1. servis - Gde, Šta, Kada...

prethodna tema - sledeća tema

Cmok

Sandero Stepway (II generacija) kupljen u 10 mjesecu prosle godine, znaci prije nekih 9 mjeseci, za to vrijeme presao nesto manje od 5000 km.
Trebao bih da idem na malo duzi put kroz 2 sedmice (600-700 km), pa me interesuje da li odraditi prvi servis prije toga?

Za sad sa autom sve tip top, ulje u motoru je na polovini izmedju min / max i nisam primjetio da je bilo potrosnje otkako sam ga uzeo.
Sve ostalo uredno, jedino razmisljam zbog ulja da to odradim jer ce se poduze voziti u komadu (~350km u jednom smjeru i isto u povratku).

kiconix

Sta pise u servisnoj?
Procitas i sve bude jasno.

cika mili

Cmok, obavi taj put i krajem sepetmbra/početkom okotobra uradi servis.

Tibor021

Upravo tako. Kod mene klot Sandero, kupljen krajem jula prošle godine. Krajem juna imao nekih 5900 km. Otišao do Grčke i vratio se (cca 1600 km). Na board computer-u mi se pojavio francuski ključ. Prošlog ponedeljka uradio prvi servis (samo zamena ulja i filtera ulja).

Loganovac

Ključ se pojavio zbog isteka godinu dana, ne zbog kilometraže.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

saša61beograd

Ako je tako jednostavno,onda s*rem im se u tehniku.To je onda samo kalendar koji je provaljen pre 5000 godina.
Ja sam nešto zamišljao da je to neki program koji obračunava kilometražu,broj moto časova,potrošeno gorivo,prosečnu brzinu,PH vrednost ulja i antifriza... Mnogo sam naivan.

Tibor021

Znam da je francuski ključ vezan za kalendar, tako mi je bilo i kod Škoda Fabie koju sam imao pre Sandera. Kod Škode sam, zahvaljujući internetu, znao i "zahvat" kako se ključ poništava. Za Sandera ne znam, mada imam još 3 godine fore da saznam.

Inače po servisnoj knjižici ulje u motoru se menja na 30.000km ili godine dana vožnje - šta pre dođe. Možda je moguće da se francuski ključ pojavi i posle pređenih 30.000 km, ako do tada nije prošla godina?! Ako pandemija potraje, moguće da će mi cela garancija isteći pre pređenih 30.000  :huh:

kiconix

Citat: saša61beograd poslato 21.07.2021. - 08:56
Ako je tako jednostavno,onda s*rem im se u tehniku.To je onda samo kalendar koji je provaljen pre 5000 godina.
Ja sam nešto zamišljao da je to neki program koji obračunava kilometražu,broj moto časova,potrošeno gorivo,prosečnu brzinu,PH vrednost ulja i antifriza... Mnogo sam naivan.
Radi i horoskop, broji kalorije i meri kg kad god sednes u njega

MitarMrgulic

Drugar,

Mislim da je za tvoj Sandero, interval servisa 1 godina ili 20 000 km, tako da nema potrebe ništa da radiš dok se ne navrši jedna godina eksploatacije.

On će ti mislim 15-ak dana ranije, ključem na instrument tabli najavljivati da ti se blizi servis, a kada "prekuca" 1 godinu, onda će ti se upaliti narandžasta lampica općeg stanja motora (onaj kvadrat sa linijama u sredini), da te ne prepadne :)

Auto je svakako u garanciji, ne smije mu ništa biti, drži se intervala kako je propisano i to je to.

Nisi napisao koji je motor?

Cmok

Hvala svima na odgovorima.

U knjizici pise jedno (nije mi pri ruci ali ako se dobro sjecam ~20 hiljada / godinu dana), a u salonu gdje sam ga uzeo mi je receno drugo (15 hiljada ili godinu dana).
Motor je 0.9Tce.

Sacekace servis onda da se navrsi godinu dana tj taman pred registraciju.

Cmok

Obavih i prvi servis napokon.
Rekao bih da su me oderali kao jarca.

GUMAM, Banja Luka




164KM / 83 EUR-a i to samo za zamjenu filtera ulja i ulja.

Filter zraka i klime nisu mijenjali uz izgovor da je kilomtreza jako mala i nema potrebe, nisam sam se bunio kad sam vidio racun i to cu odraditi u svojoj reziji vjerovatno.

Nazalost ovo je jedini ovlasteni servis koji mi je u blizini i do kojeg ne bih morao da putujem vise stotina kilometara,

MitarMrgulic

Drugar,

Tu je to negdje, mene je dolazio prvi i drugi servis, negdje oko 120 KM, ali kod mene je 1,0 Sce, ne ide toliko ulja i nije te gradacije, dosta je jeftinije (mislim da je oko 10-ak KM po litru.

Kod tebe je samo ulje oko 100 KM, skoro 60-70 % cijene servisa.

Tu će se negdje vrtiti i ostali servisi uglavnom između 150-200 KM.

Ono što je specifično, je da kod GUMA-M ima dosta oscilacije u cijenama filtera, od servisa do servisa...npr. određeni filter nekad bude 15 a nekad 29 KM :):)

Cmok

U sustini pricajuci sa par ljudi i sam sam saznao da je to tu negdje i ocekivano.
Ne znam kako se inace krecu cijene ulja ovdje, oko 10EUR po litru za ulje iz bacve ispada u GUMAM.

Filtere zraka i polena / klime cu definitivno vidjeti sam da uradim, bez obzira sto je kilometraza mala vecina je gradska voznja a cistoca zraka u BL je zaista na losem nivou.
Jos kad krene sezona grijanja od smoga ne moze da se dise.

saša61beograd

Naravno da su te odrali,ali su bar sipali fabrički preporučeno ulje po najnovijoj Reno specifikaciji.A tog ulja verovatno nema u slobodnoj prodaji,mogu da mu lupe cenu kakvu hoće.

glavonja3