Odrzavanje akumulatora

prethodna tema - sledeća tema

Kada ste poslednji put prekontrolisali stanje akumulatora

ne sećam se
15 (36.6%)
nedelju dana
3 (7.3%)
mesec dana
10 (24.4%)
godinu dana
5 (12.2%)
kontrolišem kad neće da upali
8 (19.5%)

Ukupno glasova: 41

Vihor

Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

ziki_the

 :offtopic: Moracu i ja u firmi da kazem da kupimo takve za agregate ipak su maintenance free  :to:

Loganovac

Citat: Loganovac poslato 23.04.2010. - 21:07
Dobro bi bilo da je tako (dve godine), zamenili bi ga u garantnom roku. Jeste, pitao sam u servisu u VG, tako su mi rekli. Međutim, problem je što će vombat rombat sigurno sastaviti nešto više od tri godine pa ću ga menjati o svom trošku (već ima 3 godine i zeleno mu je prozorče, nemam problema sa njim još uvek).

Citat: Keka poslato 24.04.2010. - 00:25
Loganovcev Rombat je zaista bez odrzavanja, ima prozorce i tu se zavrsava prica.

Jeste g*vno bez održavanja, jeste prozorče zeleno, ali juče odjednom, bez ikakve najave crče načisto. Ujutro je upalio ko mina (kao i obično), u 14h posle radnog vremena takođe. Popodne sam se zadesio u firmi u kojoj radim privatni posao, i oko 18h krenem kući. Sednem u auto, dam kontakt, sve OK. Okrenem ključ - ništa, samo nestade svetla na instrument tabli. Nazdravlje, rekoh, izađoh iz auta, uzeh iz radionice unimer i izmerih 9.9V. Srećom, imamo tamo pretvarač za kotlovsku pumpu sa akumulatorom od 55Ah :zloca: Naravno, maznem ga odmah i završim posao, a ovih dana ću potražiti novi akumulator.

Lepo sam planirao da ga zamenim pred zimu, ali g*vno ne dočeka... Najviše me nervira što mu je ono prozorče još uvek zeleno  :banghead:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Vihor

#123
Da li postoji neka mogucnost da se na vreme primeti da mu dolazi smrt?
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

LeNgenda

Po dosadasnjim iskustvima, ja ne bih rekao. Ali bih rekao da nije lose dosuti destilovanu kad zatreba.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

Veterinar

Mada pise na akumulatoru da se celije ne otvaraju, ja sam sipao destilovanu. Sada me strah da otvaram celije, ali ako prezivi ovo leto, dodacu destilovanu pocetkom jeseni. Da je potpuno nov, ne bih eksperimentisao ovako.

staracstol

Meni je taj "fabrički" isto tako na prečac otšo. U petak sam došao s posla, u subotu nisam išao svojim kolima, u nedelju ni lampice da popali. Od održavanja je dobijao žutu tovat mast na kontakte od prvog dana i poneko brisanje krpom. pož 5 leta gospodnjih i u zdravlju i veselju služio. Sad sam kupio "Somboristanca" ekvivalentne snage i nameravam da mu priuštim istovetan plan održavanja. Da, na oba je natpis "bez održavanja" ali nema prozorčeta.

Keka

I moj Rombat je naprasno umreo od infarkta preko noci. Za svojih 5 godina nije trazio destilovanu vodu i ni jednom nije izneverio do tad.

Znake posustajanja je davao vec druge-trece godine, kad je temperatura ispod nule pri verglanju je palio ABS lampicu zbog pada napona.

Kao i Loganovac, imao sam neki osecaj za feeling i razmisljao o zameni akumulatora, ali me je ipak Rombat preduhitrio. Generalno 5 godina nije lose.

Sad imam Exide (made in Italy) sa prozorcetom i bez cepova, on je zaista bez odrzavanja.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


mrsp

#128
Kakvi loše, pa ovi današnji ne mogu da izdrže ni dve godine. :dobro:
U suštini, ja pred svaku zimu dolijem destilovanu vodu koliko treba (oni koji to mogu) i trebalo bi mnogo duže da traje. Pa meni je na kecu sa onim zastavinim akumulatorom (bukvalno je pisalo zastava) uz takvo dolivanje, izdržao skoro šest godina, posle sam ga prodao. :whistling:

saša61beograd

Moje laičko mišljenje je da ovako naglo crkavaju zbog mehaničkog oštećenja Pb delova u njima;jednostavno,neki delić se slomi i napravi kratak spoj,a onda je gotov za minut-dva.Obećao sam sebi da ću u jesen 2012. kupiti nov bez obzira kako ovaj radi (biće to 4,5 god).Do tada samo čišćenje klema jednom godišnje i bez dolivanja vode na silu.
A što se tiče zelenog indikatora,pa ima pesma koja otprilike glasi "neverno je oko zeleno...".

PS I meni su nekad akumulatori trajali 6-7god. samo nije to zbog nekog velikog kvaliteta već zbog toga što su radili u lakšim uslovima.

Veterinar

Vec tri godine obecavam sebi da cu u toku jeseni kupiti novi akumulator. Inace ispunjavam obecanja, ali ona data sebi...

Loganovac

#131
Samo da kratko izvestim, iako sam imao nameru da kupim "za jedan broj" veći akumulator, od sve ponude u Požarevcu (jedva da se to tako može i nazvati) odabrao sam Bosch S4 od 60Ah i 540A, isto je pisalo i na blaženopočivšem Rumunu  :pop: , najviše zbog toga što je jako frišak (proizveden u aprilu, formiran kod uvoznika prekjuče...) i nekako verujem ovom brendu... Nudili su mi S5 ali iz 2010. godine uz žvaku kako Bosch dozvoljava da akumulator u prodaji provede do 18 meseci, a posle toga ga povlače. Bosch-a nisu nigde imali za broj veći, ali sam merio Energizer od 72Ah i 680A - ne biva da ulegne...  :ne: Ostalo su uglavnom Bugari, Turci, istočna Evropa, čekaju Slovence...

Prvi utisci - prvi put otkako imam ovaj auto anlaser nije "štucnuo" pri pokretanju.  :woo-hoo:
Za resto - videćemo.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

krle

Meni je samo jednom "štucao" anlaser i to 9. meseci  pred crkavanje akumulatora. Desilo se to sa prvim minusom, ali je cele zime radio bez ikakvih problema. Iznenada, bez neke najave usred jula 2010.g. akumulator je crkao. Identično kao i kod tebe, ujutro je normalno upalio ali je izdahnuo u 15.00 kada sam polazio sa posla.

Somborac, koji sam ugradio, radi za sada besprekorno. Videćemo da li će "izdržati" garanciju  :zloca:

mrsp

#133
Ne bih da te plašim, ali oni obično izdrže mesec ili dva po isteku garancije  :whistling:

mladja73

Krle jel to Rombat ispuatio dusu?  :pop:
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.