Koje gume koristite na Loganu

prethodna tema - sledeća tema

dragonfly

Da li je neko uparivao, novu barumovu gumu sa starom koja je na rezervnom točku? Da li je to dobro raditi, pošto je guma na r. točku (iako nije nikada vožena) iz 2006. godine?

Deda

Citat: dragonfly poslato 25.10.2010. - 13:55
Da li je neko uparivao, novu barumovu gumu sa starom koja je na rezervnom točku? Da li je to dobro raditi, pošto je guma na r. točku (iako nije nikada vožena) iz 2006. godine?
Ja sam razmisljao da kupim jednu takvu gumu zajedno sa felnom i da sa ovom mojom ( isto iz 2006, nikada vozena) postavim s porleca napred kao nove gume...Da zastitim zimske gume i sacuvam za sledecu sezonu...

Dejan 1,4mpi

Nisam bas siguran da je to dobra ideja, jer je ta rezervna guma stara bar 4 godine. A guma stari i menja svojstva sa vremenom.

Btw, bacio sam se u intezivnu potragu za zimskim gumama, i nadjoh Barum 165/80/14! Sutra treba da stignu, ne znam jos cenu ali to je bas ta, originalna dimenzija. Ima li neko iskustva, kakva je ta guma u odnosu na Winter-u?

Alternativa je Kleber, 175/70/14 (preporucili mi u Beogumi tu dimenziju, mada kalkulatori govore da to nije bas adekvtna zamena). Sta da radim, Barum ili Kleber?

I jos samo par reci.. cuo sam da je zamena felni sa originalnih 14" na 15" losa ideja, zbog navodnog opterecenja svega i svacega. Samo radio nije pomenut, njemu valjda ne smeta veci tocak. Da li je majstor u pravu, ili me plasi bez razloga.Razmilsjao sam da zamenim felne jer za 15" ima mnogo veci izbor guma.

Jelenko

Ja cu ti reci svoje licno iskustvo sa fabrickim barum gumama.Nikad gore gume nisam vozio,to je bar moje misljenje,dobra stvar je jedino sto se ne trose brzo ali ali za ostalo jedna velika nula.Za winteru ti ne znam reci jer trenutno su mi gume tigar na loganu,po meni za te pare odlicne.

Loganovac

Wintera, odnosno Winter1 je Tigar. Nisi jedini koji ima loše mišljenje o Barum gumama.
@Dejan 1,4mpi: da li ćeš auto dobiti sa 14" ili 15" felnama zavisi samo od nivoa opreme, tako da ne mislim da to ima bilo kakve veze sa opterećenjem elemenata trapa. Jedina razlika između ove dve opcije je u širini pneumatika (185 umesto 165 - svega 20mm). Pa nije Logan od putera napravljen da bi mu to smetalo, jugići nose 165 umesto 145mm gume godinama bez problema...
Jedino čega mogu da se dosetim što ne ide u prilog ovom stavu je nedostatak balans štangle na Base modelima, upravo u onom koji uključuje 14" felne  :ces:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

wvojin

Citat: Dejan 1,4mpi poslato 10.11.2010. - 20:06
I jos samo par reci.. cuo sam da je zamena felni sa originalnih 14" na 15" losa ideja, zbog navodnog opterecenja svega i svacega. Samo radio nije pomenut, njemu valjda ne smeta veci tocak. Da li je majstor u pravu, ili me plasi bez razloga.Razmilsjao sam da zamenim felne jer za 15" ima mnogo veci izbor guma.

Dejane, otvori vozaceva vrata i videces nalepnicu za velicinu guma za 14" i za 15". Kako kaze Loganovac, zavisi samo od paketa opreme. Ja imam 14" ali mi na vratima stoji i fabricka dimenzija 185/65 R15. To su dve propisane dimenzije od strane fabrike (citaj: nikakva budzenja i slicno).
Dacia Logan 2005, 1.4MPI + LPG,
Dacia Logan 2010, 1.5 dCi

nik

Citat: Dejan 1,4mpi poslato 10.11.2010. - 20:06
...zamena felni sa originalnih 14" na 15" losa ideja,...

Ja to uradio pre dve godine (letnje 185/65 na felne 15" od Megana, zimske 175/70 na originalne 14") i svanulo mi. Stabilnost, a posebno upravljivost znatno povećani, nema klizanja preko nosa kada je kiša-sve u svemu mnogo bolje i preporuka.

Jedini nedostatak je malo teže okretanje volana pri parkiranju ako nemaš servo, a za povećano opterećenje i skraćenje veka trajanja delova je već milion puta prežvakano tako da to ne bih komentarisao.

Veterinar

Danas sam video kako izgledaju Kormoran gume nakon 100.000 km voznje po gradu. Izuzetno ocuvane s obzirom da je auto sluzio kao taxi-vozilo. Znam da ce odmah poceti da se pise o losim svojstvima, plasticnom utisku koji odaju..., ali ja se ne bih bunio da imam sada nove Kormoranke pozadi. Sa Sigurom nisam zadovoljan, dobijaju deformitete i auto se ne ponasa lepo.

Jelenko

Citat: Loganovac poslato 10.11.2010. - 22:42
Wintera, odnosno Winter1 je Tigar. Nisi jedini koji ima loše mišljenje o Barum gumama.
@Dejan 1,4mpi: da li ćeš auto dobiti sa 14" ili 15" felnama zavisi samo od nivoa opreme, tako da ne mislim da to ima bilo kakve veze sa opterećenjem elemenata trapa. Jedina razlika između ove dve opcije je u širini pneumatika (185 umesto 165 - svega 20mm). Pa nije Logan od putera napravljen da bi mu to smetalo, jugići nose 165 umesto 145mm gume godinama bez problema...
Jedino čega mogu da se dosetim što ne ide u prilog ovom stavu je nedostatak balans štangle na Base modelima, upravo u onom koji uključuje 14" felne  :ces:

Upravu si,kod mene pise tigar,a sa druge strane Winter m+s... :bonk:.Ko mene su dimenzije 165/70/14,i mogu slobodno reci da sam se zeznuo sto sam stavio tu dimenziju jer je postao dosta nizak.Ja pitao prodavca koje dimenzije mogu da se stave mjesto fabrickih on meni rece 165/70/14,i ja te i kupih,ali sad vidim da nisam trebao.

srdjang

#204
Citat: DarioGTI poslato 05.07.2009. - 16:29
mozda je ot al evo za Supernovu:

serijala 165/70r13, stizu uskoro 195/45r15 GY F1 (i naravno felge za to)
razlika u visini gume je -5mm - pet milimetara je ova 15" niza - pokazuje 1kmh manje nego sto se stvarno ide.

evo i jedan vrlo koristan kalkulator velicine guma i felgi

http://www.wheelsmaster.com/rt_specs.jsp

moj savjet je: nemojte stavljat vece felge i gume vise od 2", znaci ako imate 14" stavite max 16" ako zelite zadrzat performanse, sve iznade 2" vise od postojeceg ubija ovjes, i drasticno smanjuje performanse! zato oprezno!

:lux: Posto se bas i ne razumijem u te dimenzije (cak ni pomocu ovog kalkulatora) molim te razjasni mi dilemu. Na mom sanderu stepway 1.5 dci su continental 195*55*16 koja je najpribliznija dimenzija tim gumama, znaci sta je najbezbolnije postaviti posto je ovo vrlo rijetka dimenzija vulkanizer mi nudi 205*55*16. Pozdrav!!!!

Zoran960

ja sa mojim Barum gumama 165-80-14 nisam preso ni trideset hiljada a vec su sisle ispod 4mm .Stavio sam 175-70-14 wintera malo su nize ali sam zadovoljan kako se ponasaju.Volan ide lako kao da imam servo ali ce sledeca kupovina biti 185-65-14.

Aleksandar NS

Drugari treba mi pomoc!
1.Koliki pritisak treba da bude u pneumaticima na vozilu Dacia Logan Van 1.5dCI 70ks?
2.Kako se podesava casovnik koji se nalazi izmedju kilometar sata i obrtomera?

Hvala unapred!

Keka

1. Pise na vratima vozaca.
2. Das kontakt, stisnes dugme i drzis, pocece prvo da vrti minute, pa sate, kad pustis dugme pa ponovo stisnes ponovo ce krenuti da vrti minute, potom sate.....
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


perke21

Keka:
1. :banghead: Čovek ima Fiat punto, tako da mu na vratima ne piše pritisak za Dacia Van. Primetio sam da se mnogo praviš  :fiju:
:ziveli:

mladja73

 :offtopic:
Perke, Aleksandar je pitao prtisak za Daciju a ne za Fiat !!! Citaj malo pazljivije  :fiju: :fiju:
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.