Dacia Sandero Stepway 0.9 TCe Easy-R

prethodna tema - sledeća tema

slavko_bgd

Citat: szs poslato 22.04.2018. - 17:13
Možda nismo još upoznati sa "novotarijama" ovog tipa  :ne:
Ovaj menjač je ROBOTIZOVANI manuelni menjač. Stiskanje i puštanje kvačila kao i menjanje brzina rade elektro-mehanički aktuatori, kontrolisani ECU-om
Ovaj menjač ako se auto ugasi u brzini, D ili R, OSTAJE u brzini baš kao i običan.
Prednosti i mane su diskutabilne ali za npr invalide i sl je odličan baš kao i za taksiste.
Nervoznijima uvek preostaje da sami šaltuju u manuelnom +- modu. Nije ni tada 0,00000006 sec transfer kao kod Ferarija ili BMW ali za normalnu vožnju prihvatljiva opcija.

Apsolutno se slažem. U automatskom modu je programiran za što ranije šaltanje i smanjenje potrošnje. Meni i mom stilu vožnje se taj mod ne dopada. Dobar je za uslove gradskih gužvi, kreni-stani itd. U manuelnom modu sasvim lepo šalta i meni se dopalo to što ne moram da stiskam kvačilo kojeg jelte i nema. I dopalo mi se to što u manuelnom modu fantastično šalta u niže brzine. Znači, vozač u manuelnom šalta samo ka višim stepenima prenosa. "Crowling mode" za parkiranje, gradke gužve i slično je sasvim OK.