Kupovina nove Dacije

prethodna tema - sledeća tema

kiconix

Znate sta, red je da se posle ovakve objave napise da SVI dizu cene na mesecnom nivou, NE samo Dacia, vec SVI.
Cak ne prodje ni mesec dana a cene se koriguju.
Koliko sam ja upoznat, jedino Reno grupacija jos uvek garantuje cenu prilikom narucivanja, kod drugih to ne garantuju.
PS. Veterinar ocekuje auto za manje od mesec dana pa cemo i ovo proveriti iz prve ruke.

Zoran

Ne treba njih braniti.
Auto industrija stalno smišlja nove smicalice kako bi sebi povećali profit.
Jedan primjer. Filter nafte za Golf 2 je bio 35 Eura prije 30 godina a sada je 5 Eura.
Sam svoj gazda - vazda.

kiconix

Ne branim ja Zoki nikoga, ja samo kazem onako kako jeste.
Nit je Dacia (Renault), bolji nit gori od drugih.
Cene novih automobila divljaju od pocetka korone.
Ne volim ni ovakve naslove ni kvazi novinare koji targetiraju jedan brend a kao ostali su super.
Cinjenica je cinjenica.
E sad, sta bi mi voleli to je nesto drugo.

Zoran

Cijenjeni Kićo, ne obraćam se tebi lično  :ziveli:
Nego sam frapiran kolike smo ovce, mi konzumenti.
Izbacili su mjerač temperature motora i mi ih hvalimo, kako je to za nas dobro i nepotrebno.
Uživaj a ja i Krasna Slađana čekamo naredbu od pretpostavljenih da organizujemo druženje.
Sam svoj gazda - vazda.

kiconix

Vratili merac.
To ti je zavrseno.
:dobro:

maestral5747


Capriolo

Citat: kiconix poslato 02.05.2022. - 00:08
Znate sta, red je da se posle ovakve objave napise da SVI dizu cene na mesecnom nivou, NE samo Dacia, vec SVI.
Cak ne prodje ni mesec dana a cene se koriguju.
Koliko sam ja upoznat, jedino Reno grupacija jos uvek garantuje cenu prilikom narucivanja, kod drugih to ne garantuju.
PS. Veterinar ocekuje auto za manje od mesec dana pa cemo i ovo proveriti iz prve ruke.

Oko garancije cene za poručena vozila, kada sam nedavno dobio ponudu za škodu i toyotu, cena je bila jednako fiksna kao i pre, mada mi je škoda kao rok isporuke za fabiju željene konfiguracije ponudila rok od čak 300 dana. Ali, na moj pisani upit, pisano su odgovorili da garantuju cenu (mogu ovde i da zalepim mail Auto Čačka).
Oko toga ko koliko često diže cene, nije tačno da ih svi jednako često dižu. Neko češće, neko redje. Nebitno. Neko manje, neko više. To mislim da je za kupca bitnije. Samo kao primer, jedna kola koja imam, na tržištu Srbije su kao model od oktobra 2018, a do danas su poskupela u dva navrata, a u zbiru su poskupela za ukupno 2,8%. Toliko je danas taj automobil skuplji nego pre 3,5 godine ( 2,8% ).
Ako ne grešim, kada je stigao u Srbiju početkom prošle godine, Sandero Stepway TCe 90 je imao cene u ponudi u tri paketa opreme od 10.990, 11.690 i 12.990 evra (a poslednji je imao serijski i auto klima uredjaj). Danas imamo samo treći paket opreme, za 13.990, ali, bez auto klime, a sa auto klimom je 14.200. Poskupeo je 9,3% za manje od godinu i po dana.
Da ne bude zabune, ne mislim da je dačija u medjuvremenu najviše poskupela ili da najčešće poskupljuje. Teško je to pratiti ukoliko se kod nekog modela menja ponuda motora i/ili opreme, pa je zato to lako videti na primeru Sandero Sepway-a i zato sam naveo ta dva primera. A ne recimo na primeru sadašnjeg Dustera, gde je bilo više promena (najpre 1,2 TCe zamenjen sa 1,3 TCe 130 pa i sa 6MT, a posle sa sadašnjim od 150 i EDC, uz nove bogatije pakete ), pa kupac teže može da uoči koji deo povećanja cene se tiče novog motora, koji deo se tiče nove opreme, a koji deo povećanja cene se tiče opšteg rasta cene.


Zoran

Jagode ne kupujem jer su 4,5 Eura/kg. Kupim limun za 1 Euro/kg i uživam.Nije vrijeme za kupovinu auta...
Sam svoj gazda - vazda.

kiconix

@Capriolo
Konkretno Skoda, kolegama ne garantuje cenu.
Rok isporuke je od 8 do 12 meseci.
Samo da se razumemo, ne drzim niciju stranu..
PS. Zoki, cekajuci pravi trenutak, bojim se da nov auto vise neces kupiti. :ne:

Aleksabgd

Bio sam sa kumom u predstavništvu Citroena sa željom da poruči novi C4 sa dizel motorom. Trenutno uopšte ne primaju porudzbine . Nemaju čak ni ideju kada bi mogla da krene prodaja. Kao alternativu nude c3 air cross tako da korigovanje cenovnika nije jedini problem sa kojim se susreću potencijalni kupci novih automobila

kiconix

Automobili nece biti jeftiniji, bar ne u dogledno vreme.
Sta ima na stanju, treba uzimati.
Moje skromno misljenje.

Zoran

Kićo, ja po pravilu uvijek kupujem polovne aute izuzev posebne prilike. Jednom prilikom sam kupio nov Renault 4 GTL 1989- te i Sandera 2009-te. Dalje ćemo vidjeti jer se uvijek može naći dobra prilika među polovnjacima.
Kako sada stvari stoje, moj Sandero je sposoban za miliona ali za sebe ne mogu garantirati.
Sam svoj gazda - vazda.

saša61beograd

#522
Čisto ekonomski gledano,kupovina nove Dačije ili nečeg drugog,trenutno je dobar potez.Odnosno,osloboditi se novca kome pada vrednost i pretvoriti ga u nešto čemu vrednost raste,ili bar ne opada kao ranije.Koliko dugo će tako biti,ne zna se,2,3,5 godina ili zauvek.
Sa druge strane,sada kupiti nov auto nosi neizvesnost koja se može pokazati tek za neko vreme.To je pitanje kvaliteta materijala i delova koji se ugrađuju.Moguće je da fabrike ne ugrađuju ono što je dobro,nego ono što mogu da nabave ili što je najjeftinije.I da su spustili neke standarde jer bez problema prodaju šta god naprave.Što bi bilo razumljivo jer su u problemu i svaki evro uštede im je bitan.To je moja lična sumnja,koja ne mora biti tačna.

Dadokg

Činjenica da možda sada ugrađuju šta stignu, i da su spustili standarde jer će sve što proizvedu prodati nije baš na mestu sa stanovišta ekonomske logike. Takvo spuštanje standarda onda mora pratiti i spuštanje garantnih rokova koji se odnose na kupovinu novog auta. U suprotnom, biće mnogo reklamacija, otklanjanja nedostataka u garantnom roku, koji sada ide od 4 godine trajanja pa na više u zavisnosti od proizvođača. U ovom slučaju, ne znam koliko se isplati otklanjanje nedostataka o trošku prodavca ili proizvođača zarad uštede na jeftinijim komponentama.

Cena Dacia modela, pa i ostalih proizvođača, nikako da se zaustavi sa rastom, a gotovo sam siguran da cena neće ići niže kada se bude stabilizovala. Ovo govorim analogno drugim proizvodnim industrijama.

Danas je prednost imati vozilo na lageru, jer su rokovi isporuke stvarno predugački. Dacia tu stoji relativno dobro, nisu najkraći ali daleko su od najdužih rokova isporuke.

Van teme, primetio sam interesantnu stvar na sajtu za prodaju polovnih automobila, gde ljudi rade preprodaju novih automobila. Naruče novo vozilo, dok auto stigne, cena novog automobila je skočila desetak procenata, plus zbog dostupnosti vozila odmah prodavci stave visoku prodajnu cenu. Primera radi, pratio sam Kamiq, prodajna cena u decembru prošle godine je bila oko 16.500 evra, do pre neku nedelju je u ponudi na sajtu za prodaju polovnih automobila bilo istog modela po ceni od 21000 evra, nov novcijat. I što je interesanto vrlo brzo se oglas ukloni, što znači ima ljudi koji bi platili da ne čekaju.

Capriolo

Citat: kiconix poslato 03.05.2022. - 23:27
@Capriolo
Konkretno Skoda, kolegama ne garantuje cenu.
Rok isporuke je od 8 do 12 meseci.
Samo da se razumemo, ne drzim niciju stranu..
PS. Zoki, cekajuci pravi trenutak, bojim se da nov auto vise neces kupiti. :ne:

Meni je Auto Čačak poslao E-mail "5.4.2022 8:39" u kome kaže da i pored veoma duugog roka od isporuke  garantuje cenu, ali da zato ne može da mi odobri dodatni popust ( "Trenutno su akcijske cene vozila, na koje ne možemo uticati i odobravati dodatni  popust ali možemo dati garanciju na cenu. Ukoliko se slažete sa ponudom potrebno je samo da dodjete i potvrdite porudžbinu, avans ne uzimamo, plaćanje vozila je pri preuzimanju." )