Termometar vanjske i unutrašnje temperature

prethodna tema - sledeća tema

Sir Oliver

Meni se dopada ona varijata sa radio uređajem i pokazivanjem temperature na displeju istog. 
Da li je neko to odradio i da li je uopšte moguće!?
I drink to make other people more interesting.

rookie

@Aleks Meni je taj izlaz iz kabine enigma. Moram sačekati malo lijepog vremena da to sve ispitam.

Aleks

Merac je sa kablom od 3m. Prvo ucvrstis merac iznad retrovizora, zatim zavuci kabal ispod neba do A stuba i tu ga malo nategni ispod plasticne oplate stuba, zatim izvuci keder i ubaci u kanal u koji ulazi keder sve do podnozja stuba. Tu kabal izlazi van kabine ali ga ti provuci ispod plastike u podnozju soferke da udje u motorni prostor sve do levog fara ispod koga postoje neke rupe kroz koje ce izaci ispod branika. Ispod branika na samom cosku postoji holsraf koji odvijes i njime ucvrstis senzor. Nadam se da ti je sada jasnije.

rookie


kiborggg

Vidio sam ja neki lijep termometer na pocetku teme i danas sam obisao sve prodavnice auto kozmetike i super markete u potrazi za njim. Na kraju sam ga nasao i kupio. Na displeju ima spoljasnu i unutrasnju i backlight plave boje koji radi kada ustekas utikac u uticnucu upaljaca. Meni to bilo ruzno pa sam ispod centralne konzole provukao kablove(predhodno sam eliminisao utikac koji ide u upaljac) i spojio. Fino sve kablove sakrio i montirao termometar u ugao spajanja vjetrovrana i table ispred suvozaca. Senzor sam montirao na na isto mjesto pored šarke prednjih vrata kao sto je bio prošli senzor na termometru iz par postova iznad. Sad sve to teorijski izgleda fantasticno. Kad das kontakt upali se backlight i taj dio je rijesen. Termometar sam radi na baterije. To je OK. Osim sto kad se upali svjetlo termometra on automatski pocne da pišti. To je onaj sintetički zvuk slican onom sto su klinci imali na mobilnim telefonima da izluđuju normalan narod. Nešto kao 50000 Hz ili tako nešto. S druge strane spoljnu temperaturu prikazuje ne realno. Napolju je 2 stepena, on prikazuje 11. Kad se krećem malo spusti. Parkiram auto, sacekam pola sata. Ista stvar. Nije do toplog vazduha i motornog prostora. Naljutim  veceras, odlijepim senzor i zaljepim ga na onaj lim na koji su montirani brisači. Dok vozim, temperatura je približno tačna. Čim stanem počne da se penje. Termometar je plaćen 14e. Vratiti ga ne mogu jer sam ga kasapio. Sutra ga čupam i vraćam stari.  :ranting:

saša61beograd

Kiborg,testiraj ga van kola,uporedi sa drugim termometrom,običnim,možda ipak dobro radi.Temperatura motora,sunce,toplota asvalta, sve mnogo utiče na grešku.Ja sam posle mnogo pokušaja sondu stavio iza blatobrana (gumene zavesice) kod prednjeg levog točka i vrlo tačno radi(zalepio za sajtnu).Ovo važi zimi,kad otopli verovatno će zbog toplog asvalta opet grešiti.Probao sam sve iz foruma i nemam rešenje.

Aleks

#51
Ljudi probajte da usrafite senzor ispod branika kao sto sam objasnio u prethodnom postu. Kod mene je dobro radilo, probajte nista vas ne kosta samo malo vremena. Mislim da bi trebao termometar da montiras na mestu gde nece biti direktno izlozen suncu da bi ti realnije pokazivao unutrasnju temperaturu.
Uporedjivao sam sa kolegom koji sve to ima fabricki na Vektri iz 2001. i pokazuje tacno u stepen. Ako laze Vektra-laze i Logan.

kiborggg

#52
Senzor na oba termometra(različita)koja imam imaju senzor koji se ne zavće. Izgleda kao valjak prečnika 1cm, visina 0.5cm. Jedino se može zaljepiti što sam i uradio. Maloprije sam išao da provjerim stanje. Auto je ugašen već 5 sati. Napolju je parkiran ispred kuće, otvoreno nebo, 2 stepena celzijusa na 3 razlicita termometra(prvi auto termometar koji sam kupio, kućni termometar i moj casio sat(ima termometar u sebi)) Tako da sam ubjeđen da je pokvaren. Nema veze, sutra ga skidam iako super izgleda (to je jedino što radi kako treba).  :palica:

Vratio sam stari termometar. Postavio ga na isto mjesto iznad retrovizora a senzor pored šarke prednjih vrata i primjetio da mnogo laže. Danas je bilo 12 stepeni a on pokazuje 23. Već me dovodi do ludila. Probao sam razne lokacije senzora i nemam pozitivne rezultate. Mislim da su ovi aftermaket termometri smeće ili ja baš nemam sreće.
Interesuje me šta mislite o skraćivanju kabla. Ako vara zbog dužine kabla da ga skratim onda?

rookie

Ja sam postavio isto tako. Sve sam iskopirao, term iznad retrovizora, duž neba na lijevo, pa se spustio ispod kedera, izašao napolje na spoju dva kraja kedera, još malo prema napred ispod kedera sa spoljnje strane i zalijepio sondu kod šarke od vrata.
I za sad mi se čini da je ok, naravno da varira temperatura, nije isto npr da li je sa te strane sunce ili hlad (+/- 6C npr), da li je motor topao i sporo vozim ili brzo. Ali znam otprilike kako je vani uzimajući u obzir ove faktore.
Sigurno postoji bolja lokacija za sondu (vanjski retrovizor) kao i bolji termometri.

staracstol

Bolji sigurno postoje, ja sve koje sam video ovde (i u temi a i u prodavnici) dozivljavam ko one kineske mobilne za decu koji zvrje glupave melodije sem onog sto ide na antenu al ni tim nisam nesto impresioniran. Nekad davno, imao sam neki takav plastikaner ali je bio 10x bolji od ovih za 1k din i morao sam da ga umacem u kljucalu vodu i da ga stavljam na led da se "kalibrise" i radio je na 12v a ovi svi rade na bateriju a na 12v samo sijaju i stvarno, pogledajte dizajn tih termometara, pa ako od tog ocekujes preciznost, onda si opusten al jaaako. Ima neki u gang landu, skuplji i na oko lep al nisam bio tamo da ga uzivo vidim. Pogledajte katalog firme Lampa iz Italije, tamo ima poneki al inace, mrka kapa...

mladja73

Ja sam nabavio jeftini termometar sa slike (kinez naravno). Stavio bih ga iznad retrovizora ali imam pitanje sa cime da ga zalepim odnosno fiksiram posto ima svoje napajanje i trebace sa vremena na vrema da se zameni baterija. Predlog?
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

kiborggg

najlakše ti je da ga zalijepiš komadićem dvoslojne trake. Barem sa ja tako uradio više puta s obzirom da u mi je u kompletu dolazio komadić dvoslojne trake i baterija.

rookie

#57
I ja sam tom samoljepljivom trakom zalijepio za šajbu. Kad se mijenjaju baterije može se zamijenit i ta traka.
Termometar je krš, položaj sonde nije neki, ali daje mi neku orijentacionu informaciju. A postavio sam kao i Aleks, evo i slika.

edit: na drugoj slici se vidi kuda sam išao ispod gume, i vidi se i procjep kojega sam iskoristio da izađem da ne bih čupao keder.

mladja73

I ja sam pomislio na takvo nesto. Hvala!
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

scepo