GPS praćenje vozila

prethodna tema - sledeća tema

Vihor

Pre oko godinu dana ugradio kinesku zezalicu od 10$ i sad pratim poziciju vozila kao i brzinu kretanja. Klinac položio i upoznao ga situacijom da vidim brzinu tako da sam i ja mirniji a i vidim gde je auto. Postoji opcija zone tako da ako izadje iz te zone dobija se zvucni signal ili sms da je auto van dozvoljenog.
da samo napomenem, ovo nije špijuaža već nadzor.
slika kako izgleda to na ekranu. ako nekog zanima mogu da slikam i sam uredjaj kako izgleda.
ps, obavezna sim kartica bilo koje mreze, naše naravno sa oko 500 Mb.
Što se podešavanja tiče, potrebno je dobro zezanje i strpljenje. A i popeo sam se kinezu na glavu meilovima.
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

kiconix

Nije lako tvom klincu.

Loganovac

Jok brate, lako je kad već znaš da te veliki brat gleda. I nema loženja od drugara, vozi po propisima i nema glava da ga boli. Bravo Vihore!
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

kiconix

Ma to je super ali pitanje je sta se desava kad tako ukrocen sedne u nesto bez gps-a.
To je mene strah, a morate priznati da smo svi imali trenutke u zivotu al bar pravovremeno.

Veterinar

Dok on sedne u nesto bez GPS uci ce u rutinu i razvice osecaj...

lakistrike95

Ovo je dobra fora sto belezi brzine na delovima puta, taman da ti ne bude dosadno da postavljas rekorde na odredjenim deonicama.  :Smiley:

kiconix

Samo sto uvek moze da sedne u nesto bez gps.
Ne mora da pazari.
Iskreno se nadam da ce proci bez toga, ali....

Andrix

Ja sam isto imao neku zezalicu iz Kine za sitne pare. Moralo je da ima opticku vidljivost sa nebom da bi hvatala gps. Instal. sam i stalno napajanje i kad je auto ugasen,. Lagalo je o polozaju za oko 100 m u krug, konstantno. Radilo par meseci i crkla elektronika i nista posle nisam kupovao. Mada imaju i ugradjuju se ozbiljni gps trakeri, gledao sam kod druga u sl.pikapu, isto kao i na slici iscrtava celu putanju sa brzinama i tacnu poziciju u 5 m, ali i kosta. Inace se stavlja negde pod haubu i vezuje na stalnu struju jer im je baterija bedna.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

VaskezNS

Citat: Vihor poslato 05.11.2018. - 21:15
Pre oko godinu dana ugradio kinesku zezalicu od 10$ i sad pratim poziciju vozila kao i brzinu kretanja. Klinac položio i upoznao ga situacijom da vidim brzinu tako da sam i ja mirniji a i vidim gde je auto. Postoji opcija zone tako da ako izadje iz te zone dobija se zvucni signal ili sms da je auto van dozvoljenog.
da samo napomenem, ovo nije špijuaža već nadzor.
slika kako izgleda to na ekranu. ako nekog zanima mogu da slikam i sam uredjaj kako izgleda.
ps, obavezna sim kartica bilo koje mreze, naše naravno sa oko 500 Mb.
Što se podešavanja tiče, potrebno je dobro zezanje i strpljenje. A i popeo sam se kinezu na glavu meilovima.

Druže, ovo je zanimljivo sokoćalo. Malo sam gledao po netu, ima tu raznih modela ali generalno kapiram princip podešavanja. Tracker sebe pozicionira kao i svaki drugi GPS uređaj (ili GPRS) ako GPS nije moguć, a na osnovu fotografije, razumem da uvid u zabeležene lokacije ostvaruješ putem neke web aplikacije. No, s obzirom da si tehničke struke imao bih pitanje -  da li si saznao kako tracker i kome/čemu šalje svoju poziciju ?

Takođe, da li tvoj tracker treba da ima stalnu optiču vidljivost sa nebom (da ne bi radio samo kao GPRS lokator), kako reče Andrix ?
Ovo je mesto za sLogan ;-)

Andrix

Uz uredjaj je islo i uputstvo, gde je bila i adresa sajta na koji sam se kacio da pratim. Ne secam se sada tacno detalja, ali otvarale su se google mape i na njima je obelezena pozicija. Isla je i neka registracija, gde sam na tom sajtu ubacio pozivni br.kartice, koju sam stavio u uredjaj.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

szs

Ja koristim vec preko 10 god
A ovakav mi je trenutno u svim vozilima u porodici
https://bit.ly/2T2Ghk8
Ništa sajtovi i ostalo. To non-stop samo troši GRPS na kartici.
Koristim običnu pripejd karticu koju dopunim u 5-6 meseci jednom sa 200 rsd
Reaguje povratnim SMS-om koji šalje na definisani admin broj kada ja to hoću tj kada ga i ako ga ja aktiviram
Može da reaguje na prekoračenje brzine ili izlazak iz zadate zone a u svakom trenutku mogu da sa običnim pozivom na broj dobijem lokaciju u SMS-u + trenutna brzina. Jedan klik na Google Maps vidim gde je.  :ne:
Naravno postoji mogućnost i da šalje u definisanim vremenskim razmacima sve podatke ali meni to ne treba.
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

Andrix

Bravo, sad se setih, tako je i moj radio, upitom preko sms-a slao je povratni sms sa lokacijom. Ali je ipak masio konstantno. Samo pitanje, da li ti se nalazi negde gde ima opticku vidljivost sa nebom ili zavucen. Moj nije hteo da vata gps ako gakrpom prekrijem ????
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

szs

Zavučen i radi da ne veruješ koliko precizno.
Ovom ne mora čak ni sms. Pozoveš broj kartice koja je unutra i on automatski odbije vezu kao potvrdu da je primio zahtev a onda ti stigne sms sa koordinatama i brzinom
Ima onih jeftinijih modela koji nemaju gps modul (ona roze kocka u uredjaju) ili imaju stari. Sirf star je sasvim ok
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

VaskezNS

Mhm..na osnovu svega do sada rečenog, dva su načina na koja uređaj dostavlja feedback o svojoj poziciji/brzini:

1. SMS porukom - kada se lokacija zatraži slanjem poruke/pozivom na broj SIM kartice uređaja - što najčešće koristi kolega szs
2. DATA transferom (upload-om) sa SIM kartice na server proizvođača (ili neki drugi koji je podignut za tu namenu) - što nam je prikazao kolega Vihor

Za drugi slučaj, uređaj se može prethodno podesiti da feedback dostavlja u definisanim vremenskim intervalima ili prema definisanim pravilima (prekoračenje brzine, izlazak iz geo-fence zone i sl.)

Kao must, ako je SIM kartica prepaid tipa, potrebno je da se uvek vodi računa da na SIM kartici bude dovoljno SMS kredita (za slanje SMS poruka) i/ili dovoljno kredita za data transfer. Za postpaid SIM ova glavobolja ne postoji, ali svaki mesec stiže račun kao i za svaki drugi mobilni uređaj.

Tu se otvara praktično pitanje - ako ne želimo novu postpaid ugovornu obavezu, da li se SMS komandom na uređaj može zatražiti stanje preostalog kredita ili se stanje prati "šac" metodom ?

Pitanje optičke vidljivosti je otvoreno i dalje - možda je zato Andrixu mašao konstantno, jer nije mogao da se GPS pozicionira, pa je uređaj stalno koristio GPRS koji možda nije toliko precizan (ovo samo pretpostavljam)  :ne:

Ipak, ako se uređaj nađe i van optičke, i van GPRS vidljivosti (no signal zona - tunel, podzemna garaža) - njegova priča je završena, ali ok, ako ste ga tako podesili, na serveru svakako ostaje podatak o poslednjoj registrovanoj poziciji.

I još nešto mi pade na pamet - koliko struje troši to sokoćalo..pretpostavljam ne mnogo, ali da ne iscedi ak ako se vozilo ne koristi duže vreme, odnosno da li možda ima neki "sleep" mode, kao auto-kamere, pa da se uključuje samo pri startovanju motora..

Ali da sačekamo i Vihora da se oglasi i kaže još neku mudru reč..  :)
Ovo je mesto za sLogan ;-)

Loganovac

Moram da priznam da ovu priču oko optičke vidljivosti (obična krpa da blokira komunikaciju???) uopšte ne razumem. GPS signal sve navigacije i svi mobilni telefoni najnormalnije primaju kroz krov vozila (naravno u zgradi nema šanse), dok se GPRS prenosi isto kao i razgovor mobilnim telefonom, tamo gde možete da razgovarate možete i da GPRS komunicirate. Naravno, od vrste (2G, 3G, 4G...) i jačine signala zavisiće brzina komunikacije, ali generalno ovakvi uređaji ne šalju veliku količinu podataka pa bi trebalo da čak i 2G mrežom nesmetano komuniciraju.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.