Zimske gume

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

Zbog toga sam i pitao odakle ti podaci. Na prvom linku dati su očigledno bajati podaci (što ne mora da bude problem), ali na vulkanizer.hr nešto žestoko mute! Pozivaju se na ADAC testove 2010/2011 a ono što prezentuju nema blage veze sa pomenutim testovima. Da li je slučajno ili namerno - ne znam, ali su rezultate testa guma dimenzije 225/45 R 17 H predstavili kao 185/65/15. Kakav fleš - pa u ovoj dimeziji nema Michelin-a uopšte, dok je u konkurenciji sedamnaestica Alpin A4 prvi.

Evo linkova ka najnovijim ADAC testovima zimskih guma:            185/65/15               225/45/17
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Keka

Bice da su pogresno prekopirali tabelu.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


bmiillan

#407
nova obuća (zimske cipelice)    :woo-hoo:
nemoj na silu uzmi veci cekic

jasho

Sinoć vozio po snegu sa Winterom , izašao iz kapije uz brdo nekih 300 metara, ulica nije čišćena, nekih 5-7 cm neugaženog snega, zatim prešao nekih 10 km po glavnoj džadi koja je bila kombinacija sneg bljuzga, opet bez problema, brzina prosečna 60 km, dosta vozila se vuklo bo glavnoj cesti cc 40km/h, preticao jednu manju kolonu bez problema, za sada Wintera radi!!!!  :kava:

sphex

^^ svaka čast bmiillan, fensi nema šta ;)
^ bravo za winteru! To je ono gde zimska guma glavu čuva.
Ja sa letnjim kontinentalkama jutros jedva izašao iz garaže jer je pri vrhu bilo par cm snega, sva sreća pa je pri dnu čisto i suvo pa može da ubrza dovoljno na početku da se popne na "breg" ;) Međutim pri kraju je bilo šlajfovanja. Posle tokom vožnje ok, ipak su novije gume mada je jedino u jednoj uličici gde je baš utaban i neočišćen deo pri kočenju (brzina možda 20 kmh) ABS odradio zaustavljanje...
krajnje mi je vreme za zimske, uh ....
we brake for nobody!

david

Ma zimske su pun pogodak za ove uslove, meksa voznja, nema zanosenja, opustenija voznja...

sphex

mmm, da opuštenija vožnja, to je ono što mi treba, sav sam bre napet ko struna sa ovim mojim "tvrdim" gumama ;)
we brake for nobody!

scepo

Smeta li stavit na Stepway zimske umjesto fabrickih dim 195-55 R16 stavit 205-55 R16 ?

dzaga

Razlika u ukupnom prečniku je +1,77% što je u dozvoljenoj toleranciji. Međutim nije dobro što je prečnik nove dimenzije veći za +1,1cm (bolje bi bilo da je -1,1cm odnosno da je manji) u odnosu na prethodnu. To znači da će brzinomer pokazivati manju brzinu od stvarne (pri stvarnoj brzini od 100k/h brzinomer pokazije nešto preko 98km/h) a to već može biti opasno. Za ovaj podatak je bolje da brzinomer pokazuje veću brzinu a tolerancija je dozvoljena do 10% pri brzini od 100km/h)

Loganovac

Ako nije problem, malo bolje objasni... Nije strašno par procenata u plus, pa nije merenje brzine najveći problem pri izboru zamenske dimenzije, ionako svi cajgeri pokazuju veću brzinu od stvarne, mnogo smo o tome pisali i nećemo ovde da širimo priču o tome. Ono o čemu treba razmišljati u slučaju izbora šire zimske gume je povećanje aktivne dodirne površine sa podlogom čime se smanjuje pritisak, ali je u ovom slučaju razlika minimalna (205 umesto 195mm).
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

bmiillan

nije najveći problem u pokazivanju brzinomera. sira guma u vlažnim i hladnim uslovima je manje
poželjna. većina proizvođača guma i felni smatra da do 2,5% razlike u dimenzijama gume (u pitanju
je obim gume) ne utiče na vozne osobine. naravno bilo bi idealno da su dimenzije zamenske gume
iste kao i originalne. ali posto je malo stvari u zivotu idealno mozes da bez problema stavis i ovu
malo siru gumu.
nemoj na silu uzmi veci cekic

Keka

 :offtopic:

Drug ima Picasso sa gumama 185/65R15, kao i mi na Rumunomobilima.

Medjutim........u NS samo u dve prodavnice ima u ponudi takvih zimskih guma, i to u jednoj Nokian za 6900 din a u drugoj BF Goodrich za 6100 din  :fiju:

Zestoka nestasica.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


kiborggg

@scepo kod mene je na stepu tigar wintera 205/55 R16 već mjesec dana. Ja ne vidim nikakav problem, a prije nego sto sam montirao zvao sam ovlašteni servis da provjerim da li može ta dimenzija. Njihov šef servisa je rekao da može i da neće uticati na garanciju. POz

bmiillan

kome treba zimska guma wintera 185/65x15 imaju je u beogradu kemoimpex novosadski put
cena pre deset dana bila 4900 din.

ako admin misli da je reklama neka obrise post
nemoj na silu uzmi veci cekic

Loganovac

jok, ali uđi s nekom lovom...  :Smiley:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.