Veliki servis

prethodna tema - sledeća tema

Gde ste uradili veliki servis?

U ovlascenom servisu
60 (37%)
U neovlascenom servisu
63 (38.9%)
U privatnoj reziji
31 (19.1%)
Nema potrebe
8 (4.9%)

Ukupno glasova: 162

MitarMrgulic

Izgleda da je to okvirno ta cijena, kod nas u BiH bi bilo možda malo manje (10-20 %) jer bude nekih servisnih akcija.

Koliko predjenih km ima Lodgy?

Ayrton

A antifriz i destilovana voda?
Znaćeš ko si ako vodu nosiš!

acalisse

#1562
Citat: Veterinar poslato 01.12.2020. - 12:34
@Acalisse

Pumpa za vodu se menja po potrebi?

Da, tako su mi rekli. A i piše na dnu ponude da će možda imati neočekivanih radova.  :Smiley:

@MitarMrgulic

47000 - okvirno

Lazar@

Ja sam sa fabrickom pumpom za vodu obrnuo 75k km
Veliki nisam radio u ovlastenom servisu prvi put, i stavljen je zamjenski dio.
Pregurao sam jos 75k km sa tom "zamjenskom" i sad sam opet odradio veliki servis.


Imam obije stare pumpe kod sebe, i izgledaju kao nove.
Siguran sam da vodena pumpa na 1.5dci moze da izgura 100k+ km bez problema

Veterinar

Da. Bilo je reči o tome. Na dci je nisam menjao, prodat je auto sa 160000 km sa fabrickom. Nije preporuka.

bugi

U stranim servisnim je interval za veliki servis za 1.5 dci 6 godina ili 160kkm  (za prvi veliki servis, ostali idu na 60kkm)

shole

Dokker,1.5 dci, 2015.god. veliki servis rađen na 80000km ili 4 god.po servisnoj knjižici.Kilometraža i godine se poklopili. Menjana vodena pumpa,servis odrađen u Reno Savi.

Loganovac

Da li može neko upućen da objasni šta to radi vodena pumpa u DCi motorima u odnosu na benzince i turbobenzince pa može da traje znatno duže? Ja kako kontam, pumpa je pumpa, tera rashladnu tečnost u krug, jedina je razlika u mogućem riziku i ceni popravke u slučaju zaribavanja ležaja u zavisnosti od toga da li je pokreće zupčasti ili PK kaiš. Čak i to ne bi smelo da bude razlog za značajno produženje intervala preventivne zamene, jer preventivno održavanje podrazumeva aktivnosti da ne bi došlo do otkaza.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

shole


ivan-bgd

Što se tiče prevencije,zašto je prevencija u EU 160000 ,a kod nas 60000 i da li je neko, nekada od članova dobio normalan odgovor od RNS,eventualno od nekog ovlašćenog servisa?

jasho

Statistika i osiguranje, to je razlog što se kod nas menja na 60000 km, a u DE na 160000 km.
Slavko mi to jednom fino objasnio, ovim putem ga pozdravljam :friends: :ziveli:

kiconix

Osiguranje love serviserima, sigurno.

glavonja3

Statistika - nasa dika, sto pozelis - to i naslika  :badmood:

saša61beograd

#1573
Vodena pumpa u Dci u proseku radi na 500-1000 obrtaja manje nego u benzincima,jer se i motor toliko sporije vrti (u proseku).Drugo,zavisi od veličine remenice pumpe;kod benzinca je ona relativno mala,slična ili manja od remenice radilice,pa se vrti koliko i motor,možda i brže.Kolika je remenica na Dci,ne znam,možda je veća.A možda je i sama pumpa bolje (poštenije) konstruisana.

Trenutno sam na oko 60.000 km i 5 godina od prethodnog velikog servisa.Obzirom na kvalitet i cenu delova koji su ugrađeni i moj način vožnje,ne pada mi na pamet da bilo šta diram do leta,još minimum 7-8000 km.Ovo i zbog iskustva mnogih sa Foruma koji su nakon velikog servisa zatekli stare delove u dobrom (odličnom !) stanju.

Odvesti novu Dačiju na veliki servis posle samo 4 godine,pa još u Hit auto,za mene je neshvatljivo bacanje para.

Sve što sam napisao je moje mišljenje i nije preporuka.

Loganovac

Dobro, šta je vodena pumpa? Ležaj i semering. U igri su znači kvalitet semeringa, pa onda ležaja (materijali, tolerancije, mazivo), radijalne sile opterećenja ležaja (ovo zavisi od sile zatezanja kaiša) i na kraju broj obrtaja. Možda DCi motoru treba manji protok rashladne tečnosti, ali to ne mora nužno da se rešava povećenjem broja zuba remenice (povećenjem prečnika) već može i dizajnom krilaca rotora pumpe. Broj obrtaja - verujem da 80% vozača i jednog i drugog po gradu voze od 1500 do 3000 obrtaja, na autoputu 3500 +/- 500, ne verujem da je to bitno.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.