Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

Ivan

Ne znam koja je cena Lukoil genesis 5w 40 videću na pumpi, ne mogu da pronađem na netu.

speedo

Ovdje uvoznik Lukoila prodaje Luxe synthetic 5w40 za 9KM (4,5€) litar. Ako isposlujem neku besplatnu dostavu možda ću to i sipati ove godine. Elf je baš rijedak i kad se sipa. Za Bosnu nigdje nekog uvoznika, o nekom sajtu za ove prostore da ni ne pričamo. Ako već njima nije stalo da ispoštuju mušterije i tržište nije ni meni stalo do one naljepnice "Dacia preporučuje elf". Pogotovo nakon ovih priča o falsifikovanju i istim uljima koja su različita za različita tržišta.

Lazar@

Ja cu da nastavim da koristim Likvi Moli...
Top tec 4100 mi se odlicno pokazao za sad...
Ako nadjem hocu da probam onaj ljubicasti High-tech

5000km kasnije nivo i dalje na maksimimu, a daleko zdravije izgleda od Elfa koji je znao da bude toliko "rijedak" da pocne da kaplje sa stapa za ulje  :zloca:
I primijetio sam da mi se malo slabije cuje ono dizelsko cekicanje

Loganovac

Oduvek je Elf bio "redak", ali nije to ono što me brine...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Aleks

#649
Citat: kiconix poslato 09.01.2018. - 18:27
Elf.  :ne:
Normalno. Ne vidim ni jedan razlog zašto menjati nešto provereno.
Paranoja je čudo. Voleo bih da mi neko prezentuje bilo kakav dokaz da je iko ikada imao havariju na motoru zbog tog ulja. Mislim, ne tvrdim da je najbolje ulje na svetu ali ne vidim niti jedan razlog zašto ga izbegavati.
Ako su razlozi tipa - čuo sam, priča se, mnogo je retko, mnogo je garavo, reko mi mastor Pera, ne klikne čep na kantici kad se otvara... onda ok.

ivan-bgd

Mene samo brine boja i gustina na onom ruskom klipu.Gde je kvaka.....a mnogo je opasnije nemenjanje ulja ili njegovo menjanje na 20-30000km.

saša61beograd

Viskoznost zavisi od temperature.Bitno je da kod hladnog starta hladno ulje bude dovoljno "retko", a dovoljno "gusto" na radnoj temperaturi,koja je 90-100 stepeni.Prema tome ulje mora biti i "gusto" i "retko",zavisi od okolnosti.Bilo bi idealno da ulje uvek ima istu viskoznost,sintetičke komponente donekle doprinose tome.Presuđivati o "gustini" ulja bez podataka o temperaturi nema mnogo smisla.Takođe,nema mnogo smisla ni ocena da je ulje dobro ili loše ako je "gusto" ili "retko".

Kad već sumnjamo u originalnost ulja,rešenja su ova,barem sam ja tako razmišljao.Najsigurnije je ulje kupiti kod proizvođača,a to je moguće kod NIS-a,MOL-a,Lukoila,čak i kod Galaxa (koliko znam,imaju prodavnicu u krugu rafinerije,ma pančevačkom putu).Zatim,kupiti ulje direktno od uvoznika ("prva ruka"),a to je moguće kod Mass company za Motul ulja.Zatim,kod Shell-a mi se svidelo što na sajtu "Shell Srbija" postoji spisak ovlašćenih prodavaca.
Sve ovo nudi 99% sigurnosti,pod uslovom da sam proizvođač nije nešto zeznuo,pa to poslao na Balkan.
Kod Elf-a,pa i Castrol-a mi se ne sviđa što su tezge na buvljcima pune njihovh ulja.Pa neka su to sve savršeni originali,neozbiljno je i izaziva sumnju.

ivan-bgd

http://www.total-serbia.rs/sr/saveti-i-preporuke.html  Evo jedinog ovlašćenog uvoznika za Srbiju za TOTAL grupaciju.što znači da i ELF-TOTAL imaju svoj spisak ovlašćenih uvoznika.

Aleks

Citat: ivan-bgd poslato 10.01.2018. - 10:41
Mene samo brine boja i gustina na onom ruskom klipu.Gde je kvaka.....a mnogo je opasnije nemenjanje ulja ili njegovo menjanje na 20-30000km.

Pa kvaka je u tome što svaki klovn može da snimi klip i okači na net pritom bacivši u rebus pola planete.
Pa šta i da je zamenio na 30.000 ako je tu kilometražu@prešao za manje od 300 radnih sati. Veruj mi da je takvo ulje bolje nego neko koje je voženo 4x manje km ali za 500radnih sati motora. Znači, otvoreni put vs gradska vožnja.

saša61beograd

Citat: Aleks poslato 10.01.2018. - 13:13
Pa kvaka je u tome što svaki klovn može da snimi klip i okači na net pritom bacivši u rebus pola planete.
Da na ruskom tržištu ima falsifikata,ima sigurno.A da treba verovati svakom ko snimi ovakav klip,ne treba.Na nekom forumu,ne sećam se kom, pročitao sam sasvim razumnu pretpostavku da iza ovakvih klipova stoje Gasprom ili Lukoil.Oni pokrivaju tržište od 250 miliona ljudi,pa neka samo 10% posto odustane od uvoznih ulja i pređe na njihova,zamislite kako je to dobar poslovni potez!

Aleks


Loganovac

Citat: Aleks poslato 10.01.2018. - 10:33
Normalno. Ne vidim ni jedan razlog zašto menjati nešto provereno.
Paranoja je čudo. Voleo bih da mi neko prezentuje bilo kakav dokaz da je iko ikada imao havariju na motoru zbog tog ulja. Mislim, ne tvrdim da je najbolje ulje na svetu ali ne vidim niti jedan razlog zašto ga izbegavati.
Ako su razlozi tipa - čuo sam, priča se, mnogo je retko, mnogo je garavo, reko mi mastor Pera, ne klikne čep na kantici kad se otvara... onda ok.

Da li je normalno da svaki put kad blagovremeno zamenim ulje (do sad uvek ELF) motor se drastično utiša a da sa vremenom počne da dobija veoma čudan prizvuk? 105.000km? Meni više od toga ne treba, odoh da Rusima pravim pazar.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

ivan-bgd

#657
Poštovani,

zahvaljujemo se na pitanju koje ste nam uputili preko kontakt forme.

Kako biste bili sigurni da je Elf ulje koje ste kupili original, možete ga potražiti u maloprodajama naših ovlašćenih distributera.

Spisak ovlašćenih distributera Vam šaljemo na linku: http://www.total-serbia.rs/sr/o-nama/distributivna-mreza.html

Na njihovim kontakt stranama naći ćete izlistane maloprodaje po gradovima.

Važno je, kada kupujete ulje, da obratite pažnju na informacije koje se nalaze na deklaraciji zalepljenoj na boci. Tu treba da piše da je  uvoznik hemikalije TOTAL SERBIA DOO.
Nadamo se da smo pomogli.

Veliki pozdrav od TOTAL tima!

Na pitanje zašto nema Profac-a dobio sam i drugi odgovor:

Poštovanje,

Profaco jeste naš direktan kupac, tako da možete biti bez brige ako uzimate od njih.

Srdačan pozdrav od TOTAL tima!

speedo

Kupovao sam ovdje dva puta po tri litarska pakovanja Elfa i ni na jednom nije bilo nikakve deklaracije uvoznika, samo fabričko pakovanje. Na nekim drugim uljima recimo ima (Shell).

saša61beograd

#659
Elf-ova deklaracija se vidi kada se odlepi dvoslojna nalepnica na poleđini.Tu piše da je uvoznik Total srbija,Made in Romania i sve redom što treba da piše.Zato nema one dodatne papirne nalepnice kakva je nekad bila.Tačno je da je ne Šelovim uljima ima,ali i kod njih na dvoslojnoj nalepnici,kad se odlepi, piše isto.
Lako ćemo za deklaraciju,problem je ono što je napisao Loganovac,a što sam i ja u drugom obliku primetio.Onako laički,to je gubitak "gustine".Ponavljam,laička ocena,ali moj auto,moje pravo da grešim,ako grešim.
Još jedan detalj:za 10% više cene,kod Shell Helix-a dobijam Api SN,a ELF NF 5/40 koji sam koristio je Api SL (dva nivoa ispod).SXR je verovatno druga priča,ali njega nema u svakoj radnji,a gde sam ga našao bio je bar godinu-dve bajat.