Sistem aktivnog kočenja

prethodna tema - sledeća tema

Veterinar

U dugoj temi sam već pisao o ovom sistemu, verujem da mi je jednom pomogao da se auto spasi od manje štete, a triput mi se aktivirao za do sada pređenih 15000km.
Aktivacija podrazumeva da, u rizičnoj situaciji, kada se razmak između automobila i vozila ispred (ne detektuje pešake i sl.) aktivira kočnica uz zvučno upozorenje (pištanje)
i na displeju piše "KOČITE".
  Juče mi se upalila žuta lampica na displeju, koju do sada nisam video, ali u uputstvu za upotrebu piša da ona znači (a izgled lampice logično pokazuje) da je sistem
aktivnog kočenja neupotrebljiv. Pretpostavio sam, a kasnije i utvrdio, da je polje gde je radar prekriveno snegom koji se nakupio na autoputu. Sve je logično, ali pišem ovde,
možda se neko zbuni tokom zime.
Ono što mi se sviđa - auto sa tom lampicom ima normalne vozne karakteristike.

Capriolo

Da, to je uobičajena pojava tokom vožnje za vreme samih snežnih padavina.

kiconix


Keka

+1



Uz to i prednji parking senzori i kamera su bili zavejani pa su prijavljivali gresku.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Andrix

Kod mene nema taj sistem aktivnog kocenja ali ima upozorenja, sa istom lampicom i pistanjem. Ali to toliko kratko traje da sam jedva u samo 2 puta utvrdio sta je. I srecom da mi je prodavac kod isporuke kola to rekao.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

kiconix

Ako ima upozorenje, verovatno ima i sistem.
Sto bi ugradjivali radar zbog lampice
Jedino sto sistem nije procenio da treba da koci.
Mene je par puta odsekao.

saša61beograd

Dakle,sistem aktivnog kočenja ne radi kad pada sneg ili kad je na putu kiša i blato.Onda kada bi bio najkorisniji.
Kao kad ABS i ESP ne bi radili kad je klizav kolovoz.
Dobro je da bar upozorenje radi po lošem vremenu se neko ne bi setio da tuži Reno što se po vejavici zakucao u nekog ispred sebe.

Veterinar

#7
Radi kada je kiša i blato. Ne radi kada
je senzor zatrpan snegom. Logicno.
Logicno je da je tada i prednja tablica
zatrpana, pa zbog zakona moram da
je ocistim, tako da od lampice
da sistem aktivnog kocenja ne radi imam duplu
korist.
Signalna lampica izgleda ovako:
https://www.daciaforum.co.uk/threads/sandero-warning-light.41257/#lg=thread-41257&slide=0

kiconix

Kao prvo, meni je draze da ne radi kad pada sneg.
Logicno, jer kad bi zakocio po ledu odosmo i on i ja tamo gde ne treba.
Radi uvek, po kisi, blatu i kad nije prekriven necim (sneg, tetrapak, maska i sl).

Mare

Jao, opet napraviste nauku od ničega.

Sistem radi bez greške. U početku pišti, a nakon izostale reakcije vozača, koči svom snagom.
Sistem ima ograničene mogućnosti u slučaju snežnih padavina (obilnih, kada se sneg lepi za sve živo, ali i to je retkost kod nas!!!!) i tada se javi upozorenje na tabli da "sistem nije dostupan - očistite radar".
Sa time se može nastaviti vožnja bez ikakvih roblema. Kao što je Veterinar objasnio.

Ne reaguje na kese, rasute leševe od životinja po putu, figure od blata i slične gluosti.
Jedini nedostatak jeste ako putnici na zadnjem sedištu nisu vezani.

Dobrodošli u XXI vek.

Veterinar

@kiconix
Sto bi otisao gde ne treba po snegu? Mislim, sistem
se uključuje u veoma rizičnoj situaciji, a
a ostatak elektronike pomaže da ostaneš
na kursu.

kiconix

Ne znam kako vi ali ja imam veliki problem da zaustavim auto sa abs na nizbrdici po snegu.
Koliko god kocio, gadjao ivicnjak ili bilo sta uradio da zaustavim auto, nece da stane.
Imao sam letos situaciju gde je ukocio na prazno jer je radar detektovao nogu na trotoaru, sreca moja nikog nije bilo iza. Garant bi se zaustavio kod zadnjeg naslona.
Volim ja te dzidza bidze ali nisu svemoguce a posebno mi se ne svidja sto nisam ja taj koji kontrolise vozilo u takvim situacijama.

Zoran

Koči manjim intenzitetom, da se ne aktivira ABS i prije ćeš stati.
Sam svoj gazda - vazda.

Veterinar

Sve je to u redu. Ali kada ja počnem da
kocim, preuzimam komande. Auto koci
"sam" ako se priblizava drugom
automobilu vecom brzinom (recimo
vecom od 20km/h, ne mogu da se
setim minimuma) kada bi realno
trebalo vec da bude noga na kocnici.

Zoran

To nam je cijena naprednih tehnologija.
Sam svoj gazda - vazda.