Veliki servis

prethodna tema - sledeća tema

Gde ste uradili veliki servis?

U ovlascenom servisu
60 (37%)
U neovlascenom servisu
63 (38.9%)
U privatnoj reziji
31 (19.1%)
Nema potrebe
8 (4.9%)

Ukupno glasova: 162

Loganovac

Mislim da si preterao za nekih 3,74% u proseku.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Andrix

cudno bi i hilo da u je u setu kais druge marke od spanera, bas cu da vidim/pitam sta je u pitanju. Hvala na pomoci.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

szs

Citat: Loganovac poslato 10.08.2020. - 18:04
Mislim da si preterao za nekih 3,74% u proseku.
:hihi:  :Smiley:
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

saša61beograd

#1503
Zoran je jedan od retkih na forumu koji veliki servis radi svojeručno i sve što napiše ima pokriće u praksi.Gates i Dayco jesu proizvođači kaiševa,a SKF nije (a kaiš u njihovom kompletu ima oznaku SKF,a veliko je pitanje ko ga zapravo radi).Zato je verovatno da je Zoranova procena tačna,bez udubljivanja u procente.
Gates,Dayco,Contitech,tu se priča za mene završava.

Keka

Po slikama ima i sa Dayco kaisem i sa "SNR" kaisem...Izgleda sta se kome zalomi.

SNR spaner kaisa je bio Koyo Japan u kutiji SNR (kad sam onomad uzimao).
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Zoran

Saša61beograd, :to:

+  svakih 15 000 km ja pregledam zupčasti, metodom " zubarsko ogledalce ".
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Da pojasnim, divim ti se na takvoj posvećenosti i entuzijazmu. Ali ne znam šta očekuješ da nađeš tim pregledom kad kaiš i kad mu dođe vreme za zamenu izgleda kao nov pa se mnogi pitaju da li da ga i posle 60.000km menjaju. Istrošenost zuba, pukotine? Muslum, naravno da pregled ne može da šteti, ali da li si nekad nešto pronašao da bi ga odmah menjao i pre vremena?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

Nakon 62 000 km SKFov zupčasti se počeo razdvajati na spoju. Na tom spoju je bilo metalnih klamerica 4 - 5 komada koje su "isplivale ". Remen je bio za hitnu zamjenu. Primjetio sam da mi svaki remen bježi sa remenice bregaste. Što je više zategnut to bježanje je manje. Sama gumena obloga SKF remena je bila umorna.
Sam svoj gazda - vazda.

Andrix

Evo i mene posle odradjenog servisa. Zupcasti set SNR, pk kaisevi Continental, spaner i roler jednog pk-ne znam, svecice NGK-neke sa jednom pipom. Ali sto me je impresioniralo - negativno, delovi koji su skinuti-origin fabricki....Zupcasti Renault-Gates, tako pise na nj, svi roleri INA,  jedan od pk kaisa se dobro cuje i klima i bio zreo za zamenu, svecice bile NGK-nisu masne niti sagorele, zazor povecan. Stanje kaiseva - zupcasti deluje ok, nema borica, ali oba pk ispucala, taman na vreme zamenjeno. Sve to na 45000 i 7 god.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Raja

Koliko ti piše u servisnoj knjižici da je vremenski resurs kaiševa?

Loganovac

#1510
Piše 60.000km ili 4 godine, ali svi nešto pametuju...

Citat: Zoran poslato 13.08.2020. - 13:15
Što je više zategnut to bježanje je manje. Sama gumena obloga SKF remena je bila umorna.

Pa jel ti od oka zatežeš zupčasti?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

Zatežem dinamometarskom vagom.
Blaža Stojanović  ( profesor mašinstva iz Kragujevca ) ima nekoliko stručnih radova iz te oblasti.
Nemam tenziometar koji mjeri frekvenciju, jer je za mene skup.
Zupčasti kaiševi su postojali i prije njega.
Našao sam formulu za preračun, za nas koji nemamo skupu opremu.
Sam svoj gazda - vazda.

saša61beograd

Citat: Raja poslato 13.08.2020. - 20:48
Koliko ti piše u servisnoj knjižici da je vremenski resurs kaiševa?
4 godine,koje mnogo brzo prođu.Trenutno sam na 5 godina i oko 55.000 km.PK kaiš je i dalje "gumast",još se vide slova na njemu.Ono što ne vidim,nadam se da je dobro,pa će se sve menjati na jesen 2021. i oko 65.000 od zadnje zamene,bože zdravlja.Uostalom,Korona je,nek se ta skalamerija pritrpi malo,nikome nije lako sada.

szs

Citat: Zoran poslato 14.08.2020. - 06:39
Nemam tenziometar koji mjeri frekvenciju

Šta je sad pa to?
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

Zoran

To je elektronski uređaj koji mjeri frekvenciju titranja napetog remena.
Slično kao štimer za gitaru
Sam svoj gazda - vazda.