Spone-Kugle

prethodna tema - sledeća tema

Jelenko

Mozda ce zvucati glupo ali jesi li provjerio gume,ja sam imao slican problem da je lupkalo i problem je bio na gazecem sloju dobila je deformaciju (bruh) ili kako se vec zove

vujanovgoran

Veterinar
Moze li malo preciznije to lupkanje, da li je u jednakim intervalima prilikom kretanja ili lici na neku vibraciju? Da li se cuje i kada kreces u rikverc?
Dizla je dizla
i opet dizla!!!

pjovan

moje iskustvo sa takvo cudno kuckanje je dovelo do promene spone ali se to nastavilo dok samo ne ode, dva tri dana i ode pa se ponovo pojavi, pricina kociona celjusta majsori je zove ploveca celjusta ili tako nesto a mozda sta kaze Jelenko dali si proverio gume i slucajno nisi zabio neki ekser ili straf 

Veterinar

Ne, nisu gume. Lupne pri kretanju unapred ili unazad. Ukoliko je trap rasterećen i pogotovo ako je u krivini (uzbrdica, krivina, jako niski obrtaji u II stepenu prenosa) čuje se lupkanje pogotovo. Nije zvuk homokinetičkog, ovo je lupkanje kao da je nešto labavo. Opet, kad se pregledaju i pomeraju  točkovi na dizalici i kad se pajserom pregleda trap, sve je savršeno. Kad je rastavljano zvono, ponovo je majstor sve pregledao, pogotovo što je mnogo toga rastavljao tog dana i sve je u redu.  :ne:

Andrix

Balans stangla...Meni je ispao vijak koji je drzi na jednoj strani na 50000 km. Povremeno se culo lupkanje preko neravnina ili kad silazim sa trotoara
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Veterinar


Aleks

Proveri zastitni lim ispod motora, moguce je da nije lepo leg'o. Hoce i vremenom da se pomeri i da lupka prilikom kretanja. Ja sam imao takvo iskustvo.

zac

Jel ti se to lupkanje desavalo i pre zamene kvacila ?

Loganovac

Jako niski obrtaji... nosači motora?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Veterinar

 :ziveli:

Da ne bih pisao nebuloze, bio sam danas u poseti majstoru, kraj desne spone je u pitanju. Izvinjavam se što sam izneo neistine, ali "ako su lagali mene i ja lažem vas". Dakle, tri majstora pogledaju auto, guraju pajser i kažu da je sve utegnuto, da bi četvrti rukom pokazao (da ne spominjem pajser) kako je desni kraj (letos menjan) dobio luft. Nisam mislio da samo mi veterinari možemo doneti suprotne dijagnoze za istu stvar, ali je to... truba.

drzarkod

pajser je sranj....imao slicnih iskustava sa Vectrom :cekicem:

Keka

Ko je proizvodjac doticnog kraja spone?
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Veterinar

Ne znam, taj nisam ja kupovao, menjan je kod drugog majstora...

roolet

sve je dobro kad se dobro, da prostite, svrsi  :lau:

Rimad

Pošto imam neki zvuk u točkovima (nešto kao pljas, pljas, tap, tap, nekada cvili, nekada se ne čuje, neki dan sam čuo na 20km/h), koji ubrzava sa ubrzanjem auta, odvez'o sam majstoru da pregleda.

Prvo je konstatovao da bi mogle biti kočnice, pošto škripe.

Nakon pregleda mi reče da jedna spona malo lufta, ali da ne moram mijenjati, "s obzirom na auto koje vozim  :hm:", već da za godinu dana opet pregledam.

Zamijenio mi je kočione pločice, koje škripe još više (Ferodo).

Auto je prešlo 73000 km.

Moram priznati, malo mi je sumnjivo to. Nikada nisu mijenjani diskovi, amortizeri, spone, kugle. Čisto sumnjam da je prethodni vlasnik tokario diskove.

@Zoran je spomenuo podmazivanje kugli sa špricom. Da li je dovoljno skinuti samo točkove ili je to komplikovanije? Kako se to injektuje?

P.S. Koristio sam search, ali nisam uspio naći objašnjenje.