Zimske gume

prethodna tema - sledeća tema

montenegrino

Citat: miki-bgd poslato 25.10.2012. - 11:43
Poprilicno sam siguran da ne treba rezervni tocak da ima zimsku gumu.
Ne treba ako se nalazi na mjestu predvidjenom za rezervni tocak,ali ako se nalazi na pogonskoj osovini,treba   :lazy:

miki-bgd

@montenegrino
A sta sa copavcima?

U sustini rezervni tocak sluzi da privremeno obezbedi funkcionalnost vozila, do vulkanizera, uz umerenu voznju. Mozes ti da ostavis taj tocak na kolima, ali opet treba da imas rezervni.

Druga stvar, nova kola (pricam o daciji) se isporucuju sa rezervnom letnjom gumom, da li to onda znaci da za zimu mora da se kupi 5 guma? Ne bih se slozio.

glavonja3

U zakonu i/ili pravilniku pise da rezervni tocak treba da bude istih karakteristika kao ostali (ili se kaze da treba da budu homologovani #%$ ... i ova rech je krsh). Mislim ako bi bash terali mak na konac to znaci da mora biti zimska. Ali koji policajac jos proverava da li je zimska zimi ili letnja leti guma u gepeku?!?

Posto najavljuju za vikend kisu/sneg, promenio sam danas letnje Barum 14 u Tigar 15 gume/tockove. Najvise sam se patio sa jednom fabrickom 14-icom koja je jedva sisla sa osovine kao da se zalepila...

svrle

Ako je vec spomenut Pravilnik o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima, onda valja dodati sta tamo tacno pise:

"...Pneumatik na rezervnom točku mora biti istih dimenzija i nosivosti kao pneumatici koji se koriste na vozilu ili biti homologovan kao privremeni rezervni točak prema jednoobraznim tehničkim uslovima.
Rezervni točak ne moraju da imaju motorna i priključna vozila ako su pneumatici ili naplaci opremljeni nekim sigurnosnim sistemom za sigurnu vožnju s izduvanim pneumatikom ili ako vozilo poseduje odgovarajuće sredstvo za privremeno osposobljavanje izduvanog pneumatika (npr. sprej, pena u boci pod pritiskom, komplet za brzu popravku pneumatika i sl.). "

kiconix

Citat: Loganovac poslato 25.10.2012. - 13:15
Ne znam, ali znam da bih ja jednostavno na rezervni točak montirao zimsku gumu i vozio ga cele godine na tvom mestu. Bolje leti zimska nego zimi letnja, ionako ga maltene nikad nećeš ni montirati.


Ovim je sve receno, Loganovac  :too:.

Loganovac

Jašta!  :ziveli:

Na njegovom mestu. Na svom mestu imam sprej i kompresor. Svrle, pravi citat!  :too:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Lazar@

Sta kazete? evo mojih miselinki od 70e  :too:   
bio danas kod vulkanizera/servisera sto su glavni uvoznici za continental da pitam za  ljetnje...posto mi je stepway kao i svaki drugi dosao sa 4xcontinental premium contact 2 gumama...prednje su posle 40k km oslabile sare ima mozda 3.5mm, pa sam mislio da rezervnu gumu 16' koja je isto premium contact 2 prebacim naprijed i onda kupim jos jednu novu gumu i imam par novih guma naprijed...i kao moze,cijena je oko 73e komad..(i naravno jednu od ovih sto su bile naprijed da vratim za rezervnu)

usput kao da pitam sta misle o ovim sto sam uzeo, cim su se sagnuli da pogledaju:uuu,ovo su one skupe...kao ovo je stariji model iz 08, tad je bio oko 163e komad...kao ove su u solidnom stanju,mogu jos ovu zimu naprijed i onda da ih premontiram pozadi,a naprijed da uzmem nove

michelin alpin a3




zac

Slika polovne gume nista ne govori, tek u voznji ces videti da li je kriva, stara, jajasta..... Javi utiske.

Lazar@

ne znam,vozim ih 2 dana,nema neke velike razlike,mislim jos se ne osjeca...nekako se mekse okrece volan,jedino to,i malo su bucnije od ljetnjih na 100kmh...

inace imam i 3 para lanca, za 2 auta tako da je ovaj 1 par rezervni...tj ova 2 su univerzalna(vise velicina) a za daciju sam nabavio vrhunske lance od dzipa...mislim da su od lade nive jer ona koristi r16c gume...probao da ih namontiram,ekstra su+ ne diraju felnu sa spoljasnje strane,tako da nema vise grebanja

p.s sad gleadao nisu ni ove ljetnje sto su iz fabrike dosle sa autom mnogo svjezije... pocetak 2009

Keka

Obuo sam danas Rumunomobil u (stare) GY UG7+. Nazad cele godine Wintera. Za sledecu zimu ce verovatno morati nove, ove imaju jos 1-2 mm do zimskog TWI.

Montaza/demontaza, azot i balansiranje 1160.00 din.

Kao i uvek, prepumpali su ih, pa sam svratio na OMV da prekontrolisem i korigujem.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Ivko

Treba da kompletiram zimske gume i felne. Do sada sam koristio zimske gume samo na pogonskim tockovima. Ovih dana idem u Pozarevac pa me interesuje zna li neko da li ima tamo da se kupe felne?
  :kava:

zac

#1091
Za Pozarevac ce Loganovac da se raspita.  :to:

A imas ovde.... http://www.dacia-delovi.com/?rezultati-pretrage,19&sPhrase=felne

DarioGTI

Citat: DarioGTI poslato 18.10.2012. - 17:33
Ja inače mjenjam ljetno-zimski set prije 1.11., ali mislim da ću ove godine to malo odgoditi. Ovaj tjedan je prilično ugodan za ovo doba godine, a ne vjerujem da će za tjedan dana pasti snijeg ili baš toliko naglo zahladit da temperature odu u minus. Vjerojatno će promjena setupa biti negdje u 2. ili 3. tjednu 11. mjeseca, ali opet sve zavisi kakvo vrijeme bude...

Sunce mi prija  :lazy:

Montaža će ipak uraniti, odnosno biti na vrijeme, dakle prije 1.11. Snijeg je već pao u nekim djelovima HR, a najavljuju i minuse. Vrijeme je za čeličane i M+S. Sutra ili dan kasnije je montaža.

Ove godine ću se voziti na sve 4 zimulje  :lazy:  :jea:
Nekada:
'03 SupeRNova E7J LPG Europa - 219.200km (prodan)
'07 MCV K4M LPG Laureate A/C- 55 000km (prodan)
'02 SupeRNova E7J LPG Europa - 114.150km (prodan)
A tu je još:
'05 Logan K7M Laureate A/C - 200.000km and counting (HR)
'21 Sandero 1.0 ECO-G H4Dt LPG Comfort - 10.000km (HR)

saša61beograd

Ne žuri sa zimskim gumama!Prognoza kaže od sredine sledeće nedelje temperature oko 10-15 stepeni.Prognoza (zvanična) je da će zima biti prosečna ili čak nešto toplija od proseka;bilo je nekih senzacionalističkih piskaranja o tome da ide najhladnija zima u poslednjih 1000 godina.

Ivko

#1094
U svakom slucaju moram da nabavim jos 2 zimske gume i dve felne, gume su 185/65/15 imam vec 2 Wintere  i opet bi njih kupio.
Nadam se da ce Loganovac da mi pomogne za felne odnosno da li ima da se nabave u Pozarevac.  :ziveli: