koliki profil moze na duster sa stok vesanjem ...

prethodna tema - sledeća tema

PetarSet

Zanima me koliki bi profil mogao gume da se uglavi bez prepravki... naravno stok vesanje i bez preterivanja razmisljam o 70-75 na standardnu sirinu od 215, 16 velicina ostaje ... hm meni ovo izgleda sasvim default al u salonu nesto ispametovase kako ne i mora servis da se kosultuje i svasta nesto :)
To je bilo juce, danas je drugacije
kao pravi bacje izlazim iz Dacije

miki-bgd

#1
Da ne duzim puno, bitno je da se precnik tocka ne menja, tj dozvoljeno odstupanje je 3%. Precnik tocka znaci precnik felne + 2 * profil gume (precnik, ne poluprecnik, imas profil sa dve strane).

Primer(sve brojke izmisljene): profil gume je 10cm, precnik felne 30cm. To znaci da je precnik tocka 50cm. Sa tim pravilom, moze da se stavi i profil 5cm, a felna 40cm, bitno je da je zbir 50cm. E sad, dozvoljeno odstupanje je 3%, sto znaci da zbir ne mora da bude tacno 50cm, nego moze 50cm +- 1.5cm. Imas brdo kalkulatora na netu, npr ovaj http://www.kouki.co.uk/utilities/visual-tyre-size-calculator

Precnik tocka je bitan motoru, jer je proracunato kakve su sile u pitanju i tako je i napravljeno. Da ne spominjem da precnik nikad nije idealan jer gumu nekad prepumpas, nekad se izduva, pa na to dodaj kad je nova, pa krene da se trosi i da se smanjuje gaseci sloj...

PS. Ono sto si naumio skoro sigurno nece moci, ako oces veci profil moras da smanjis felnu, na istu sirinu gume.



Loganovac

Dobro si to rekao, osim što se pitanje praktično odnosi na najveću širinu gume koja može da se postavi bez problema. Gume nižeg profila po pravilu su veće širine. Npr. nećeš naći 20 cola širine 185 kao što je na petnaestici...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

miki-bgd

Nije pitanje za sirinu, nego bas za profil  :c1:
Citat
razmisljam o 70-75 na standardnu sirinu od 215, 16 velicina ostaje

PetarSet

Hvala na odgovorima znam za ta tri posto jeste tako po standardu, no mene zanima koliko bih narusio stvar sa 5-6% odstupanja hmm radili vec neki ... sto se tice samog rada masine i od odnosa prenosa cenim da ne bi bilo znacajne defradacije s o zirom da je menjac i onako prekratkih odnosa relativno gusto naslaganih ... al da ne cenim samo ja vec recite vasa mislje ja. ...
To je bilo juce, danas je drugacije
kao pravi bacje izlazim iz Dacije

Loganovac

Citat: miki-bgd poslato 24.04.2014. - 10:49
Nije pitanje za sirinu, nego bas za profil  :c1:

Prolupao čiča, izvinjavam se! Kuckam neki softver i kibim Forum, paaa....  :bonk:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

hobbista

Motor tu ne igra značajnu ulogu. Prenos je onaj koji će se pomučiti, ali ako ceniš da je kratak izboriće se sa time.
Vešanje je ono što će malo više da trpi, kao i tvoj novčanik ako zaboraviš da preračunaš koliko će lagati km sat.

Još jedna stvar, koja još uvek nije zaživela - kada krenu da se primenjuju novi propisi nećeš moći da prođeš tehnički sa gumama koje ne zadovoljavaju proizvođačku homologaciju, odnosno moraćeš da odradiš a-test za to  :banghead:
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

PetarSet

;) nabavicu neke plasticne za tehnicki ... ma nije to strasno pet sest posto ajte molim vas :)
To je bilo juce, danas je drugacije
kao pravi bacje izlazim iz Dacije

miki-bgd


saša61beograd

16 coli i visina 70-75 je neki standard za kombije i veća dostavna vozila.Te gume nisu dobre za Dastera jer imaju veliki indeks nosivosti i tvrđu konstrukciju (a relativno mali indeks brzine).
Sviđa mi se ideja guma sa višim profilom,posebno na Dasteru,ali mislim da ćeš teško naći to što tražiš.

PetarSet

To je bilo juce, danas je drugacije
kao pravi bacje izlazim iz Dacije

drzarkod

Znajuci da si ljubitelj prirode I zato uzeo Dustera pogledao sam gume iste ladno idu na Dustera bez problema.....70% od 215 u osnosu na 65% nije neka razlika zbog klirensa opruga I amorta...a vuce te iz blata ko lude u odnosu na continental
:dobro:

goxy

moram sa Vama da podelim jednu odredbu nasih komsija. Naime, u Hrvatskoj je dozvoljeno na auto montirati tockove i gume samo onih dimenzija koje je proizvdjac propisao....kontrolise se na tehnickom pregledu i nasumicno policija na drumu... Tako mi je objasnio gospodin u prodavnici guma u Vinkovcima kada sam se raspitivao o drugim dimenzijama guma... a nasi zakonodavci prepisuju....

Loganovac

I kod nas je sve homologovano i nije dozvoljeno odstupanje bez atesta. Ali, takođe je zabranjen i razgovor mobilnim telefonom na pešačkom prelazu...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

goxy