ventili

prethodna tema - sledeća tema

hobbista

Cifru sam izbacio zbog drugih delova - set zupčastog kaiša, pumpa za vodu, semering bregaste, dihtung dekla ventila... a onda kreće igranka. Prvo trebaš da premeriš koliki je zazor, pa ako je van tolerancije skineš bregastu, skineš i premeriš šoljicu pa dodaš (ili oduzmeš) meru koja ti treba da ventili budu u toleranciji, pa onda prema tome kupuješ šoljicu.

Uglavnom, ako je ventil van tolerancije u plusu, nemoj se ni zamarati razmišljanjem o njemu. Labavi ventili ne prave veliku muku. Ali, ako je otišao u minus, onda postoji opasnost da izgori.
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

vujanovgoran

Sve je jasno, Thank you :ziveli:
Dizla je dizla
i opet dizla!!!

mladja73

Evo da se i ja oglasim po pitanju ove teme.
Jutros sa mojim komsijom odlucih da prestelujem ventile. Nikada nisu taknuti 68000 km na satu. Odradjeno sve kao i na Zacovom tutorijalu.
Za sedam godina eksploatacije svi ventili su na svom mestu 0.30 i 0.15 ! Nismo nista dirali. Vratili sve kako je bilo, jedino smo promenili dihtung dekle motora.

Eto! Ja prezadovoljan.
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

saša61beograd

Iskreno se nadam da ću zateći isto to kad se jednom nakanim da otvorim ventile.Jedina nepoznanica mi je kolikom silom stegnuti kontra navrtku na klackalici ako budem morao da je odvrćem.

Andrix

Meni su na 55000 stelovali ventile, jer nisu u okviru velikog servisa, koji sam radio na 40000/4 god. i bili su prilicno stisnuti, posle je auto prodisao...
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

drzarkod

#110
U leru mi cangrce i radi kao da stucne  izrazenije na plinu i pri ubrzanju sa niskih obrtaja...ventili ili ne.... nisam stelovao nista. Savet?  :help:

hobbista

@ drzarkod: bilo bi dobro da kreneš od štelovanja ventila, pa onda svećice i kablovi.

@ saša61beograd:
Nije mi pri ruci .pdf, ali mislim da je oko 3Nm. Mada, ovo niko ne radi sa moment ključem jer mora da se drži kontra :ne:
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

drzarkod


Loganovac

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

hobbista

Jeste. Krenuo sam da napisem "oko 3 kile", pa sam se brebacio na Nm  :)
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

zac

Sale. kljucem se zavrne cvrsto, sa osecajem, ne preterivanje..... ne moze se to stezati moment kljucem, kao sto rece Hobi.  :ziveli:

hobbista

Auh, sad videh u .pdf-u (ro verzija) - steze se na 9Nm  :c:
Jeste da je to kontra navrtka, ali ja toliko slabo ne stezem ni osigurace u kuci  :D
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

Loganovac

Toliko osećajan nisam  :hihi:

Garantujem da bi moj "osećaj" bio negde oko 3-5 kila (30-50Nm)  :c:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

zac

Onda TI nemoj podesavati ventile nikome...  :hihi:

Zoran

Hobbista, ja sam koristio dinamometarsku vagu i ključ viljuškasto okasti ravni. Izmjeriš dužinu ključa (npr 0,17 m i izračunaš 0,9/0,17= 5,3kg  :wave:.
Sam svoj gazda - vazda.