Ugradnja elektro podesavanja svetla dacia logan modeli od 2005 do 2011

prethodna tema - sledeća tema

Nenad77

Pozdrav narode.Gledao sam na loganu 1 testayl a ja mislim i da ke kod prvih modela,podesavanje svetla po visini je neki mehanicki sistem dali su sajle u pitanju ili sta vec.Dali postoji mogucnost ugradnje elekto nivelatora visine svetla , i od kojeg bi mi stranca (nazovimo tako ) odgovaralo.Prvenstveno mislim na onaj deo koji ide u far.Sto se tice ostale elektro instalacije to mi nije problem namestiti.Kod mene kad pomerim ono crevo koje ide na far pomeri se visina fara sto me uzasno nervira,nije kao kod nekih (jugica floride ) sa elektro nibelacijom da se na dugme lepo spusta i dize svetlosni snop kao kod wv opela forda skpde itd.Kar dodje auto od majstora gde menja ventile koji su se malo pokrivili i ravnjanje glave pristupam ugradnji bixenon projektora za kratko i dugo svetlo sijalice xenon 4300 kelvina.Za ugradnju elektro nivelacije pitam jer hocu da sve radi kako treba pa da se malo i modernizuje.Projektore sam uzeo dva para od 2,5 inca i 3 inca.

Aleks

Jel si siguran da sa tim ptepravkama nećeš imati problema na tehničkom?

Nenad77

Siguran sam 101 posto.Pojedini mpdeli skode fabie 2 imaju far sa h4 sijalivom dok noviji omaju projektor sa h1 sijalicom i sve ostalo je ukrasna madka ili rozetna oko fara.Sad u januaru sam registrovao obe lade jedna je sa projektorima u garovima za kratko svetlo (ruski far) a druga lada ima Bosch far klasik h1 kratko posebno i h1 dugo posebno i nije bilo problema.Ova lada sa projektorima ima xenone 4300k i na tehnickom su videli fa rade sva svetla postoji precizan snop i to je to niko n8je pravio probleme.Tako isto i sa dacijom ona sa projektorima ima dugo i kratko svetlo i na kratkom svetlu ima pravilno usmeren snop sa projektorima jer se svetlost nerasipa u svim pravcima vec se usmerava ka donjem delu vozila.

Keka

To sto Skoda i Lada imaju u nekom nivou opreme projektor, ne znaci da moze da se stavi na Logan, jer to spada u modifikaciju i potreban je atest. Da li ce tehnicki praviti problema ili ne...zavisi od tehnickog, opet prolazi svasta, samo je sad skuplje i duze traje cekanje, a pregled je i dalje formalnost.

Logan ima odlicne farove, sa dobrim sijalicama nema nikakve potrebe za egzibicijama sa ksenonima, projektorima i elektricnom regulacijom.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Nenad77

Spoljni izgled fara ostaje isti i nista neremeti.Mene konkretno zanima dali je moguce izvesti prepravku nivelaciju visine svetlosnog snopa sa mehanickog na elektro ? Dali su kod logana lepljeni ili pomocu zabica pricvrsceno plasticno staklo za kuciste fara ? A sto se tice tehnickog pregleda to malo vise diskutabilno ,njima je bitno da je snop svetlosti pravilan i da boja svetlosti za prednja svetla budu bela a ne naradzasta ili plava crvena. Ako je pravilan snop oborenog (kratkog) nema nikakvih problema sa tehnickim a jacina svetla se meri lumenima dok boja svetlosti kelvin. Evo i snimka sa youtube Dacia logan 1 bixenon projektori i xenon sijalica 4300k.E ovako sam zamislio kod mene i tako ce i biti ovih dana cu pazariti bixeno proktore Morimoto 2.5 inca ili 3 inca su od 35 do 45e dok hella orgonal su oko 130e a zamena za hellu su oko 60e.Komplet xenon bear h1 boja svetlosti 4300k lrecu se od 35 -40e Dc-Ac. Meni je bitno da mi put osvetljen kvalitetno u svim vremenskim uslovimai da nezaslepljujem nikoga ko mi dolazi u susret.Samo jos da vidim kako da resim elekro nivelaciju. Kad sve ovo uradim okacicu slike i snimak.

kiconix

I dalje ne razumem cemu sve ovo sluzi.
Dacia ima izvrsne farove, sva ova karabudzenja nece doneti ni 3 posto.
Narani svinje i me diraj nista.

Nenad77

Zato sto sam uporedio jedan far dacije sa h4 sijalicom i jedan projektor sa h1 sijalicom jacina svetlosti ide u korist projektora za razliku od standardnog dacijinog fara.

kiconix

Ma prijatelju, ja razumem da ima bolje, pitanje je koji ce ti?

Loganovac

Pa dobro, ako hoće čovek nek' ugrađuje, zbog toga i postoje ovakve teme. Pitanje može da se postavi i koj' će nam druge stvari koje su opisane ovde u Styling & ICE. Ako može da ga progura na tehničkom - još bolje.
Što se elektro nivelacije tiče, može to da se izvede i sa žiroskopom, G-senzorom i servo motorima. Može i ručno sa motorčetom koje ima navojno vreteno (nešto kao step motor na usisu recimo), nek' se čovek zanima - što da ne?  :ne:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Erazmo

To ručno/mehaničko podizanje/spuštanje farova sam samo jednom probao (kad sam kupio auto - da vidim dal radi), jedva sam vratio farove u položaj da kolko-tolko vidim kud idem, i sutradan pravac ovlašćeni servis na štelovanje farova. Od tad samo ranim svinje - i ne diram ništa  :c:

nik

Pošto vidim da si rešen da odradiš, da pomognem malo, jer sam se svojevremeno i sam zanimao za datu doradu.
Prozirni deo fara je vezan žabicama, ali i lepljen tako da mora grejanje pre skidanja. Što se tiče "prebacivanja" sa mehaničkog na električno podešavanje visine svetlosnog snopa, trebalo bi da može (koliko sam uspeo da vidim postoji mogućnost demontaže dela u kom se završava sajla i koji pomera unutrašnji deo fara oko horizontalne ose) , ali tu se završava moje znanje jer je za preciznije određenje sa kog modela bi odgovarali električni aktuatori potrebno isto demontirati i precizno premeriti, što nisam radio, odnosno, što me i nateralo da odustanem od cele ideje (za sada  :hihi1:).

Međutim, čisto da ne bude zabune, pošto je ovo ozbiljan forum, te da nekog ne bismo doveli u zabludu, kao što Keka reče,

Citat: Keka poslato 10.03.2019. - 09:32
To sto Skoda i Lada imaju u nekom nivou opreme projektor, ne znaci da moze da se stavi na Logan, jer to spada u modifikaciju i potreban je atest. Da li ce tehnicki praviti problema ili ne...zavisi od tehnickog, opet prolazi svasta, samo je sad skuplje i duze traje cekanje, a pregled je i dalje formalnost.

u skladu sa Pravilnikom o ispitivanju vozila svaka izmena na vozilu ili delu vozila predstavlja prepravku i podleže ispitivanju (međ' narodom popularnije zvanim atest). Pod prepravku se čak podvodi i ako se ugradi deo koji se ugrađuje na vozilo istog tipa, ali homologovanog i ugrađivanog u drugom nivou opreme.

Takođe, član 48 Pravilnika o podeli mot. i priklj. vozila i tehničkim uslovima... glasi:

U slučaju da je vozilo vrste M ili N opremljeno kratkim svetlima sa gasnim izvorom svetlosti obavezan deo glavnih farova kratkog svetla je i uređaj za čišćenje farova.

Vozila vrsta M i N moraju imati uređaj za nivelaciju snopa glavnih svetala u skladu sa jednoobraznim tehničkim uslovima. Ovaj uređaj može biti sa ručnim ili automatskim podešavanjem. U slučaju da je vozilo opremljeno kratkim svetlima sa gasnim izvorom svetlosti ovaj uređaj mora biti automatski.


U skladu sa navedenim, vozila sa gasnim izvorom svetlosti (ksenoni) moraju da imaju uredjaj za čišćenje farova (najčešće prskalice, u novije vreme jako retko male brisače, a nekad su bili hit), što i nije neka posebna operacija da se ugradi, ali automatska nivelacija snopa je već posebna priča. Ugradnjom električnih aktuatora se ne dobija automatska nivelacija, već je za to potrebno ovakvo nešto, odnosno uredjaj koji će da meri rastojanje centra prednje i zadnje osovine u odnosu na horizontalnu podužnu osu vozila i na osnovu vrednosti koje se menjaju u skladu sa opterećenjem osovina (samo vozač, vozač i xy putnika, pun, poluprazan ili prazan gepek itd) podešava automatski ugao snopa svetla.
Pored ovakvih aftermarket uredjaja, koji koštaju  :bonk:, postoji mogućnost i "prepakivanja" senzora koji su najčešće polužnog tipa sa modela koji ih imaju, ali je onda problem sve to uskladiti da radi jer su isti izrađeni za hodove ogibljenja originalnog vozila. Žiroskopi tu, takođe, ne pomažu jer je za njih referentna osa u trenutku podešavanja (ako sa horizontalnog puta krenete na uspon, oboriće svetla tako da bije ispred vozila ili na nizbrdici da "bije u nebo").

Ukratko da zaključim, to što si prošao sa Ladom na tehničkom samo govori da je tehnički pregled aljkav (da ne citiram opet Keku), a ne da je to u skladu sa propisima. Da bi sve bilo u skladu sa propisima, potrebno je ispuniti sve što je propisano gore pomenutim pravilnicima.

Nenad77

Ova tema iz pomoci prelazi u raspravu .Sto je neko naveo u predhodnom postu ako hocu da ugradim zato sluzi forum da se pomogne, aja cu svakom pomoci i uvek cu traziti pomoc od vas ako mi je potrebna.Koliko znam halogen je isto gas ako se nevaram.To ste negde culi za prskalice i nivelaciju pa ste se uhvatili ko pijan plota.Prskalice ima ugradjene i na starijim vozilima a sluze da bi oprale far i pobosljale vidljivos i prolazak svetlosti kod fara pa je to bilo prestavljeno na vozilima kqda su xenoni bili dodatni deo opreme krajem 90tih a nivelacija je bila da bi svetlosni snop imao konstatnu daljinu svetlosti oborenog svetla kad vozilo nailazi preko prevoja ili je optereceno pa aitomaski obara far ka zemlji da svetlosni snop nebi prelazio granicu daljine dopiranja svetlosti.Ja mislim da je to bilo za mercedes S klase ima snimak i youtube.Obicna halogena ili xenon sijalica j projektoru imaju istu duzinu prostiranja svetlosti samo je razlika u gasovima unutar sijalice,halogen radi na nizem naponu (auto 12v) a xenon gas radi na visokom naponu oko 12000v ali male struje.Xenon daje 2x vise svetlosti uz manji utrosal elektricne energije kod auta je jednosmerni napon.Da je u potanju bio audi a4 2008g sa xenonima u projektoru onda nebi komentarisali tehnicki da je los ali kad se spomene lada bez obzira o kojem godistu i modelu se radi onda se kod nas zna kalav je tehnicki pregled,tako kazu i za daciju nije in auto ali mene to nedotice.Ta ista lada koja je prosla tehnicki je 2005g od kocnica trapa ogibljenja pneumatika signalizacije i svega ostalog kud i kamo je u boljem stanju nego vise od trecinu polovnkaka sa zapada.Kod nas dosta ljudi van 9vog foruma su kopleksni kad im spomenes daciu i ladu.Po pojedincima ni fabricku muziku netreba menjati bez atesta  mozda nam i za presvalke treba atest ko zna.To je pre neko pustio prici o prslalivam i autpmasku nivelaciju da bi imali sta da pricaju u drustvu ili prodavci puste pricu kako bi preprdavcima bolje isao posao.Hajde sad da bryimo nq mes.Uglavnom projektori i xenoi stizu u toku ove oli sledece nedelje pa cu slikati rasklapanje i montaza projektora sijalice i rasklapanje i sklapanje fara.Kvazi majstori traze 60e za montazu projktora.

kiconix


Ayrton

Bravo, uradi šta si naumio i podeli sa nama, ovde.
I molim te piši malo "lepše". U svakoj trećoj reči imaš grešku...
Znaćeš ko si ako vodu nosiš!

Aleks

Nije u pitanju rasprava već diskusija što je i svrha svakog foruma.  Nismo deca,  svako odgovara za svoje postupke.
Radi šta si naumio,  srećno ti bilo,  ako negde zapne obrati se za pomoć.
Bilo bi lepo ako bi nas povremeno informisao kako se cela priča odvija.