Pritisak u gumama

prethodna tema - sledeća tema

Zoran

Zadnja osovina je predviđena za veće opterećenje 880 kg a prednja samo 830 kg.
Sam svoj gazda - vazda.

Keka

Obicno su na etiketi na vratima ili poklopcu rezervoara odstampani pritisci za puno vozilo i za komfornu voznju. Kod mene je npr razlika i do 0,5 bar.

Na Loganu 2004. su pritisci bili 1,9 i napred i pozadi, vidim da su to sad podigli, verovatno zbog manje potrosnje, ali na tim pritiscima Logan je skako kao jarac.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


glavonja3

Kod mene su leti na 1,9 a zimi na 1,8 sve cetiri uvek. Tako mi je dobro, meni kao vozacu je udobno, a na zadnjim sedistima pojedini se zale da im je muka :)

Goran25

Juče sam baš imao situaciju sa krpljenjem gume gde je majstor napumpao 2.4 a na vratima preporuka 2.1
Tražio sam mu da izduva, i pored njegovog ubedjivanja da je bolje da ostavim jer ću brže pojesti gumu sa 2.1...

Midzi

Na vratima Sandera 1.0 2018 stoji preporuka sa se prednje gume napumpaju na 2.2 a zadnje na 2.1. Ja ih sve pumpam na 2.2. Pozz

bsamadzija

Nisam pobornik otvaranja nove teme ako postoji vec tema gde se pise vezano za ono sto me interesuje pa cu da pitam ovde  :to:

U autu imam onu opciju da mi prati pritisak u gumama i da me obavesti ako se neka ispuva, e sad u uputstvu stoji da se te vrednosti setuju pri svakoj zameni guma. Narihtam na bordu "set tp" drzim dugme 3sek. i ono krene da treperi. U teoriji, ako kontam dobro, u narednih par minuta voznje se to kalibrise ili  :conf: i dalje mi na bordu stoji to "set tp"  :bonk:

Mozda nisam dobro skontao uputstvo, jos se upoznajem sa autom  :D

kiconix

Znam da je glupo pitanje al moram da pitam, procitao uputstvo?

bsamadzija

 :Smiley: :Smiley: :Smiley:

Da, ja sam jedan od onih (bolesnih) sto procitaju uputstvo pre nego ukljuce uredjaj  :c:  (ves masina, masina za susenje, TV... pa i auto). Pre 15-ak godina vozio sam Corsu, vozio sam je 3 godine i tek onda saznao da mogu da podignem prozore daljinskim. Npr. spusteni prozori i krene kisa, ja lepo izadjem napolje, udjem u auto, dam kontakt, dignem prozore, usput pokisnem i tako. Onda su mi ljudi rekli da mogu iz kuce, daljinskim, da podignem prozore  :jea: da sam ranije procitao uputstvo znao bih sta auto moze.

Loganovac

OK. Šta piše u uputstvu, kako se setuju ove vrednosti?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

bsamadzija

Citat: bsamadzija poslato 02.02.2022. - 09:40
Narihtam na bordu "set tp" drzim dugme 3sek. i ono krene da treperi. U teoriji, ako kontam dobro, u narednih par minuta voznje se to kalibrise

MitarMrgulic

#235
Jeste, to je to.

Drzi se dugme na set tp nekoliko sekundi i onda "zapamti" te vrijednosti koje su zadane.

AKo se pritisak u nekoj gumi nešto značajnije promijeni, na instrument-tabli se upali narandžasta lampica sa slikom gume (malo je glupo nacrtana, ali hajde :) ).

Kada voziš, ako ti se upali lampica, možeš stisnuti nekoliko sekundi, pa će se podesiti na novi pritisak i upozorenje će nestati.

Ako se ubrzo ponovo upali, neka guma ti polako gubi pritisak, pa idi vulkanizeru, da provjeriš o čemu se radi.

Dobra je stvar, meni je 2-3 puta, u slučaju eksera u gumi, pokazalo na polagano opadanje pritiska, kada je guma znala polako izduvati u cca 24-48 h, pa sam još na čitavoj gumi stigao do vulkanizera, što je mnogo bolje nego da tek kada felga počne strugati o asfalt, saznaš da imaš problem :)


Loganovac

Citat: bsamadzija poslato 02.02.2022. - 11:20
Narihtam na bordu "set tp" drzim dugme 3sek. i ono krene da treperi. U teoriji, ako kontam dobro, u narednih par minuta voznje se to kalibrise

To piše u uputstvu? Pitanje za obojicu, da li vaši automobili očitavaju stvarni pritisak u gumama (u barima), odnosno da li imate TPMS ventile?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

bsamadzija

Ubo si pitanje  :to:

Zato i pitam. Ovaj dodatak su prethodnom vlasniku prodali kao dodatnu opremu. Ja sam isto bio u nedoumici na koji nacin auto (bez board compa) meri taj pritisak. Doduse gume nisam skidao sa felni da proverim dal postoje senzori unutra. TPMS je dobra stvar, gledam na aliex te stvarcice, ali su mi nesto nerealno skupe (oko 80e) pa rekoh da proverim sa iskusnijim Dacija vozacima sta i kako.

shole

Duster i stepway 2019.god nemaju TPMS ventile nego pad pritiska meri preko senzora ABS. Tako su mi rekli u Reno Savi.

MitarMrgulic

Moj auto je iz februara 2018. godine, stvarno ne znam ima li te ventile ili mjeri preko ABS-a.

Uglavnom, mislim da nije sistem podešen da ima neki parametar npr. 2.2 bara kao ispravnu referencu, pa da se aktivira u slučaju oscilacija.

Mislim da se podesi na "zadane vrijednosti", kada se uradi set up, pa ako u nekoj gumi padne za npr. 0.2 ili 0.3 bara, lampica pali upozorenje.

Sjećam se kad sam se jednom, kad je auto bio tek par mjeseci kod mene, baš uplašio kad mi se negdje na cesti prema Mostaru, upalila lampica  :doh:

Ja sam mislio, gotovo je, neka guma je legla, međutim kad izađoh iz auta, pogledah sve točkove, vizuleno ne vidim nikakvu razliku...

Kliknem ponovo set up i uredno sam otišao u Hercegovinu i natrag za Sarajevo, vozao se još ihaa i ništa :)  onda sam shvatio da radi na tom principu.

Ali, kao što sam rekao, već nekoliko puta me je sistem spasio kada sam "pokupio" ekser u gumi koja je polako ispuštala zrak.