Zvučna izolacija - uradi sam

prethodna tema - sledeća tema

ppejic

Dobro, na sledecem mitingu, svako dobija po krug, sam da se provoza "Renault Meganom"  :kava:

Peja

Keka

Nabavio sam i polovnu zvucnu izolaciju za firewall sa dizela. Sramotno je tanusna, cim sam je video i opipao, postao sam skeptican cemu to sluzi.


Pri montazi prvi problem je bio sto kod mene nema izbusenih rupa odnosno srafova za fiksiranje izolacije. Zato sam iskoristio postojece na kojima su drzaci za sajlu za podesavanje desnog fara, i druge na kojima su nosaci elektro-instalacije.
Drugi problem je bio sto se izolacija u fabrici montira pre svega ostalog, tako da sam morao da je postavim preko ABS-a, gasnog ECU, i dela instalacija. Treba je zavuci izmedju usisne grane i firewall-a, zbog cega treba skinuti kuciste filtera vazduha. Filter gasne faze za TNG sam ostavio ispred izolacije, zbog buducih zamena.
Treci problem je donji deo izolacije koji se spusta skoro do katalizatora, tako da sam morao da zalezem ispod auta (bez kanala) da to sve postavim kako treba. Fiksirao sam za sta sam mogao  :hihi1:
Postavljena izolacija izgleda ovako.


Najvazniji deo price je-kako to sve radi u praksi: nisam primetio neku razliku. Mozda pri vecim brzinama ima uticaja, ali za sada ne osetim boljitak. Veceras cu ga jos malo probati po gradu pa ako bude promena, javljam.

Ovom egzibicijom je sa moje strane gotov projekat DIY zvucne izolacije, osim sto cu postaviti gumice na vrata, kad stignu, ako stignu.

Po mom misljenju, utisavanju vozila najvise doprinosi dodavanje diht trake u keder, postavljanje kondora (ili jos bolje samolepljivih bitumenskih ploca) na pod, postavljanje azmafona u pod i vrata.

Ultimate utisavanje bi obuhvatilo vadjenje instrument table (i popunjavanje azmafonom), skidanje tepiha, dampiranje poda, vrata, gepeka sa dynamat-om, potom azmafon 1-2 cm, pa onda onaj jad od fabricke izolacije.

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


ppejic

#92
Danas sam malo bio radoznao, pa sam skinuo poklopac zvunika i napravio nekoliko fotografija. Osim ovih parcica bitumenskih ploca (15x12)cm iznad i ispod ojačanja spoljnjeg lima, drugih absorbera vibracija i dampinga u vratima nemamo!

@Keka
Šteketanje plinskih dizni se sigurno vise ne čuje u kabini, čak ni na leru. Taj efekat se može postici i bez "original" izolacije firewall-a


Peja

krle

Citat: Keka poslato 24.04.2010. - 16:58


Drugi problem je bio sto se izolacija u fabrici montira pre svega ostalog, tako da sam morao da je postavim preko ABS-a


I fabrika montira preko ABS-a.


srbenda

Hteo bih da odradim ovu varijantu kao Peja sa kederima, samo me muci jedna stvar: sta ce biti sa tim dodatnim kederima kad upece sunce preko leta? Taj lepak vise nikad nece moci da se skine.

ppejic

#95
Lepak? Kakav lepak?

samo se umetnu "iza" postojecih, nista se ne lepi! Ne stavljati celim obimom, vec samo u do pola visine i gornja horizontala.


Zahvaljujuci Krletu koji je fotografisao i skinuo mere ovog tapacirunga, nacrtao sam tapacir u Corel-u (verzija 9).

Znaci, ko ne moze pronaci ili mu je premngo 4Eur (tolika mu je cena u Rumuniji), evo crteza, pa moze i DIY varijanta.

Pozdrav,
Peja

wvojin

Ja danas postavio keder u motorni deo. Sledeca je diht guma, a posle toga cemo videti. Jos nisam testirao, ali ocekujem kao sto je i ovde bilo reci, samo pri vecim brzinama neznatno poboljsanje.
Dacia Logan 2005, 1.4MPI + LPG,
Dacia Logan 2010, 1.5 dCi

Keka

Od diht gume ces cuti znacajno poboljsanje, i pri malim i pri velikim brzinama. Kao sto sam rekao, deluje sasavo, ali subjektivno imam osecaj da je vise doprinelo utisavanju nego sve ostalo zajedno.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


wvojin

Da, procitao sam da su svi odusevljeni, a i logicno je da je to najbolje resenje... Reci mi samo da li si i ti stavljao do pola vrata kao i Peja, ili cela? Koliko mi treba otprilike gume?
Dacia Logan 2005, 1.4MPI + LPG,
Dacia Logan 2010, 1.5 dCi

Keka

Stavio sam celim obimom, a cini mi se da treba oko 4 metra, nisam siguran, najbolje da premeris.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


ppejic

Kako si uspeo da ti dole ne visne?  (keder)
Peja

Keka

Ovo sto sam stavljao je silikonski D profil za prozore i ima sa zadnje strane lepljivu traku, pa sam zalepio za keder  :nami:
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Boka

Keko, ima li neka slika kako izgleda taj silikonski D profil. Jel providan ili je u nekoj boji?

Keka

http://www.tesa.com/consumer/solutions/tesamoll/protection-from-cold-drafts-dust-and-noise-saving-energy-costs,3376,1.html

Ima u beloj i u braon boji.

Ima da se kupi i na merenje na metar po farbarama i povoljnije je nego ovaj tesamoll.

Postoje razliciti profili, a poprecni presek je bukvalno kao slovo koje opisuje profil: D, P, E, a ima i puni profil, tj pravougaoni.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


srbenda

Citat: ppejic poslato 03.05.2010. - 22:37
Lepak? Kakav lepak?
Citat: Keka poslato 21.05.2010. - 14:54
ima sa zadnje strane lepljivu traku, pa sam zalepio za keder  :nami:

O ovome pricam!