Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

saša61beograd

Mnogih ulja kod nas nema jer smo malo tržište,a biti zvanični uvoznik košta i obavezuje (pa se zbog male prodaje ne isplati).
Cena ulja je slična svuda u Evropi,samo negde trgovci uzimaju više jer im se može.I mleko je u Švajcarskoj skupo,a ne verujem da je toliko bolje od našeg.Naravno da uvek postoji dilema da li je Shell iz Turske bolji od onog iz Italije,ili Total iz Rumunije od onoga iz Belgije.Mislim da ako ima razlike,ona nije presudna jer su tehnologija i receptura isti,bar u teoriji.




Loganovac

Upravo je u tome razlika, informacija je da se ovo ulje proizvodi u jednoj jedinoj fabrici na svetu, plus verovatno nije interesantno za crne rabote jer je malo ko ovde čuo za njega.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Lazar@

Citat: Lazar@ poslato 16.05.2022. - 08:49


8200km predjeno sa Eneos Hyper R 5W30.
Odlicno ulje(ali trenutno cijena otisla u nebo, 5l preko 60e).
Vozeno tokom citave zime, super se ponasalo pri hladnim startovima(isti sekund gasi lampicu od ulja), morao bih naglasiti i nevidjena ekonomija goriva, jednostavno sam ubijedjen da je do toga.
Mijenjam ga ovako "rano" jer sam zimus vozio bas dosta na kratke relacije na izuzetno hladno vrijeme.



Sada je usuta budzet opcija, opet planiram da vozim 7-8k do zime.
Mannol Extreme oznake 7915.
Vratih se na 5W40 gradaciju.

Sipano 4L ulja, i krknuh 400ml Mannol Ester 9929 aditiva(nisam imao razloga da sipam aditiv bez radoznalost)
Izuzetno pozitivno iznenadjenje, motor radi drasticno tise i na leru...
Ono dizelsko cekicanje koje ima svaki dci postalo potpuno priguseno  :ces: (pretopostavljam da prija soljicama ventila)
Vidjecemo da li ce tako ostati do sledeceg servisa.




Andrix

Juce videh Wolf u Gazela komercu, 5-40 po litri oko 800+ din, nije malo.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Loganovac

Nije ni mnogo. NIS je 600.  :to:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Andrix

Za neki dan ide zamena sa Totalom 9000 5/40, kupljen, ali sledeci put moze i vucina.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

LeNgenda

Citat: Andrix poslato 20.05.2022. - 05:42
Juce videh Wolf u Gazela komercu, 5-40 po litri oko 800+ din, nije malo.

Dvadeset evra za naše male motore, uopšte nije skupo.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

Andrix

Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Loganovac

Pa što ne kažeš, onda je skupo...  :hihi:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Ljuba_Zemun


Loganovac

Kako Andrix napisa Gazela Komerc ja uzeh malo da proguglam i pronađem da skoro svaki dan prolazim pored njihove radnje u Požarevcu! Jutros svratim da pitam, a kad sam čuo cenu odlučim da odmah i  kupim kanticu od 4L Wolf VITALTECH 5W40 ulja za 2.731,52 dinara. Datum proizvodnje 29.3.2022. S obzirom na subjektivne benefite u radu motora otkad je sipano ovo ulje (opet veliko HVALA Kalifu  :hall: ), odlučio sam da uskoro ponovo zamenim ulje, naravno istim. Ovo je prvi put otkad imam Logana da posle par meseci i par hiljada kilometara nivo nije mrdnuo ni milimetar, a da se motor osetno smirio i ostao smiren. Obično se smiri posle zamene ulja ali ubrzo počinje stara pesma, kako sa Nisotec tako i sa Elf uljima. Wolf ruleZ!  :to:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

MitarMrgulic

Danas provjerim ulje u motoru, nakon cca 1000-2000 km predjenih nakon servisa.

Kada se šipka izvuče, debeli sloj ulja je do maximum oznake, ali se vidi i dio sloja preko (koji je tanji i sužava se).

Držim da majstori na ovlaštenom servisu, znaju koliko ulja ide u 1.0 Sce motor, a po fakturama vidim da nekada računaju 3 litre, nekad 3,3 nekad 3,5.

Zna li neko koliko ulja ide u ovaj motor i je li ovaj nivo nešto što bi trebalo korigovati, odnosno malo odliti.

Inače, od zamjene do zamjene, ne troši ništa ulja, na otprilike 7-8 hiljada km, na koliko me u prosjeku zakači mali servis.

Evo slike kako šipka izgleda:


Aleksandar


speedo

Citat: speedo poslato 02.06.2021. - 15:54
Ove godine odlučih se za Shell Helix HX8 5W40. Cijena 5,5 € za litar u litarskom pakovanju. Proizvedeno u Njemačkoj u septembru prošle godine, rok važenja 4 godine, piše i uvoznik za Bosnu...kratko i jasno. Ranije sam sipao INA Ultra Plus 5W40 u dva navrata i ulje je zaista korektno, subjektivno bolje od Elfa, ali mi se zaista ne da ići od pumpe do pumpe i tražiti jer negdje nekad ima, negdje nema, pa ako ima onda je proizvedeno prije 5 ili više godina...šteta jer mislim da su to dobra ulja sa dobrim cijenama, ali očito da imaju nekih problema u maloprodaji ulja i maziva.

Godinu dana poslije ništa loše nisam primjetio za Shell osim što je sada cijena skočila i sada je otprilike 6,3€ za litar (u litarskom pakovanju).

Slučajno na pumpi primjetim da se pojavilo opet INA Ultra Plus 5W40 ulje po staroj cijeni 8,95KM za litar ili nekih 4,58€ tako da se se opet vratio na to ulje - dva puta već koristio i bez zamjerki.

Veterinar

@MitarMrgulic
  Verujem da je tvoj stil vožnje i količina ulja takva, da nece biti problema. Ipak, poznajući sebe, siguran sam da bih izvukao verovatno 200-300 ml.