Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

saša61beograd

#585
Hvala na odgovorima na moja pitanja,nije mi ni sad ništa jasnije.Uticaj gradacije ulja na hidropodizače je nesporan,ali konkretnog zaključka nema,nema ga ni na drugim forumima.
A sad ono najvažnjie.Danas na NIS-ovoj pumpi,dok sam čekao da sin plati (mojim parama)zagledam se u kutiju Nisoteca 5/40 i primetim da su dodali i Renoov RN0700/0710!Datum proizvodnje je jun 2017,znači vrlo sveže.Ranije nisu imali Renoov standard,takođe ni na sajtu nisam video da su notirali.Nema na sajtu,ali ima na pumpi!Cena je oko 560 dinara.Nešto mi se javlja da i ja prelazim na Nisotec.

Zoran

Moje iskustva je dobro za sada. Nakon 14000 po ovoj žegi većinom sa prikolicom. Potrošeno 5 mm po šipki.
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Posle one afere sa TNG nemam više poverenja u NIS.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

NIS nikako da stekne povjerenje kupaca. I ja sam skeptičan, samo navodim objektivne činjenice.
Sam svoj gazda - vazda.

saša61beograd

#589
Nikad nisam imao problema na NIS-ovim pumpama,ali sam uvek oprezan jer dobro pamtim neka druga vremena,"Jugopetrolova".Iz tih vremena mi je ostalo i sećanje na razna "falš",falsifikovana ulja.Zbog toga mi se sviđa da mogu da kupim ulje direktno od proizvođača i to ulje koje je potpuno nezanimljivo za falsifikovanje.To je prednost Nisoteca u odnosu na druge.Takođe i MOL-a,Lukoil-a i ostalih koji svoja ulja prodaju na svojim pumpama (kod Nisoteca je i zemlja porekla neka prednost,barem kod mene).
Ne mislim da su falsifikati svuda oko nas,samo bih želeo da svaku sumnju svedem na nulu.

Aleksabgd

#590
Ja sam u yuga 45 koji koristim za pecanje sipao nisotec 15w40   isto se vodeci devizom da nije interesantno za kopiranje.Posle 3000km motor je poceo da ga trosi iako problema sa potrosnjom ulja nikad nisam imao. Kada sam otisao kod majstora
da ga istocimo ono je bilo bukvalno kao voda bez gustine.Pre toga sam koristio liqui moly i elf 15w40
i nikakvih problema nisam imao izmedju zamena na 6000-7000km.

Lazar@

#591
Sta mislite o ovom ulju? Cijena manje vise ista kao ELF Evolution 900 SXR ?  :zloca:
opet kazem iz fabrike do sad( 7 godina, 100 hiljada km) sam sipao samo gore navedeni Elf...
Ali elf posle 10 000 kilometara izgleda kao voda i kad zamijenim ulje auto postane neuporedivo tise prvih par hiljada km...
Druga stvar cijena toga ulja dosta varira od prodavnice do prodavnice, a cak sam vidio i male razlike u pakovanjima? (nesto mislim da ima kopija  :ne: )

Likvi Moli Top Tec 5w40  4100 full synthetic( cijena je oko 33eura za "bidon" od  5 litara)
pogodno za sva godisnja doba
pogodno za sve moderne benzin i dizel motore
pogodno za CNG/LPG
pogodno za DPF
bezbjedno za turbo punjace i katalizatore

Izmedju ostalog posjeduje i Renault Sertifikate:
Renault RN 0700
Renault RN 0710


Zoran

Sam svoj gazda - vazda.

saša61beograd

Ovo bi trebalo da je dobro ulje,bez dileme.
Što se Elf-a tiče i tvojih zapažanja:i meni je u prvo vreme auto nešto tiši posle zamene (ili se meni tako čini).Cena Elf-a ni ovde,u Beogradu, nije svuda ista.Ranijih godina,kad su ulja bila skuplja,razlike su bile i veće.Elf-ova ulja svuda u Evropi spadaju među jeftinija,ne znam da li je to merilo kvaliteta ili neka politika Totala.Zašto su odgovarajući Motul ili Castrol toliko skuplji to ne znam.
Da li ima kopija Elf-a na našim prostorima,to je pitanje nad pitanjima.Elf dolazi iz bar dve rafinerije (Rumunija,Belgija,možda još neka) pa to možda objašnjava male razlike u pakovanjima.
Pošto si iz Podgorice,svake godine,naročito ove,nije neobično da voziš na temperaturama od preko 40 stepeni.A na pola metra od usijanog asfalta verovatno i 50 stepeni.To je,koliko znam, neki maksimum za gradaciju 5/40.I ako motor radi i izdržava ove temperature,moguće je da se ulje na neki način brže degradira i možda bi ga trebalo menjati ranije,7-8000 km možda.

Turbo


Zoran

Ovo ulje je sam vrh, za motore koji nemaju PDF
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Zoki, očigledno si u informatičkim vodama... :Smiley:

Ovo bi bio DPF:

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Ma ništa, malo si permutovao slova PDF/DPF  :wave:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

Sam svoj gazda - vazda.