Ugradnja zadnjih kocionih diskova

prethodna tema - sledeća tema

Dansiland

Pozdrav kolege forumasi. Ovih dana mi se nesto mota ideja da umesto zadnjih dobosa na mom Loganu 1.4 Mpi ubacim diskove i kocione celjusti, pa me interesuje da li se neko vec upustao u takav projekat i kakvi su utisci?

szs

Pre projekta, savetovao bih da se raspitaš o mogučnosti homologacije istih i prolasku na teh.pregledu
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

Loganovac

Prvo i osnovno pitanje - zašto bi to radio?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Dansiland

Najvise zbog estetike, jer dobosi mi izgledaju ruzno kroz alu felne...

Zoran

Sam svoj gazda - vazda.

LeNgenda

Citat: Dansiland poslato 03.04.2021. - 19:13
Najvise zbog estetike, jer dobosi mi izgledaju ruzno kroz alu felne...

Jedino zbog toga, jer funkcionalno apsolutno ništa ne bi dobio.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

Dansiland

Citat: Zoran poslato 03.04.2021. - 19:42
Paaa, ofarbaj ih
Ofarbani su, ali ipak.. disk lepse izgleda...  :c:

Citat: LeNgenda poslato 03.04.2021. - 19:49
Jedino zbog toga, jer funkcionalno apsolutno ništa ne bi dobio.

Slazem se. Estetika je jedini povod.

Da li je poznato nekome postoji li mogucnost da se taj zahvat izvede bez nekih vecih prepravki ubacivanjem diskova i zadnjih klesta sa neke druge Dacie koja poseduje iste (ako ih uopste poseduje)?

kiconix


Zoran

Sam svoj gazda - vazda.

nik

Bez želje za otvaranje diskusije svrsishodnosti celog poduhvata (po meni lično benefiti, sem estetike, minimalni, a mogućnost za*eba maksimalna), relativno jednostavno izvodljivo sa delovima od "brata" sa kojim deli platformu, Reno Modusom.
Jače verzije Modusa imaju zadnje disk kočnice. Potrebno je zameniti glavčinu točka i naravno nabaviti diskove i čeljusti.
Problemi:
- Sajla ručne kočnice (da li može od Modusa da se nakači na ručicu Logana - priključak i dužina? Od Logana sigurno ne ide na čeljusti).
- Ako je Logan bez ABS, kako će kočione čeljusti reagovati na korektor kočenja jer u originalu idu isključivo sa ABS (da li će kočiona sila na zadnjim točkovima da bude prevelika pa da prerano blokira točkove ili premala da ne koči dovoljno).
- Ako je Logan sa ABS, da li će da podržava podatke sa senzora Modusa (od mogućnosti spajanja konektora, pa do uopšte mogućnosti očitavanja signala).
Toliko bez ulaska u sitne detalje.

Dansiland

Upravo sve to sto je Nik naveo i mene brine pod uslovom da nadjem delove od nekog vozila (sad pomenutog Modusa),da li ce sve to da pase "sraf na sraf" i da li ce biti funkcionalno. Da se ne desi da bude sila kocenja poput one na prednjim i sl.
Zato me konkretno i interesovalo da li se neko vec upustao u te poduhvate i kakva su iskustva ako jeste.
Znam da na nekim drugim markama i modelima su vec vrsene takve prepravke, ali tu su vec postojale opcije da su vozila tog modela samo sa jacim motorima imala diskove umesto dobosa, pa je bukvalo vrseno samo prebacivanje uz minimalne intervencije...


nik

Meni nije poznato da je neko radio ovo, tako da je potreban pionirski rad.
Prelazni deo je glavčina točka i raspored i dimenzije rupa (4 kom) za kačenje na most se "gadjaju" na glavčinama za disk i za doboš kočnice. Ostaje i dalje nepoznanica oko funkcionisanja svega i kačeje sajle ručne kočnice koje sam opisao ranije.

Korisni linkovi
Modus glavčina točka i diskovi
Modus čeljusti
Modus sajla ručne kočnice

PS; Uporedjujući brojeve glavčine točka, izgleda da pasuje još i sa Klia 2 i 3, ali treba proveriti.

Bata83

Ne bi trebalo biti problem sa jacom silom kocenja ako ima na zadnjem delu aj nazvacu ga 5ti cilindar koji regulise silu kocenja u odnosu na opterecenje zadnjeg dela.
Mislim da ce i sajle morati druge da idu.

kiconix

Sajla je tu najmanji problem, pravi se po meri.
Ostatak, finansijski neisplativo, nepotrebno i osim te estetike, ne vidim svrhu.
Jeftinije je naci neke zatvorenije alu felne.

Bata83

Mozda covek voli da budzi nadam se da nisu dobosi i pakne  kao meni na pezou 22 000din.