neki lim rezonuje kada se koči motorom

prethodna tema - sledeća tema

dacia2004

Kolege,

pre mesec dana sam primetio neki čudan zvuk kada kočim motorom ili lagano krećem (1800-2800 o/min.).
Kao da neki lim rezonuje. Ne mogu da otkrijem tačan izvor zvuka  :banghead:
Da li neko ima sličan problem?

Pozdrav

kiconix

Pogledaj nosac menjaca, verovatno je riknaja.

Keka

I proveri da li su dobro pritegnuti srafovi suspleha.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


doravec

Zanima me da li si utvrdio shta je problem, poshto je meni pochelo pre 10 ak dana da se chuje slichan zvuk kad kochim motorom na oko 2000 o/m. Da li bilo ko zna shta moze da problem?

Keka

Prica se i da kuciste filtera za vazduh zna da pravi cudne zvuke....
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


doravec

Znachi servis :) Mada koliko vidim ne bi trebalo da je nishta strashno i skupo. Idem za 10 ak dana na more, pa da ne dozivim finansijki udar. Poseta servisu  je vec planirana jer mi je ispod kedera ispod haube istrulio lim na jedno 15-ak cm duzine..i nosach boce za hm..kochnice..takodje pocheo da rdja..pa neka srede..onda sve.. Uf.. 

ppejic

Bilo bi lepo da koroziju koja ti se pojavila uslikas i okacis na forum u odgovarajucoj temi.

Peja

dacia2004

Bio sam u servisu da se raspitam sta je.
Nisu nasli uzrok, pritegli su sve srafove, misle da je u auspuhu.
Rekli su da je jedan nosac menjaca napukao (zamena 3000 din.).

kiconix

Rekoh ti ja da je nosac, inace u prodavnici kosta oko 2000 din.

cakar

Meni je poceo da se javlja rezonantni zvuk kod suvozacevog mesta u desnom delu instrumental table (kokpit tabla ili kako se vec zove). Zvuk vibracije lima se javlja kada smanjim gas ili oduzmem gas kada je auto u brzini. Inace u mestu, kada je izbacen iz brzine, nista nisam primetio da se cuje. Inace, rezonanca kod mene nema veze sa brojem obrtaja, barem koliko sam uspeo da primetim. 

Peca

Sada sam video da si spomenuo insrument tablu pa da izložim moje "zveckanje", možda pomogne. Kod mene je stalno zveckalo kod suvozača (po neravninama na putu, pri rezonanci morora...). Prvo sam mislio da je nešto u fioci kod suvozača, pa sam sumnjao da "zvecka" radio ali ništa od toga :ces:. Kad je to "zveckanje" već počelo da me izluđuje počeo sam da lupam po tabli (lagano tek da se zvuk pojavi) i otkrio ka "zveckanje" ne dolazi sa sredine suvozačevog mesta nego iz samog ćoška kod šofer-šajbne. Skinuo sam keder gumu na sa tog dela pa onaj plastični deo koji prekriva stub vrata, i napred vidim šraf koji pridržava tablu. Naravno nije prišrafljen do kraja a šajbna na njemu zveči ko blesava. Šraf sam prvo pritegao ali je proklizao jer nije pravilnog oblika( ima zadebljanje na sredini) kako sam video kad sam ga odšrafio, pa sam ubacio gumicu (od česme 4mm debljine) i lagano sve vratio nazad. Naravno "zveckanja" više nema  :lazy:.

cakar

Moram da probam i ja da skinem, mozda je i kod mene tu problem. Jel si imao problema pri skidanju, da li treba na nesto da obratim paznju...kako se ustvari skida ta plastika....?
Inace, danas sam bio do servisa, menjac je OK i sve ispod haube.

pozdrav

Peca

Kad se skine taj deo keder gume vidi se "žabica" na gornjem delu plastike. Ja sam je pažljivo zakrenuo (uvuče se prst i raširi se) sa strane koja je prema prema gumi. Ista takva je na sredini a na dnu je ležište (na dva mesta) iz koje plastika izađe kad se lagano zaokreće prema volanu i klima prema napolje.

cakar

Danas sam proverio i taj sraf, ali sve je u redu. Podbacio sam gumice i ispod grila, ispod haube na drzacima, i na plastici sa spoljne strane u donjem desnom uglu koja naleze na sofersajbnu, proverio drzace za LPG ispod haube...ali nista, i dalje se cuje rezonanca. Testirao sam i na leru, preko 2500 obr/min. se takodje cuje i zvuk mi dolazi tacno ispod desnog dela instrument table, kod suvozaca.
Ne vidim sta moze da bude, vec pocinje da mi postaje opsesija  :ljut:.

krle