Termometar vanjske i unutrašnje temperature

prethodna tema - sledeća tema

stalker

Od same kupovine Logana nedostaje mi in/out termomatar a vjerujem da ste svi ponekad poželjeli znati kolika je vani temperatura dok se vozite u udobnosti ugrijanog ili rashlađenog auta.
Još prije dvije godine sam za nekih 8-9 Eura kupio zgodan aftermarket LCD termometar koji pokazuje unutrašnju i vanjsku temperaturu. Ima čak i pozadinsko osvjetljenje pa je vidljiv u u mraku.
Međutim nikako da nađem prikladno mjesto gdje bih ga stavio a da istovremeno bude pratično i uklopi se u interijer.
Senzor vanjske tempreture namjeravam odvesti u lijevi retrovizor, kako je to tvornički riješeno kod većine automobila a na kraju sam se odlučio uređaj monitirati iznad unutrašnjeg retrovizora.



Imali netko kakvu pametniju ideju gdje smajstiti ovaj displej??  :conf:
www.renault-klub.hr
www.du-moto.com

DarioGTI

fora stvarcica!

ja bi to stavio izmedu sredisnjeg grebena i 2 otvora za zrak... nekako mi tu najbolje pase....  :dobro:
Nekada:
'03 SupeRNova E7J LPG Europa - 219.200km (prodan)
'07 MCV K4M LPG Laureate A/C- 55 000km (prodan)
'02 SupeRNova E7J LPG Europa - 114.150km (prodan)
A tu je još:
'05 Logan K7M Laureate A/C - 200.000km and counting (HR)
'21 Sandero 1.0 ECO-G H4Dt LPG Comfort - 10.000km (HR)

stalker

Neće ići, tamo već imam displej od parking senzora. :c0:
www.renault-klub.hr
www.du-moto.com

Keka

Upitno je koliko ce biti precizno ocitavanje spoljne temperature u crnom retrovizoru u kojem prakticno nema cirkulacije vazduha.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


stalker

Senzor temperature se ne nalazi u retovizoru već kao kapljica viri na donjoj strani okrenut prema zemlji. Obrati pažnju i primjetit  ćeš to kod novijih auta.
www.renault-klub.hr
www.du-moto.com

mladja73

Lep je ali mi se ne svidja sto se napaja iz upaljaca. Mislim da bi bolje resenje bila neka mala baterija u njemu.
Da svi stavljaju senzore u retrovizor da bi izbegli temperaturu motora. Sto se mesta u kabini tice, to je subjektivna stvar; meni je najbitnije da dobro sakrijes kablove...
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

mladen895

Probaj da senzor staviš kod šarki na stubu prednjih vrata,ali da što više kabla od senzora bude na stubu.Ako displej staviš na sred kola predugačak kabl će da ti utiče na preciznost spoljne temperature.
Kad se mora,sve  je tesko.

david

Kad odradis posao posalji slike svakako...

Vihor

Ako mene pitas, displej parking senzora podigni na retrovizor (kao kod mene sto su uradili ovlasceni), ima slika na forumu tema parking senzori, a displej teperature stavi dole negde, gde ti je bio disp. parking senz. Sto se sonde tice, provuci negde napolju ali obrati paznju da se zica ne "zulja" na neku ostru ivicu lima. Sonda neka bude napolju, zalepi silikonom, neznam, mozda ispod nekog branika, tako bi ja. A mislim da je potrosnja tog uredjaja vrlo mala mozes da stavis preko nekog osiguraca pa da se stalno napaja, ili prikljuci na upaljac na kontakte odozdo tako da kad das kontakt ukljuciti se i temp sonda. Pozdrav
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

stalker

Uređaj se napaja malom dugmastom baterijom oznake LR 44 i traje oko godinu dana a utikač za uključenje u upaljač je namjenjen samo za backlight i namjeravam to spojiti na rasvjetu table. Znači kad je upaljena rasvjeta table, svijetli i displej.

@ mladen - ne znam zašto bi duljina kablova značajno uticala na preciznost mjerenja? Već sada ima oko 1,5 m kabela i produživanje za još možda pola metra ne bi trebalo značajno promjeniti njegova eletrička svojstva. Već sam slično radio za na termometru kojeg koristim u uredu i pored produženja za skoro 3 m on i dalje precizno mjeri temperaturu.
www.renault-klub.hr
www.du-moto.com

Vihor

a bas tu i ne treba tolika preciznost, ako bas "bega" za malo nije strasno.
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

Deda

...ja sam kupio buljaški termometar i tako ga i postavio. Sad cu da se pojedem živ jer sam kasno primetio kako mi je izgrebao plastiku na brzinomeru...
Termometar sam platio nesto sitno, a spoljni merac sam natako na prednju masku i super mi meri spoljnu temperaturu. Ne laze me proverio sam ga sto puta. Jedino kad je napolje 40 stepini, onda poludi i zigubi razum i ne ume da cita... I brojke izgubi, jer je u kolima verovatno preko 60.. Zimi ne gresi.
Unutrasnji je super i nikad ne gresi.
Zevam u njega redovno. Zato sam ga i kupio.
Kablica mi viri i smeta mi ali sam se navikao. Ide pored maske, pa ispod, pa levo do vrata pa trakom zalepljen i milijardu puta sam zatvorio moja vrata , nije se pokidala kablica, pa ide pod haubu i pored leve strane pa sve do maske, gde sam je zavezao u cvor i malo viri ...
Kakav merac, takav majstor. Al sve radi...

@Stalker
Ovaj tvoj merac lep ko slika. Zaista mi u Loganima nemamo neki prostor gde bi budzili sve i svasta, tako da trebamo da dobro isplaniramo mesto pre kupovine.
Nemam ideju gde da stavis merac? Mozda sa leve strane, ali ce smetati duvaljki za vazduh, a mozda neces moci da stavis lepo kako bi ga video?? Nemam pojma.
Aj stavi sliku kad budes zavrsio...

stalker

Najvjerojatnije ću to raditikad malo otopli i poboljša se vrijeme jer nemam garažu pa moram raditi na otvorenom.

Sad me je Vihor naveo na razmišljanje da displej parking senzora prebacim gore iznad retrovizora. :ces: Ali onda treba smisliti način kako s njegovim kabelom doći do gepeka a da se ne vidi. Može li se nekako skinuti krovni tapicirung a da se ne ošteti??
www.renault-klub.hr
www.du-moto.com

nik

Ne moraš da skidaš kompletno nebo, svuci samo kedere vrata na gornjoj strani i imaćeš dovoljno prostora. Biće malo muke oko A i B stuba, ali se može izvesti bez skidanja plastičnih delova, ali plastiku na C stubu ćeš verovatno morati da skineš ili probaj da vod vučeš ispod kedera zadnjih vrata do naslona sedišta pa u gepek mada nisam siguran da tako može da se izvede da se ne vidi (zavisi od broja i debljine provodnika). Puno sreće. :to:

stalker

Hvala nik, probat ću tako napraviti.  :respect:

Kabel je jedan debljine 3-4 mm.
www.renault-klub.hr
www.du-moto.com