mannol samo 10w 40 na istom motoru 1.4 mpi. Kupio preko Amazona, cena smešna 5l = oko 15 EUR. Pise made in Germany. Nemam zamerki za sada, cak mi se čini da je motor za nijansu tisi, ali vreme ce pokazati

mali.alen

Ma uzimam za probu definitivno.

saša61beograd

#845
Manol se pravi u Litvaniji,a firma je registrovana u Nemačkoj.Likovi sa kravatama sede u Nemačkoj i grade imidž,a samo ulje se pravi nekoj rafineriji iz vremena SSSR-a (verovatno modernizovanoj).Sve to dobro funkcioniše jer ulje verovatno nije loše,a marketing i ambalaža su uspešni.Ispada da se za sitne pare kupuje nešto švapsko,a Švabu nije ni videlo.Jedno od mnogih ulja sa kojim motor neće zaribati.
Ista firma ima i proizvodnju filtera u Kini (CST).Ko sme,neka stavi.
Kod nas ga uvozi "Centar S" koji ima prodaju u Karađorđevoj ulici.Cene su stvarno smešne.Izvinjavam se,ali meni je smešno uštedeti na ulju 3-4 evra na 10.000 km kupovinom Manola i sličnih.

gari1809

Mannol sam sipao u predhodni auto Senik 1.6 16v 2002 godište, i to sam sipao bar 3-4 puta, sada u logana 1.4 sipam mannol elite 5w-40 i stvarno nemam zamerki.

Loganovac

Stvarno me zanima kako si se odlučio za tu varijantu, jel ti neko ponudio ili preporučio... PItam zbog toga što Renault preporučuje ELF (Total), postoje i zamenska ulja (recimo Motrio), postoje i drugi poznati brendovi, domaći i strani - pa gde pronađe baš tog Manola? Ako ćemo po ceni - nije neka razlika. Šta je onda?  :ces:

Da se razumemo, apsolutno ne insinuiram da Manol ne valja, interesuje me tačno ono što sam pitao.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

kiconix

Ja sam ga koristio pre par godina a onda se pojavila stara boljka.
Jedna zamena ok, sledeca trosi ulje, pa opet zamenim ne trosi.
Batalio kao i Castrol iz istih razloga.

Lazar@

#849
Citat: Loganovac poslato 24.09.2018. - 12:06
Stvarno me zanima kako si se odlučio za tu varijantu, jel ti neko ponudio ili preporučio... PItam zbog toga što Renault preporučuje ELF (Total), postoje i zamenska ulja (recimo Motrio), postoje i drugi poznati brendovi, domaći i strani - pa gde pronađe baš tog Manola? Ako ćemo po ceni - nije neka razlika. Šta je onda?  :ces:

Da se razumemo, apsolutno ne insinuiram da Manol ne valja, interesuje me tačno ono što sam pitao.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1fbb9qtL-yWlzDPLzvxzpF01gRRtH8fKxeVtXt6HPpgg/edit#gid=0

Ulje zapravo ima dobre ocjene  :ces:



Sto se ulja tice, ELF mi nekako varira kvalitetom...Prosle zime vozio  Likvi Moli Top Tek 4200, i bio super zadovoljan...Na zadnjem servisu opet sipao ELF, jer sam imao neke popuste, pa nisam mogao bas da biram sta cu od djelova  :ne:
Sad cu opet vjerovatno pred zimu sipati Likvi Moli, ali onaj High Tec, jer je bas preporuceno za Reno.Jednostavno mi se cini da se onih zadnjih 1000-2000km pred zamjenu motor ljepse i mirnije ponasa nego sa elfom  :ne:

saša61beograd

Elf/Total zaista varira sa kvalitetom.Bolje reći varira sa sastavom,odnosno sa formulom.Tako kaže čuveni Steva Stalker u svom blogu,a vidi se i po tome koliko variraju tehnički podaci (tds) za isto ulje u zadnjih 10-12 godina.Tako rade svi,baš svi za koje sam našao podatke na netu.Zato nema smisla vezivanje za neki određeni brend jer sva ulja rade posao i sva ulja imaju kroz godine promenjljiv sastav,a naročito na tržištima kao što je naše.Pokušavaju da sa jeftinijim sirovinama,baznim uljima,postignu viši ili bar standardni kvalitet.A o tome da sipamo full sintetiku možemo samo da sanjamo.Uostalom za tim i nema neke potrebe.Rešenje je promeniti ulje 1-2000km ili 1-2 meseca ranije nego inače,tako sam barem ja odlučio obzirom da je zamena ulja relativno jeftina.

glavonja3

Citat: saša61beograd poslato 24.09.2018. - 20:48
Rešenje je promeniti ulje 1-2000km ili 1-2 meseca ranije nego inače.

Zamenio Nisotek 10w40 sa istim posle 21 hiljadu i 7 meseci i sve mi izgleda odlicno (zvuk motora, performanse, ne trosi se, potrosnja, boja izvadjenog ulja). Ne preporucujem ovako dugu predjenu km, ali sta je tu je :)

Zoran

Paaa, jesi malko pretjerao ali ako ne postane navika nije problem.
Sam svoj gazda - vazda.

mali.alen

Otac danas vozio Sandero kod "majstora" da mu promjeni ulje i filter. Kasnije idem provjeriti razinu kad ono sigurno 1 cm iznad max. Ovaj nasipao cijele 4 litre. Da ga ubiješ. Mislim da je upravo izgubio jednu mušteriju. Ubuduće mijenjam sam.

miloje78

Bio sam tri servisa od kada sam kupio Dacia Logan i svaki put su mi sipali 10-40 ,malo sam se informisao i svi su mi potvrdili da u njega ide 5-40 ,samo u servisu sipaju 10-40 to im je jeftinije, a takodje sam dobio informaciju da i u fabrici se sipa elf 5-40.Tako da planiram da pocnem da sipam to ulje od narednog servisa.