Pritisak u gumama

prethodna tema - sledeća tema

nik

Citat: maestral5747 poslato 23.05.2023. - 15:27Za svakodnevnu vožnju dovoljno se držati preporuka proizvođača, a ovo gore samo za picajzle  :evil:

Samo voditi računa da i proizvodjači pišu nebuloze ponekad i da nije isto pun i prazan automobil.
Ako gledamo samo Dačiju, i kod njih je kroz generacije primetno švrljanje, odnosno, da li se preporučuje veći ili manji pritisak na prednjoj osovini u odnosu na zadnju.
Ja se držim pravila da prednje gume pumpama na preporučeni pritisak u svakom slučaju. Ako je auto prazan zadnje idu na 0,2 bara niži pritisak od prednjih. Ako je pun (i gepek i zadnja klupa), pozadi 0,2 bara više.
Do sada sam na automobilima promenio 9 setova raznih guma i nikada nisam imao neujednačenu "potrošnju" gazećeg sloja.
Ako se ide na auto-put "dodam" još 0,1 bar i  :hekla:

Ljuba_Zemun

Veterinar "Sve su to nijanse. Moj izbor bi bio preporuceni pritisak, ujutru, dok je hladno."
To je urađeno jutros,ali,zadnja loža puna "ko oko",krovni kofer CAM 431 pun,jedva sam ga zatvorio,put dugačak,toplo vreme, koji pritisak ONDA ?
Silent, hvala, i ti ćeš tako ako voliš more,vodu,mirise, ......

Veterinar

Shvatio sam, ali ne verujem da su premasio nosivost, poznavajuci te. Takodje, znam da neces obarati ni brzinske rekorde, tako da... srećan put!

Ljuba_Zemun

Za sve si u pravu, bravo, evo nas u Dojranu i palimo dalje za 15 min.Bridgestone samo šušte.

Andrix

#289
Palo mi na pamet da izmerim pritisak u gumama kada su vrele, ceo dan na suncu. Pre toga sam ih na hladno naduvao na 2.2 bara i na vrelo su bile na 2.3 bara. Mislio sam da ce biti veci pritisak jer kazu kada se duvaju na `toplo` da se poveca pritisak za 0.2 bara. Ispada po logici ako se tako vise duvaju da kada se ohlade da ce se pritisak smanjiti ali samo za 0.1 bar. Ali ako duvamo na toplo veci pritisak i tako odmah vozimo znaci da smo preduvali gume. A i sta znaci duvati na hladno, kada leti temp ne pada ispod 20+ stepeni. Bilo je skoro u emisiji Sat razlike u voznji sa vecim i manjim pritiskom od preporucenog, ali su isli u extreme, sa +/- 1 bar, i ima razlike u voznji. Tako da ispada da ova razlika od 0.1/0.2 bara je zanemarljiva. Ja cu i dalje da pumpam isto po svakom vremenu, ali smanjujem pritisak za 0.1-0.2 bara po gradu zbog udobnosti. Tako sam godinama radio i na gumama nije bilo tragova nejednake potrosenosti.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari