Sandero - potrošnja

prethodna tema - sledeća tema

MitarMrgulic

U visokim obrtajima, troše i dieseli, tako da svaku vožnju preko 120 km/h, treba izbjegavati, kako zbog sigurnosti, tako i potrošnje :)

Zoran

Stojeći - Neum - Herceg Novi - Orebić - Stojčići. Max. brzina 80 km/h. Pređeno 903 km , prosječna potrošnja 4,75 l/100 km beMzin 95.
Sam svoj gazda - vazda.

szs

Sa neispravnom ler diznom?
Alal vera Zorane
Postaješ uzor hipermajlinga
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

LeNgenda

320 i nesto km, skoro 35 litara plina, leti uvek dodamo kilo na desetku.

Ja zadovoljan, sistem radi i ispravan je.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

dekiv68

skoro 11l na 100km.
Jel to grad ili autoput :conf:

LeNgenda

To je sveeeeeeee, a autoputa ima ako beogradski autoput oko 17:00 smatraš autoputem.

Inače je ćoškarenje, ujutru u 06:30 nisam palio klimu do jutros, jutros je moralo.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

dekiv68

Izgleda da je to normalna potrošnja za 1.4MPI, u špicu, ako se ne varam.
Meni je potrošnja plina za poslednja 4 sipanja 8.1/8.35/6.49/6,42 litara na 100km isključivo gradske vožnje, pa mi 11l/100km dođe puno.
Prve 2 cifre su u toku špica, a poslednje 2 cifre su prosek za raniji odlazak i kasniji povratak (van špica)

LeNgenda

8 litara plina znaci da bi trebalo da pređem 450 km sa jednom bocom.

To do sada nijednom nisam iskusio, za svih ovih 40.000 km na plin.

Ako izađem iz grada, obično imam kofer na krovu i ode razlika.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

Zoran

Najmanju potrošnju ostvarim po najvećoj vrućini. Možda i ova moja "dnevna svjetla" uštede koju kapljicu. Sutra ću očistiti step motor, pa ću dalje vidjeti.
Ler  na hladno je bio 600 a na vruće oko 1200 ob/min.
Sam svoj gazda - vazda.

milorads

20000 km predjeno sa stepway 3 tce 1.0. Potrosnja 8.5 l/100km plina u proseku. Magistrala najniza na malo vise kilometara je 6.5l/100km. U gradu ide i do 13l na autoputu oko 9.5 na brzinama od 120 do 140. Sve je bez ukljucivanja eko moda i sa konstantno ukljucenom automatskom klimom. Benzin mozda litar manje u svim rezimima. Minimalne potrosnje na kratkim deonicama  nema smisla deliti posto to vec nije  relevantno.

slavko_bgd

Citat: Zoran poslato 01.07.2022. - 21:07
Najmanju potrošnju ostvarim po najvećoj vrućini. Možda i ova moja "dnevna svjetla" uštede koju kapljicu.

Normalna fizička pojava. Po najvećoj vrućini:
a) najmanja je gustina vazduha što smanjuje aerodinamički otpor
b) motor usisava manju masu vazduha ( manja gustina nego kad je hladan vazduh) i samim tim dozira se manje goriva
c) brže se postiže radna temperatura motora
d) manji su otpori ulja u motoru i menjaču
e) tebi koji, po tvojoj kilometraži koju prelaziš, voziš u ekstra-urbanim uslovima, čak i ako koristiš klimu ne radi ventilator motora kao nama koji se vučemo po gradu; Na otvorenom putu se pritisak "freona" u sistemu održava u zadatim granicama prirodnom cirkulacijom vazduha preko kondenzatora odnosno "hladnjaka klime"


glavonja3

Citat: slavko_bgd poslato 03.07.2022. - 12:11
Normalna fizička pojava. Po najvećoj vrućini:
...
e) tebi koji, po tvojoj kilometraži koju prelaziš, voziš u ekstra-urbanim uslovima, čak i ako koristiš klimu ne radi ventilator motora kao nama koji se vučemo po gradu; Na otvorenom putu se pritisak "freona" u sistemu održava u zadatim granicama prirodnom cirkulacijom vazduha preko kondenzatora odnosno "hladnjaka klime"

Mislio si "esktra-NEurbanim" verovatno. Mada ne znam da li Zoran uopste i ima klimu  :huh:

Kod mog 1.4MPI potrsonja pada drasticno naspram zimske. Ne znam tacno koliko bude prosescna jer sam prestao da vodim racuna o tome, ali rekao bih da je 5 litara, sto je odlicno naspram ualtra-zimske oko 8 litara.

Da li se sva ova logika moze primeniti i na turbo dizel?  :ces:

slavko_bgd

Pogledao sam u međuvremenu moju evidenciju potrošnje plina za Alfu za poslednje 3 godine. Razlika između letnjih meseci ( Jun-Jul-Aug) u odnosu na ukupan godišnji prosek potrošnje plina je oko 10% manje. Ništa spektakularno ali de facto postoji. Pritom su moje svakodnevne vožnje i relacije po gradu praktično identične. Ako analiziram 6 godina vožnje i dva identična automobila, moj prosek je oko 10,5L/100km plina na godišnjem nivou. Benzina se troši oko 1L/100km. I to je to.
Najmanji zabeležen prosek potrošnje bio je za Maj 2022 kada je najveći deo mesečne kilometraže prevaljen po selima zapadno od Beograda i Januar 2020 kada se išlo na odmor u Vrnjačku Banju.
Priča o potrošnji goriva je kao priča o vinu: ne postoje dva identična vina niti dve identične potrošnje.

Zoran

Kod mene je klima "tišiba" kroz otvorene prozore...
Sam svoj gazda - vazda.

slavko_bgd

To onda dosta objašnjava. Nama sa benzincima koji vozimo po gradu pod klimom to neko, da tako kažem, očekivano i prirodno smanjenje potrošnje goriva - "pojede" klima. Tu su u prednosti dizel-motori jer oni to opterećenje klima-kompresorom zahvaljujući izdašnom obrtnom momentu praktično ne osete.